הממשלה תשקיע 15 מיליון ₪ בהקמת מרכז 'דזרטק'
התקציב יופנה להקמת מרכז בינלאומי למחקר ופיתוח בנושא שינויי אקלים ומדבור שיפעל בבאר שבע. המרכז יקדם טכנולוגיות מדבר ופיתוח מחקר וידע בתחום שינוי האקלים וחיים בסביבה מדברית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/11/2021

המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, משרד הכלכלה ומשרד המדע ישקיעו ביחד 15 מיליון ₪ להקמת מרכז 'דזרטק' בבאר שבע. דזרטק יהיה מרכז בינלאומי שיעסוק בשינויי אקלים בדגש על תהליכי מדבור. לפני מספר חודשים ישראל חתמה עם איחוד האמירויות על שיתוף פעולה בתחומי הסביבה, כאשר גולת הכותרת הייתה הקמת מרכז דזרטק שיפעל גם באיחוד האמירויות במקביל.

מרכז דזרטק עתיד לקדם טכנולוגיות אקלים ישראליות, למצב את ישראל כגורם בינלאומי להתמודדות עם אתגרי האקלים במצבי מדבור ובכלל, לפתח את המחקר והידע בתחום ולעודד שיתופי פעולה בין הממשלה, התעשייה והאקדמיה. המרכז ישים דגש על הקשר בין אקלים לבריאות ועתיד להתפתח לתחומים נוספים כגון חקלאות ואקלים ותשתיות ואקלים.

לאחרונה הכריזה קהילת דזרטק הישראלית על תחרות בינלאומית בתחום המדבור למציאת טכנולוגיות חדשניות להתמודדות עם אתגרי המדבר העולמיים כמו אקלים קיצוני, מחסור קיצוני וזמינות מועטה למים וריחוק גאוגרפי של מי שחיים בנגישות מועטה לתשתיות.

סרטון: מרכז החדשנות המדברית DesreTech


כתבות רלוונטיות:

  1. תחרות בינלאומית בתחום טכנולוגיות להתמודדות עם מדבור, 10.10.2021
  2. מרכז חדשנות לשינוי אקלים בסביבה מדברית: דזרטק, 23.12.20
  3. נחתם הסכם שיתוף פעולה סביבתי בין ישראל לאיחוד האמירויות, 22.7.2021
  4. 14 מיליון ₪ להקמת מעבדת חדשנות, 07.2.2019
  5. הושק מרכז החדשנות לשינוי אקלים בסביבה מדברית, 23.12.2020
  6. מידע נוסף על שינוי אקליםinfospot

תחרות בינלאומית בתחום המדבור - דזרטק

לפני כחודש הוכרז בביתן הישראלי באקספו דובאי על קיום תחרות שנועדה להאיץ פיתוח טכנולוגיות חדשניות להתמודדות עם אתגרי המדבר העולמיים כמו אקלים קיצוני, מחסור קיצוני וזמינות מועטה למים וריחוק גאוגרפי של מי שחיים בנגישות מועטה לתשתיות.

לדברי המשרד להגנת הסביבה, לפתרונות הטכנולוגיים להתמודדות עם המדבור ושינויי האקלים יש פוטנציאל שוק עצום ככל שהעולם הופך ליבש וחם יותר.

לתחרות יש מסלול ישראלי ומסלול בינלאומי, כאשר המסלול הישראלי מיועד לחברות סטארט-אפ בשלבי פיתוח מוקדמים או מתקדמים. החברות שיזכו בתחרות יקבלו 100 אלף ₪, בנוסף לפרס שיינתן מטעם קרן מיראז' על סך 25,000 ש''ח לכל זוכה. חברה מהנגב שתהיה אחת מבין 4 הזוכות בתחרות כולה אף תקבל 75,000 דולר מקרן יק"א ועמותת מט"ע.

המסלול השני בתחרות הוא בינלאומי, פרי שיתוף פעולה עם בריטניה והולנד. הפרס בו יהיה הבאתן של 20 חברות לסמינר בנגב. בסמינר, החברות יזכו להכיר את האקוסיסטם בנגב על מוסדותיו המחקריים והתעשייתיים, יתחברו ליזמות המקומית בחקלאות, אנרגיות מתחדשות, מים ותשתיות ויכירו את ההזדמנויות והאתגרים של המדבר.

מי שעומדת מאחורי התחרות היא קהילת DeserTech - מרכז חדשנות לשינוי אקלים בסביבה מדברית, יוזמה משותפת של קרן מיראז' ישראל, המכון הישראלי לחדשנות, המשרד להגנת הסביבה ואוניברסיטת בן גוריון.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "שינויי האקלים והסביבה המדברית מציבים בפני האנושות אתגרים רבים שהמפתח להתמודדות עימם כרוך בטכנולוגיה, בחדשנות ובשיתופי פעולה. מרכז החדשנות הבין-לאומי דזרטק שאנו מקימים יחד עם השותפים שלנו, ירתום את הניסיון והחדשנות הישראליים לטובת כל מדינות העולם במאבקן במשבר האקלים והשלכותיו, ויהווה נקודת מפגש לטכנולוגיה, מחקר ומדיניות".

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי: "משרד הכלכלה והתעשייה מוביל תהליכים להגדלת צמיחה כלכלית בת קיימא, תוך התמודדות ארוכת טווח עם משבר האקלים ומינוף השינויים הטכנולוגיים להאצת הצמיחה. מרכז הדזרטק בנגב ישתף פעולה עם המגזר העסקי, יקדם הטמעת המחקר והידע בכלל ענפי המשק ויביא את ישראל למובילות עולמית".

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה אורית פרקש הכהן: "מברכת על החלטת הממשלה שהעברנו הבוקר, לפיה יחל יישומה של התכנית לפיתוח הנגב. ההתמודדות עם משבר האקלים היא משימה חשובה ביותר ואין ספק שהייטק יכול להיות ממובילי השינוי. המרכז הוא צעד ראשון, מבין עשרות צעדים נוספים שנמשיך לקדם בתחום. עולם הטכנולוגיה עומד בחזית פתרונות משבר האקלים ואני שמחה על התמיכה של המשרד".