חשד לפלילים בפרשת האמוניה
מבקר המדינה הודיע ליועץ המשפטי לממשלה כי יש חשש לפלילים בהתנהלות המדינה בבחירת החלופות לאספקת אמוניה לתעשיית הדשנים, בין השאר בהטיה כדי להיטיב כלכלית עם חיפה כימיקלים, מידור בעלי תפקידים רלוונטיים והתנהלות של מנכ"ל המשרד להגנ"ס. המשרד להגנת הסביבה נדהם לשמוע מהתקשורת על ההאשמות החמורות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/7/2017

מבקר המדינה, יוסף שפירא, הודיע אמש ליועץ המשפטי לממשלה כי ממידע שנאסף במשרד המבקר יש חשש לפלילים בנושא טיפול המדינה בבחירת החלופות לאספקת אמוניה למשק הישראלי. זאת בהמשך לפרסום שלנו מלפני מספר ימים לפיו היועץ המשפטי לממשלה הודיע למנכ"ל המשרד להגנ"ס, ישראל דנציגר, כי הוא מנוע מלעסוק בנושא החלופות לאספקת אמוניה לתעשיית הדשנים עקב חשש לניגוד עניינים עקב חברותו עם סמנכ"ל הכספים של כי"ל, המחזיקה בבעלות על מפעל 'רותם אמפרט', צרכנית האמוניה השנייה בגודלה בישראל וגם החברה שהייתה אחראית עד היום על מכירת אמוניה לצרכני האמוניה קטנים בישראל.

משרד המבקר הודיע כי מהמידע שבידו עולה חשש כי הבחינה וההכרעה באשר לתעדוף חלופות לייבוא האמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להטיב כלכלית עם חברת חיפה כימיקלים, אגב מידור בעלי תפקידים רלוונטיים במשרד להג"ס ממעורבות בעניין; כמו כן, מידע שנמסר לגורמים מוסמכים בנושא השתנה מהותית מפעם לפעם ולא תאם לכאורה במלואו את העובדות לאשורן.

בנוסף, אומרים בנשרד המבקר, נראה כי מר ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להג"ס, היה מעורב בנושא מעורבות משמעותית וחריגה, וכי לכאורה הוא לא קיים את ההסדר למניעת ניגוד עניינים שנקבע לו באוגוסט 2015 ויש חשש כי פעל בנושא תוך ניגוד עניינים ובלא שהתייעץ בעניין זה לפני כן, כפי שהתחייב בהסדר, עם היועצת המשפטית של המשרד להג"ס.

במשרד המבקר מסכמים כי מכאן עולים חששות לקיומם של שיקולים זרים בפעילותם של חלק מגורמי המדינה בנושא ואף חשש לפגיעה בטוהר המידות. המידע הועבר ליועץ המשפטי לממשלה, לידיעתו ולכל טיפול שימצא לנכון. פנייה זו באה בהמשך למכתב בנושא שנשלח לפרקליט המדינה ב-12.7.17.

החלופות לאספקת אמוניה

נזכיר כי לאחרונה אישרה הממשלה מתווה לאספקת אמוניה למשק לפיה לטווח הקצר תתבצע הזרמה ישירה של אמוניה מאוניה בנפח מוקטן למפעל חיפה כימיקלים ומשם למפעל 'רותם דשנים'. לטווח הארוך נבחרה חלופה משולבת של הזרמת אמוניה ישירות למפעלים בחיפה מאוניה גדולה יותר שתתחבר לצנרת חדשה שתוקם ותוביל למרחק רב יותר מהחוף במקביל להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם בדרום.

עיריית חיפה מתנגדת לפתרון הטווח הקצר ודורשת כי במקומו יוחלט על יבוא אמוניה במיכלי איזוטנקים קטנים. לכן העיריה מטרפדת את היישום של פתרון הטווח הקצר של הזרמת אמוניה ישירות מאוניה למפעלים ולא מאשרת את הרישוי הרלוונטי לפתרון זה.

התייחסויות

המשרד להגנ"ס: "המשרד להגנת הסביבה נדהם לשמוע מהתקשורת על ההאשמות החמורות האלו, ועד לרגע זה לא קיבל שום הסבר או מידע הנוגע אליהן. ברגע שהמשרד יקבל את החומר בשלמותו, הוא יוכל להגיב לגופו של ענין.

יודגש, כי כל פעילות אנשי המשרד להגנת הסביבה בנושא החלופות למכל האמוניה נסמכה באופן מלא על המלצות של מומחי המקצוע בתחום מהארץ ומהעולם, ולוותה באופן צמוד על-ידי הגורמים המשפטיים, לאור העובדה שהנושא נדון בערכאות משפטיות שונות​.​"

חיפה כימיקלים: "חיפה כימיקלים למדה על פניית מבקר המדינה ליועמ"ש רק מהפרסום בתקשורת ואין לה כל מידע מעבר לכך. החברה קיבלה את ההיפך הגמור מטיפול מועדף כפי שנטען על ידי יונה יהב. החברה סבורה שבמקום לתת לה יחס מועדף, היא סומנה וקיבלה טיפול שלא כשורה כתוצאה מקמפיין השקרים בראשות יונה יהב , שנפסל על ידי כל המומחים ושכל מטרתו היא חיסול תעשיית הדשנים ולהיבחר מחדש לראשות עיריית חיפה."

​​צלול: "אם יתברר שאכן הייתה הטיה לטובת חיפה כימיקלים בבחינת חלופות אספקת האמוניה, ושעולה אף חשד לפלילים, מדובר בכשל חמור של המדינה ופגיעה קשה באמון הציבור. "צלול" התריעה לכל אורך הדרך על כך שהמשרד להגנת הסביבה שבוי בידי חיפה כימיקלים, מזגזג בעמדותיו ואינו נוהג בשקיפות. כעת, ככל שהמדינה ממשיכה לקדם חלופות שנחשבות למסוכנות - אך זולות לתעשיית הדשנים, אנו קוראים לבית המשפט למנוע קבלת כל החלטה בנושא עד לחקירתו עד תום, ובשל החשש לפלילים - על הפרקליטות לבחון מחדש את עמדת המדינה בנושא זה. בכל מקרה, יש לסגור סופית את מיכל האמוניה בתאריך המתוכנן - 31.7 - ולמנוע כל חלופה שתסכן את תושבי צפון הארץ".

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. חשש לניגוד עניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, 16.07.2017
  2. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  3. עיריית חיפה והמדינה לא מסכימות על חלופה לאספקת אמוניה, 29.06.2017
  4. הממשלה מסכימה: אונייה קטנה תזרים אמוניה, 19.06.2017
  5. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  6. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  7. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot