תוכנית כחלון לניקוי מפרץ חיפה
סיסמת בחירות? או חזון מהפכני בר ביצוע? רשות מקרקעי ישראל מציגה תוכנית שאפתנית לפינוי בתי הזיקוק, ניקוי הקרקעות המזוהמות והקמת שכונות מגורים ואזורי מסחר ותעסוקה במפרץ חיפה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/3/2019

רשות מקרקעי ישראל [רמ"י] תציג בקרוב בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה פרויקט לניקוי ובנייה מחדש של מפרץ חיפה, בהוראת שר האוצר משה כחלון המכהן גם כיו"ר רמ"י. אנשי שר האוצר מציינים כי ראשי הערים תומכים בתוכנית.

מדובר במגה-פרויקט לאומי מאוד שאפתני שאמור לשנות את פני מפרץ חיפה ולייצר 83,0000 יחידות דיור, 2.1 מיליון מ"ר מסחר ותעסוקה ועשרות אלפי מקומות עבודה.

זו גם פעם ראשונה ששר ממשלתי בכיר מדבר באופן גלוי על תוכנית מפורטת לפינוי מתחם התעשייה הכבדה במפרץ חיפה וניקוי הקרקעות המזוהמות.

עיקרי התוכנית החדשה למפרץ חיפה

תוכנית שלד ראשונית כבר מוכנה ומציגה את עקרונות המתווה על בסיסו יכינו תוכנית מפורטת. התוכנית מבוססת על 3 שלבים עיקריים:

  1. תכנון שאמור להימשך לפחות עוד 3 שנים
  2. פינוי מתחם בז"ן ומתחם דשנים וניקוי הקרקעות המזוהמות ומי התהום שיחל בשנת 2023
  3. שיווק של 1,500 יחידות דיור בשנה, החל משנת 2026

התוכנית השאפתנית אמורה לייצר רצף עירוני מטרופוליני בין חיפה לבין הקריות, שכיום מופרדות על ידי מתחם התעשייה.

מצגת תוכנית השלד מופיעה בהמשך.

סיסמת בחירות או חזון מהפכני בר ביצוע למפרץ חיפה?

התזמון של הצגת התוכנית בסמוך לבחירות הכלליות מעלה שאלות אודות הבשלות וההיתכנות של התוכנית. זאת בהנחה שכחלון אכן יצליח להיבחר ולהיכנס לממשלה ולהיות גורם מספיק משמעותי בשביל לגייס את שיתופי הפעולה הממשלתיים הנדרשים לקידום תוכנית הענק.

מצד שני, נזכיר כי מדובר בעבודה שמוצגת מטעמו של גוף מממשלתי מקצועי ורלוונטי, רשות מקרקעי ישראל. גם אם מדובר במהלך שהגורם המאיץ לפרסום שלו כעת היה הבחירות הכלליות, עדיין מדובר בהצהרת כוונות חריגה של שר בכיר בממשלה, שמדבר באופן גלוי על פינוי המפעלים מאזור מפרץ חיפה וניקוי הקרקעות המזוהמות ומציב את הנושא בראש סדר העדיפויות שלו לקראת הקדנציה הבאה. עוד נזכיר שכחלון עצמו מתגורר בחיפה, כך שיש להניח שאזור מפרץ חיפה קרוב לליבו.

איתות נוסף שיכול ללמד אולי על רצינות כוונותיו של כחלון, היא כי לפני כחודש, כחלון, מינה את המנכ"ל היוצא של המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, לראש צוות להכנת תכנית אב לאומית לצמצום זיהומים וסיכונים סביבתיים במרחב חיפה ופיתוחו.

התייחסויות

שר האוצר ויו"ר כולנו ח"כ משה כחלון: "בתוך כעשור מפרץ חיפה ינוקה ממזהמים. מדובר על תוכנית לאומית בסדר גודל שלא נראה כמותה מאז ראשית המדינה. תושבי חיפה והקריות מחכים לבשורה הזו שנים רבות, אך כנראה שלאף אחד לא היה אכפת. אני שמח וגאה שלאחר שנתיים של עבודת תכנון אינטנסיבית אנחנו יוצאים לדרך בתוכנית שתשנה את פני חיפה והצפון כולו.

אנחנו לא רק מוציאים את המפעלים המזהמים שמסכנים את תושבי חיפה במשך שנים, אלא גם בונים מטרופולין חדש שיזניק את הצפון כולו עם שכונות מגורים חדשות, פארקים ואזורי תעסוקה איכותיים. אין לי ספק שהתוכנית הזו תלווה אותנו בעשור הקרוב ושילדי חיפה של היום יגדלו לתוך מפרץ חיפה נקי ויפה שיהיה שונה לחלוטין ממה שהחפאים הותיקים כמוני מכירים לאורך השנים."

---------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה