שריפה בבתי הזיקוק
שריפה פרצה הבוקר במיכל אחסון דלק של בתי הזיקוק בחיפה. לא היו נפגעים. כביש 4 נחסם לתנועה ונפתח לאחר כשעה. הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/12/2016

הבוקר בסביבות השעה 10 פרצה דליקה באחד ממכלי אחסון הדלק של בתי הזיקוק בחיפה. צוותי חירום של רשות כיבוי והצלה, המפעל, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה פועלים במקום.

המשרד להגנת הסביבה מעדכן (בשעה 18:20) המשרד להגנת הסביבה מודיע כי ריכוזי זיהום האוויר הנמדדים בשעה זו בחיפה, אף באזור בז"ן, נמוכים, ועל כן המשרד מסיר את ההתרעה להימנע משהיה שלא לצורך בחוץ. עם זאת, מאחר והסיכון מהתלקחות מחודשת במכל עדיין קיים, המשרד ממליץ לציבור להיות קשוב לעדכונים של המשטרה, כב"ה והמשרד.

סרטון מהמסוק המשטרתי שהוקפץ לזירה (39 שנ')

סרטון שצולם מכביש גישה סמוך לשריפה (20 שנ')

התייחסויות:

המשרד להגנת הסביבה: "בהנחיית השר להגנת הסביבה זאב אלקין סוכם כי יפתח חדר מצב במשרד, ובמקביל מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, והצוות הבכיר יצא לחפ"ק משותף עם כב"ה ומשטרה בחיפה.

המשרד להגנת הסביבה מבצע מדידות של זיהום האוויר מחלקיקים בעקבות השריפה, בודק את נסיבות הדליקה והשפעתה על הסביבה, תוך בדיקת ההשפעה על מפעלים באזור ומעביר הנחיות למפעלים ולתושבי האזור. כונני המשרד נמצאים בשטח ונותנים הנחיות."

עדכון נוסף של המשרד להגנת הסביבה מהשעה 12:40: "בכירי וכונני המשרד עדיין נמצאים בשטח, וכן בחדר המצב. מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, הורה לצוותים המקצועיים לבצע תחקיר, על מנת לבדוק את נסיבות הדליקה.

עם פרוץ השריפה, לאחר התייעצות והערכות סיכונים משותפות עם כב"ה, המשרד להגנת הסביבה העביר הנחיות לחוות הגז לפנות מכליות גפ"מ שניתן לפנות משטחי המפעלים באזור, וכן לקרר מכלים במקומות שניתן. המשרד הפעיל את כל אמצעי הניטור שברשותו, על מנת לוודא שרמות זיהום האוויר המגיעות לאוכלוסייה לא מסכנות אותה. במקביל, ניידות ניטור אוויר של מחוזות חיפה והצפון הגיעו לאזור הסמוך לבז"ן, וביצעו מדידות שהצביעו על כך שריכוזי הזיהום לא עלו בצורה משמעותית - זאת, בעיקר בשל התנאים המטאורולוגיים והגשם.

ההתראה של המשרד, בשיתוף עם משרד הבריאות, שלא לשהות בחוץ שלא לצורך באזור הצ'ק פוסט עדיין תקפה."

מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר: "בעקבות אירוע השריפה, אנו ממליצים לתושבי קרית חיים וקרית מוצקין לסגור דלתות וחלונות ולהישאר בבתים, בשל חלקיקים מזהמים באוויר הנגרמים משריפת חומר מזהם (בנזין). אני עוקבים אחר תחנות הניטור, לפי שעה ישנה עליה במזהמים בקריית מוצקין וקריית חיים".

מחברת בז"ן נמסר: "מדובר במיכל אחד של כ-12 אלף קו"ב, כאשר פחות מ - 10% נמצאים במיכל. אין נפגעים וכוחות הכיבוי הרבים עוסקים במניעת התפשטות האש לסביבה. המכל לא נמצא בקרבת מתקני הייצור".

הודעת חברת בז"ן לבורסה:בוקר, בסמוך לשעה 10:00 פרצה שריפה במיכל אחסון חומרי ביניים. כוחות כיבוי פנימיים וכוחות כיבוי אש עוסקים בכיבוי הדליקה. למועד הדוח, פועלים מתקני הייצור של החברה והחברות הבנות כסדרם ולא נשקפת סכנה לאדם או למתקני הייצור."

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת: "מפרץ חיפה הפך כבר מזמן לסיר לחץ שמאיים להתפוצץ, ובו ריכוז גבוה בצורה קיצונית של דלקים, חומרים מסוכנים ומפעלי תעשייה מזהמים. ועדת-המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, בראשה עמדתי בכנסת הקודמת, הגישה המלצות ברורות שאומצו בידי הכנסת. במרכזן: להפחית זיהומים וסיכונים, במקום להגביר אותם. אני קורא לממשלה ליישם את המלצות ועדת-המשנה בתור מפת דרכים לשמירה על חייהם ובריאותם של תושבי המפרץ, ובמסגרת זאת - לא לקדם את התכנית המסוכנת להרחבת בתי הזיקוק ולהקמת נמל דלקים חדש".

מחברת חשמל נמסר: "יחידת כבאות והצלה של חברת החשמל נרתמה לסייע בפעולות כיבוי שריפת הענק שפרצה במפעל בתי זיקוק. כבאית וצוות כבאים של תחנת הכוח חיפה הוזנק ובדקות אלה בדרכם למפעל כדי לסייע בפעולות הכיבוי."

נמשיך לעדכן בעמוד זה.

-------------

קישורים רלוונטיים:

  1. הפיצוץ בטיאנג'ין שבסין: אחסון לקוי של 700 טון ציאניד, 18.08.2015
  2. זיהום אוויר כבד משריפת פסולת סמוך למפרץ חיפה, 09.70.2015
  3. אתר פסולת בחיפה בוער כבר שבוע, 20.6.2014
  4. שריפת סוללות בבסיס צבאי, 13.1.2015