מכה או הזדמנות לתעשיית המיחזור? סין מפסיקה לייבא פסולת למיחזור
סין, השולטת בתעשיית המיחזור העולמית, החליטה להטות את מאמצי תעשיית המיחזור לשוק המקומי במטרה לצמצם את המפגעים הסביבתיים במדינה. כיצד זה ישפיע על השוק העולמי ועל השוק בישראל?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 20/12/2017

רעידת אדמה בתעשיית המיחזור העולמית. סין, שקלטה עד היום כמחצית או יותר מהפסולת המיועדת למיחזור בעולם, הודיעה לאחרונה לארגון הסחר העולמי כי החל מינואר 2018 יאסר יבוא של פסולת פלסטיק, נייר, טקסטיל ומתכת מסוגים מסוימים המיועדים למיחזור. בנוסף הודיעה כי תנקוט בצעדי אכיפה קשים נגד החברות שיפרו את החוק החדש. זאת לאחר שבחודש יולי האחרון פרסם המשרד להגנ"ס הסיני את עקרונות הרפורמה ליבוא פסולת מוצקה.

הסיבה להחלטה על הפסקת יבוא הפסולת למיחזור נובע מרצונה של הממשלה הסינית לצמצם את המפגעים הסביבתיים הנגרמים מטיפול ומיחזור בכמויות האדירות של הפסולת המיובאת למדינה תוך הטיה של מאמצי המיחזור לטיפול בפסולת המקומית. צעד זה הוא חלק מרגולציה סביבתית שהולכת ומתהדקת בסין ומצמצמת לאט לאט את הפערים עם מדינות המערב.

זרמי הפסולת למיחזור בהם יהיה שינוי

כאמור, הממשל הסיני יאסור על יבוא של זרמי הפסולת המיועדים למיחזור הבאים:

 • 8 סוגי פלסטיק
 • נייר לא ממוין
 • 11 סוגי טקסטיל
 • 4 סוגי מתכת המכילים ונדיום [V]

רשימת החומרים המלאה וההודעה של סין לארגון הסחר העולמי מופיעה בהמשך.

הידוק הרגולציה על יבוא פסולת בסין

המשרד להגנת הסביבה בסין הודיע כי ינקוט צעדים רבים לצמצום היבוא של פסולת מוצקה. ביניהם: הקפדה על מתן אישורים, הידוק הבקרה והרגולציה על מפעלים הממחזרים פסולת מיובאת והיתרי יבוא הפסולת שיונפקו בכמות קטנה יותר.

כחלק מהרפורמה, הממשל הסיני הודיע גם כי יגביר את הביקורות על החברות המבקשות היתרי יבוא פסולת תוך הקפדה על איסור זיופים. "אנו נמשיך לחזק את איכות הסביבה ולוודא שהעיבוד של הפסולת המיובאת אינו מזהם את הסביבה או פוגע בבריאות האדם. אנו נעלה את המודעות הציבורית על סיווג אשפה ועל טיפול ידידותי לסביבה של פסולת מוצקה ושימוש בהם כמשאבים".

ההשפעה על שוק המיחזור העולמי

לא ברור כיצד תשפיע ההודעה הדרמטית של הממשל הסיני על תעשיית המיחזור העולמית שתצטרך למצוא מקום חלופי למיחזור הכמויות הגדולות של פסולת המדינות המערביות. בעשורים האחרונים, המדינות המערביות בהן מיושמים חוקי פסולת עם יעדי מיחזור, נהגו לשלוח חלק משמעותי מהפסולת המיועדת למיחזור למדינות בהן כוח האדם זול יותר והרגולציה מקלה ולכן זול יותר לטפל שם בפסולת. סין שימשה כיעד ראשי לפסולת זו.

כעת, עם הקשחת התנאים ליבוא פסולת לסין, יש להניח כי תעשיית המיחזור תנדוד למדינות אחרות שיחליפו את סין כמדינות בעלות כוח עבודה זול ורגולציה רופפת ויקלטו את הפסולת של העולם המערבי. אולי הודו? או מדינות אחרות באסיה? או מדינות אפריקה? אלא שתעשיית המיחזור בסין נהנתה מיתרון משמעותי נוסף, הייתה לה תעשיה מקומית מפותחת שרכשה את חומרי הגלם הממוחזרים ויצרה ביקושים לחומרים אלה. קשה לראות כיום מדינה שתספק גם את הצד הזה של המשוואה, ולכן לא בטוח שתעשיית מיחזור תתפתח במהירות במדינות עולם שלישי אחרות.

אם תעשיית המיחזור לא תנדוד במהירות מסין למדינות מתפתחות אחרות, אזי המדינות המערביות, יאלצו לטפל במיחזור הפסולת שלהן בעצמן. זו כמובן בשורה טובה לתעשיית המיחזור המקומית של המדינות המערביות וגם מידה של צדק סביבתי (כל מדינה מטפלת בפסולת שלה במקום להעביר את הבעיה למדינה חלשה) אך כנראה שהדבר יוביל לגידול בעלות המיחזור, צעד שיגרור עלייה ביוקר המחיה.

ההשפעה על השוק הישראלי

מבדיקה מדגמית שביצע המשרד להגנת הסביבה עולה כי תאגידי המיחזור המוכרים אינם מייצאים פסולת לסין והמשרד להגנ"ס צופה כי לא תהיה פגיעה משמעותית בשוק הפלסטיק הישראלי, שרובו עדיין מבוסס על חומר גלם בתולי. יחד עם זאת, המשרד להגנ"ס מעריך כי מגמות שיתרחשו באירופה ובארצות הברית צפויות להשפיע על שוק המיחזור בישראל וכי המדיניות החדשה של סין עשויה לייצר הזדמנויות חדשות גם עבור תעשיית המיחזור המקומית, שהמשרד להגנת הסביבה מעוניין לשמר ולפתח. לאור זאת, פועל המשרד לקידום מדיניות מותאמת ולחידוד הגדרת מיחזור מוכר, כדי לעודד את תעשיית המיחזור המקומית.   

המשרד להגנ"ס גם ציין בפנינו כי הערכת מצב זהירה שביצע לאחרונה ארגון ה- OECD קבעה כי איסור ייצוא הפסולת לסין יכול להוביל מחד למשבר או מאידך ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה של שוק מחזור פלסטיק יציב וחזק יותר והקמת מפעלי מיחזור מקומיים במדינות שונות. במדינות האיחוד האירופי כגון גרמניה, בלגיה, פורטוגל, צרפת וצ'כיה חלה בשנים האחרונות עליה בייבוא של פסולת פלסטיק למטרות מיחזור. מנגד, ייתכן ובמקום לייצא את הפלסטיק לסין, יימצאו שווקים אחרים באסיה כגון הודו, מלזיה ואידונזיה אשר יספקו חלופה לסין.

ביקשנו לשמוע גם את התייחסותה של חברת "ורידיס" העוסקת בין השאר בטיפול בפסולת שאמרה לנו כי שינוי המדיניות של סין ממחיש את הצורך בהגברת הטיפול בפסולת גם בתחומי מדינת ישראל בדרך של הקמת מפעלי מיון מתקדמים ותמיכה ממשלתית משמעותית במפעלים הקיימים.

אגב, דוגמא להשפעה של השוק הבינלאומי על תעשיית המיחזור המקומית אפשר לראות במפעל אביב, העוסק במיחזור בקבוקי פלסטיק ונמצא בקשיים בגלל צניחת מחירי הנפט שהביאו לירידה במחירי חומר הגלם הבתולי המתחרה בחומר הממוחזר ובגלל העברת הבקבוקים למיחזור לטורקיה, שם עלויות המיחזור נמוכות יותר הן בגלל עלויות כוח אדם והן בגלל רגולציה רופפת. כיצד סגירת השערים בסין תשפיע על מפעל אביב ועל השוק המקומי? ימים יגידו.

----------

כתבות נוספות בנושא:

 1. מפעל המיחזור 'אביב' בסכנת סגירה עקב צניחת מחירי הנפט, 13.08.2017
 2. "על מיחזור צריך לשלם", 1.12.2016
 3. ראיון עם איש המקצוע הבכיר בישראל בתחום הפסולת | גיא סמט, 20.11.2016
 4. המשרד להגנ"ס מלווה לעצמו 260 מיליון ₪ מכספי היטל ההטמנה, 13.11.2016
 5. מידע נוסף על ענף הפסולת | infospot

-----------

מסמכים רלוונטיים:

 1. הודעת הממשל הסיני לארגון הסחר העולמי [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה