שריפות פסולת: מתוך 1,795 תלונות רק ב-63 מקרים יצא כונן לשטח
יעל גרמן, יו"ר ועדת המשנה לזיהום משריפות פסולת, נזפה במשרד להגנ"ס "אתם לא עושים די. אתם שבויים בקונספציה שגויה"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/12/2018

בדיון שהתקיים בכנסת בנושא זיהום אוויר משריפות, הביעה יו"ר ועדת המשנה לזיהום משריפות פסולת יעל גרמן, תמיהה על כך כי מתוך 1795 תלונות על שריפות שהתקבלו ב-2018, רק ב-63 מקרים מצא המשרד להגנת הסביבה הצדקה להוציא כונן לשטח.

לתלונה אחת לא אפקטיבי לשלוח כונן

גלעד בן ארי, ראש אגף חירום במשרד להגנת הסביבה, הסביר כי אם מדובר באתר לא מוכר, יש ערך להוציא כונן, אך אם התלונה היא על אתר שכבר ביקרו בו, ויש תיק חקירה פתוח, אין טעם. ברוב המקרים לדבריו כונן אינו פתרון אפקטיבי, כי אם יש תלונה אחת בלבד על אותו מקום, הוא לא ימצא את השריפה.

שולי נזר, סמנכ"לית המשרד להגנ"ס הוסיפה כי במקום שיש סבל רב ועשרות תלונות, יוצא כונן. כשיש תלונה אחת, לא אפקטיבי להוציא כונן.

גרמן השיבה "אתם לא עושים די. אתם שבויים בקונספציה שגויה. שבו מחדש על הקונספציה, התיאוריה שלכם לא מתחברת לעובדות בשטח. התלונות נמשכות שנים. יש טענות שיש פשע מאורגן והמקומות ידועים וברורים. מה המשרד עשה במהלך השנים?"


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הצעת החוק לאיסור הבערת פסולת אושרה בכנסת, 22.07.2018
  2. עשרות מוקדי שריפה בוערים במשך שנים באתר פסולת, 16.06.2016
  3. אתר פסולת בחיפה בוער כבר שבוע, 20.06.2014
  4. זיהום אוויר כבד משריפת פסולת סמוך למפרץ חיפה, 09.07.2015
  5.  זיהום אוויר | infospot

חייבים להיות מכווני אכיפה

אורי טל, מרכז פסולת יבשה במשרד להגנת הסביבה, סיפר כי בכפר קאסם 12 תחנות מעבר פיראטיות של פסולת מטופלות על ידי המשטרה הירוקה ונפתחו תיקי חקירה. ויש תופעה נוספת של גזם עירוני וחקלאי שנשרף. העיריה בכפר קאסם לא אוספת גזם ולא מפנה אותו לפתרון קצה. "אנו בדין ודברים איתם. הם פחות משתפים פעולה ולכן השעינו סיוע כספי עד שנגיע להבנות".

גרמן: "כשמתקשרים למוקד שיש שריפה, נא לדאוג שמישהו מטעמכם יגיע. לא מספיק לכבות שריפה אם למחרת שוב תפרוץ שריפה באותו מקום". לדבריה, שריפת הפסולת באתרים לא מורשים זו בעיה שלא טופלה על ידי הגורמים שהיו צריכים לטפל בה. "כדי שיהיו תוצאות חייבים להיות מוכווני אכיפה. הוועדה לוקחת פסק זמן של חודש בדיוניה, במהלכו נתמקד בפגישות מצומצמות, של צוותים שיגבשו מסקנות".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: