המשרד להגנת הסביבה: קרן הניקיון לא תהיה מוטה להפרדה במקור
הפרדה במקור? מתקן שריפה? או מתקני קצה ממיינים? איזה פתרונות לפסולת אורגנית רוצים לקדם במשרד להגנת הסביבה וכיצד תסתיים הסאגה של כספי היטל ההטמנה בקרן הניקיון?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/12/2016

בכנס תעשיית המיחזור שהתקיים לפני שבועיים ביוזמת התאחדות התעשיינים ואיגוד ערים דן, שוב עלה לדיון הנושא של קרן הניקיון ופרויקט הפרדת הפסולת האורגנית במקור (פחים חומים) שנמצאים במחלוקת בשנה האחרונה בין השלטון המקומי, המשרד להגנת הסביבה וארגונים ירוקים.

מרכז השלטון המקומי

גיל לבנה, ראש מועצה מקומית שוהם ויו"ר הוועדה לאיכות סביבה במרכז השלטון המקומי טען כי הפרויקט של הפרדת פסולת במקור לא הוכיח את עצמו בקנה מידה ארצי וכי לא מספיק להתבסס על הרצון הוולונטרי של התושבים אלא יש ליצור מנגנון כלכלי שיתמרץ את התושבים להפריד פסולת.

הוא גם חזר והביע ביקורת כלפי הניהול הלקוי של כספי היטל ההטמנה בקרן הניקיון בידי המשרד להגנת הסביבה, נושא בגינו הוגש בג"ץ נגד המשרד. "זה לא עניין אישי של אנשים לא ראויים. 10-15 עובדי מטה של המשרד להגנת הסביבה לא יכולים לנהל את זה" אמר לבנה והסביר כי השונות בין 250 הרשויות המקומיות בישראל ומורכבות היישום מחייבים ניהול מקומי. לבנה הוסיף כי מרכז השלטון המקומי מנסה לקדם שינוי חקיקה כך שכספי היטל ההטמנה יחזור ישירות לרשויות המקומיות. "תגדירו יעדים וראש הרשות יחליט מה האסטרטגיה שנכונה אצלו ברשות" סיכם לבנה.

הירוקים | אדם טבע ודין

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין הציג עמדה מנוגדת. לדבריו, אמנם יש כשל אדיר בכל ההתנהלות סביב ההפרדה במקור, כפי שגם קבע דו"ח מבקר המדינה, אבל אם בגרמניה זה לקח 20 שנה, אז צריך סבלנות.

עוד לא קיימת טכנולוגיה להפרדת פסולת אורגנית יותר טובה מהפרדה במקור, הסביר ברכה והוסיף שכתוצאה מכך ההפרדה במקור מאפשרת את שיעור המיחזור הגבוה והאיכותי ביותר.

ברכה קרא להכין תוכנית לאומית למשק הפסולת בה ייקבע תחילה מה התמהיל הרצוי של משק הפסולת בישראל - כמה פסולת, איזה פסולת ומאיזה מקור תלך להטמנה/השבה או מיחזור. רק לאחר מכן תיגזר תוכנית פעולה.

המשרד להגנת הסביבה | לא נהיה מוטים להפרדה במקור

קרן הניקיון לא תהיה מוטה לטובת הפרדת פסולת אורגנית במקור (פחים חומים), הצהיר גיא סמט, סמנכ"ל שלטון מקומי, אלא להפחתת שיעור ההטמנה. בין אם בעזרת מתקן שריפה, מתקני קצה למיון פסולת וטיפול בפסולת, תמרוץ רשויות ובתוך זה גם הפרדה במקור, לאותם רשויות שירצו בכך ויצליחו בכך. בדברים, אלה, ממשיך סמט את הקו שנקט השר הקודם אבי גבאי.

בנוסף, התייחס סמט לחוסר היעילות של קרן הניקיון והסביר כי המבנה הארגוני של הקרן לא תומך בפעילות שלה, ורמז לכיוון הרצוי מבחינתו כשהסביר כי במקרים דומים, כאשר המדינה רוצה לבצע פרויקטים מאוד גדולים היא מקימה חברה כמו מקורות, מע"צ וכו'.


הדברים נאמרו בכנס תעשיית המיחזור שהתקיים ביוזמת איגוד הכימיה הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים ואיגוד ערים דן לתברואה

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. המשרד להגנ"ס מלווה לעצמו 260 מיליון ₪ מכספי היטל ההטמנה, 13.11.2016
  2. השלטון המקומי מכניס 2 נציגים לקרן שמנהלת את כספי היטל ההטמנה, 11.07.2016
  3. מנגנון החזר כספי היטל ההטמנה לרשויות המקומיות יוצא לדרך, 04.07.2016
  4. הצעת חוק ממשלתית להחזרת כספי היטל ההטמנה לרשויות, 01.06.2016
  5. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

--------

חברות לטיפול בפסולת עירונית

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה סיוון פרץ 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>