ארה"ב מרחיבה את הקריטריון להכרה באתר מזוהם
המשרד להגנת הסביבה של ארה"ב [EPA] מציע להכיר בחדירת גזי קרקע למבנים כאתר מזוהם הזכאי לטיפול במסגרת מנגנון ה- Superfund הממשלתי. הנה הפרטים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/12/2016

המשרד להגנת הסביבה של ארה"ב [EPA] פרסם בשבוע שעבר הצעה להרחבת הקריטריונים להכרה באתר מזוהם כזכאי לטיפול במסגרת מנגנון ה -Superfund הממשלתי. ההצעה מתייחסת לחדירת מזהמים מתת הקרקע אל מבנה מגורים [Subsurface Intrusion] ובעיקר לחדירת גזי קרקע למבנים [Vapor Intrusion].

מדוע מדובר בהרחבה משמעותית?

מדובר בהרחבה משמעותית שכן גז קרקע יכול לעלות אל פני הקרקע במרחק רב ממקור הזיהום, עד עשרות קילומטרים. לכן, במקרים רבים, מקור הזיהום של גזי הקרקע המסוכנים אינו בשטח הנמצא בבעלות בעל הנכס הסובל מהבעיה. במקרים אחרים לא ניתן לאתר את הגורם האחראי על יצירת זיהום הקרקע במקור. לכן, במסגרת השינוי המוצע כעת, שטחים רבים המרוחקים ממקור הזיהום יוכלו להיות זכאים לטיפול במנגנון הממשלתי האמריקאי וגבולות האחריות של הגורמים המזוהמים תורחב.

מאפיין ייחודי נוסף של גזי קרקע הנובע מהמרחק ממקור הזיהום והקושי לזהותו הוא שדרך הטיפול הנפוצה בחדירת גזי קרקע למבנים היא מיגון המבנים הסובלים מהבעיה ולאו דווקא שיקום הקרקע וטיפול במקור הזיהום שיכול להמשך שנים ארוכות.

ה-EPA מציין כי השינוי המוצע לא יחול על אתרים הנמצאים כיום ברשימת האתרים המזוהמים שהוכרו וזכאים לטיפול ממשלתי [National Priority List] וגם לא על אתרים הנמצאים כיום בתהליך הערכה לבחינת ההכרה בהם. השינוי המוצע יחול רק על הערכה עתידית של אתרים מזוהמים.

חדירת גזי קרקע למבנים

המקור לגזי קרקע מסוכנים הוא דליפה או הזרמה של חומרים מסוכנים לקרקע המחלחלים ומוסעים כנוזל או גז דרך מי התהום או הקרקע עצמה ומצטברים בחללים בקרקע ועלולים לחדור למבנים. התופעה נפוצה יותר במרתפים וחניונים תת-קרקעיים אך רלוונטית גם לחללי מגורים בקומת הקרקע. גזי קרקע שמקורם בקרקע מזוהמת עלולים לחדור למבנים דרך סדקים, חורים ופתחים ברצפה ובקירות המבנה. חדירת גזי קרקע רעילים ומסרטנים למבנה מסכנת את בריאות הציבור במבנים.

גזי קרקע בישראל

לפני 4 חודשים פרסם המשרד להגנת הסביבה בישראל הנחיות למיגון מבנים מפני גז קרקע. המסמך מפרט את הקריטריונים והדרישות להתקנת מערכות מיגון (אוורור ואיטום) במקרה של נוכחות גזי קרקע. ההנחיות מתייחסות הן למבנים קיימים והן למבנים מתוכננים.

ד"ר מיכל שכטר, מנהלת מקצועית בחברת "אל. די. די. טכנולוגיות מתקדמות" (LDD) המבצעת סקרי גז קרקע ומספקת ייעוץ בנושא מיגון מפני חדירת גזים למבנים מסבירה כי זיהום מגזי קרקע שמקורם בפעילות תעשייתית בעבר ובהווה הינו בעיה נפוצה בישראל במבנים קיימים וחדשים, בפרט באזור תל אביב והמרכז, אולם היא עדיין לא נמצאת במודעות ובסדר היום הציבורי הסביבתי. מרבית גזי הקרקע הינם חומרים רעילים וקיים חשש כי יחדרו לחללים תת קרקעיים הנמצאים בשימוש יום יומי כגון מרתפים וחניות, ויהוו סכנה בריאותית לאנשים השוהים בחללים אלה. על מנת לדעת האם ישנה בעיה של גזי קרקע יש לבצע סקר גז קרקע אקטיבי. במקרים בהם מתגלים ריכוזים חורגים של גזי קרקע יש לבצע מיגון מפני חדירה שלהם אל החללים התת קרקעיים. יישום המיגון נעשה במספר טכנולוגיות ישימות כלכלית וסביבתית הנפוצות בשימוש בישראל. 

-----------

קישורים רלוונטיים:

  1. מידע נוסף באתר ה EPA
  2. הנחיות חדשות לזיהוי ומיגון מבנים בהם יש גזי קרקע, 28.08.2016
  3. הנחיות מקצועיות למיגון מבנים בפני גזי קרקע, המשרד להגנ"ס [pdf]
  4. מאמר: דיגום גזי קרקע פסיבי ואקטיבי, 22.10.2015
  5. עודכנו ההנחיות לביצוע סקר גז קרקע פאסיבי, 28.06.2015
  6. מידע נוסף על סקר גזי קרקע | infospot