בכנסת: כנס חירום בנושא סגירת מיכל האמוניה בחיפה
בעקבות כישלון המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום, התקיים כנס חירום בכנסת בנושא. האם מיכל האמוניה במפרץ ייסגר? על מי חלה האחריות לטפל בנושא? האם יחודש היתר הרעלים של המיכל עוד חודש וחצי? לפרטים נוספים המשיכו לקרוא
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/11/2016

בשבוע שעבר דיווחנו לכם כי המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה באזור מישור רותם שבנגב נכשל. לאחר 3 שנים של עיכובים, והטבות משמעותיות שניתנו מטעם המדינה, אף מציע לא ראה לנכון לגשת למכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה שעתיד היה להחליף את מיכל אחסון האמוניה המיובאת, הקיים במפרץ חיפה.

בעקבות זאת, השבוע התקיים כנס חירום בכנסת בנושא סגירת מיכל האמוניה בחיפה.  בין יוזמי כנס החירום היו עמותת צלול, בשיתוף עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, ראש עיריית חיפה יונה יהב וראשי ערים נוספים.

קריאה לסגירת מיכל האמוניה

בעמותת צלול מסבירים שכשלון המכרז יוצר חוסר ודאות באשר לקיום החלטת הממשלה לסגור את מכל האמוניה בחיפה. בעמותה מסבירים כי משמעות הדבר היא ש-12 אלף טונות של גז נפיץ ורעיל ימשיכו לסכן את רבבות תושבי האזור בשנים הקרובות.

בעמותת צלול ציינו כי היתר הרעלים של המיכל צפוי לפוג בתוך כחודש וחצי ובכוונת העמותה להתנגד בתוקף להארכתו. בנוסף, עמותת צלול דורשת להפקיע את הטיפול בנושא מידיו של המשרד להגנת הסביבה ולהקים ועדת הסרת חסמים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ובהשתתפות מנכ"לי משרדי האוצר, הכלכלה, האנרגיה והגנת הסביבה.

ראשי הרשויות קוראים לראש הממשלה להתערב

בנוסף, מוקדם יותר השבוע, יצאה קריאה משותפת של כל ראשי הרשויות באזור מפרץ חיפה אל ראש הממשלה להתערב בסוגיה ולהביא לסגירת המיכל בחיפה.

בפניה לראש הממשלה ראשי הרשויות כותבים: "המשך יבוא האמוניה במיכלית ענק והמשך קיומו של המיכל במפרץ היא סכנת חיים לתושבים, סכנה לאזור התעשייה החשוב במדינה, סכנה לנמל חיפה וסכנה ממשית לפגיעה ברכוש ציבורי ופרטי. כבוד ראש הממשלה, חיי תושבי הצפון אינם הפקר. אנו מבקשים את התערבותך המיידית לסגירת המיכל המסוכן ולמנוע בכך את האסון העומד בפתח".

התייחסויות

יו"ר מפגלת "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד: "ההערכה הכי זהירה שהוצגה בפנינו על מספר הנפגעים בעימות עתידי במיכל האמוניה היא 17,500 בזמן הפגיעה ומעל 40,000 בשלוש השעות הראשונות. זה סיכון שהמדינה לא יכולה לקחת על עצמה. אם יהיה סבב לחימה, מה הם יגידו השרים שאמורים לטפל בזה למשפחות ההרוגים? ... הממשלה הזאת צריכה זה לבצע את עבודתה היסודית ולפנות את מיכל האמוניה. אפשר לרוקן את המיכל תוך 30 יום".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "מיכל האמוניה מכיל 12,000 טון; 2,000 טון מתוכם לתצרוכת של המשק הישראלי והשאר לייצוא לרווחים כלכליים של בעלי המפעלים ומשרד האוצר... מיכל האמוניה פועל מזה שנים ללא רישיון עסק והיתר בנייה והמערכת המשפטית והממשלה בוחרים לטמון ראשם בחול עד האסון הבא. על הממשלה לסגור עכשיו את מיכל האמוניה".

עמותת צלול: "המשרד להגנת הסביבה כשל בניהול המכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה בנגב; ממשלת ישראל שהבטיחה שמיכל האמוניה הישן והמסוכן בחיפה ייסגר בראשית 2017, לא עמדה בהבטחתה ולא הסירה את האיום המרחף על חייהם של תושבי הצפון. 'צלול' דורשת מראש הממשלה בנימין נתניהו לקחת את הנושא תחת אחריותו ולהורות על סגירת המיכל בהקדם האפשרי. עד למועד הסגירה על חברת חיפה כימיקלים ועל חברת דשנים - ש-96% מהגז המסוכן מיועד לשימושן - למצוא פתרון לאספקת האמוניה".

מנכ"ל "צלול", מאיה יעקבס: "חברת חיפה כימיקלים היא האחראית העיקרית למצב אליו נקלענו היום. היא גררה רגליים, ערמה קשיים והעלתה דרישות במטרה לעכב את סגירת המיכל, מתוך ידיעה ברורה שאין פתרון חלופי ריאלי. בחברה יודעים שסגירת המיכל משמעותה סגירת המפעל במפרץ חיפה, מהלך שיעלה לה מאות מיליוני שקלים. חיפה כימיקלים מסכנת את תושבי חיפה מתוך אינטרס כלכלי צר, וכל תושבי האזור הם בני ערובה שלה. מיכל האמוניה הוא רק אחת מתוך שורה של מחדלים סביבתיים חמורים במפרץ חיפה - אך הוא הקל ביותר לפתרון. סגירת המיכל המיושן והמסוכן הזה תהיה "קוביית דומינו" ראשונה שתניע אחריה מהלך מקיף לתיקון מכלול המחדלים הסביבתיים באזור. שלוש שנים לא הצליחו ממשלת ישראל והמשרד להגנת הסביבה להתמודד עם הבעיה וברור לכל שסגירת המיכל היא הפתרון הדרוש כעת".

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. מכתב ראשי הרשויות לראש הממשלה [pdf
  2. המכרז להקמת מפעל אמוניה נכשל. לא היו מציעים, 14.11.2016
  3. המדינה רוצה לקבוע את מחיר האמוניה בישראל, 19.10.2016
  4. האם מענק מדינה בסך 720,000,000 ₪ יספיק להעתקת מיכל האמוניה?23.06.2016
  5. דליפת אמוניה במפעל טבעול, 09.10.2016
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot