כשביבי מדבר על קיימות בישיבת הממשלה
ממשלת ישראל תשלב את מדדי הקיימות של האו"ם SDG’s בתוכנית העבודה שלה, ככלי לקביעת מדיניות ובחינת ההתקדמות ביחס למדדים בינלאומיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/7/2019

כאשר ראש הממשלה מקדיש חלק נרחב מישיבת הממשלה השבועית למדדי פיתוח בר קיימא של האו"ם – כדאי להקשיב ולהכיר את הנושא שהולך ותופס חלק גדול יותר בשיח המקצועי בתחומי סביבה, כלכלה וחברה.

סרטון: ישיבת ממשלה על יעדי פיתוח בר קיימא [4 דק']

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה: "נביא היום לאישור הממשלה את התוכניות לשילוב מדדי הפיתוח הבר-קיימא של האו״ם בתוכניות העבודה של הממשלה. האו״ם קבע קריטריונים מסוימים בתחומים כמו ניהול המים, חקלאות, בריאות, ביוטכנולוגיה, טיהור שפכים ועוד. בחלק מהמדדים הללו אנחנו מאוד מתקדמים ומקדימים את האו״ם, ובחלק לא, וצריך להדביק את הפער. לפני שנה חשבתי שזה דבר ראוי שמאפשר להצעיד את מדינת ישראל להיות מן המובילות בעולם בתחומים חיוניים. לכן ביקשתי לשלב את זה בתוכנית הממשלה, ושר החוץ והשר להגנת הסביבה לקחו עליהם את המשימה הזאת״

מה זה SDG’s – מדדי פיתוח בר קיימא?

מה הם מדדי פיתוח בר קיימא, באנגלית Sustainable Development Goals או בקיצור SDG’s? בשנת 2015 הסכימו כל המדינות החברות באו"ם על 17 פרמטרים לבחינת רמת הפיתוח של כל מדינה עד שנת 2030. הפרמטרים משמשים ככלי מנחה בקביעת מדיניות, כאשר לכל פרמטר נקבעו מטרות מפורטות ומדדים למעקב אחר ההתקדמות של כל מדינה ביחס לעצמה ואחר ההתקדמות ברמה העולמית, ב'שפה' אחידה.

17 מדדי הפיתוח הבר קיימא עוסקים במגוון של נושאים מתחומי הסביבה, כלכלה וחברה, בינהם: שינוי אקלים, גישה למים נקיים, חינוך ובריאות לכולם, מעבר לייצור וצריכה אחראיים, הגברת השיוויון המגדרי, הפסקת העוני והרעב בעולם ועוד.

ממשלת ישראל משלבת את מדדי הפיתוח בר קיימא

הממשלה אישרה בתחילת השבוע את הצעת המחליטים שהובילו ראש הממשלה, שר החוץ והשר להגנת הסביבה, תחת הכותרת: "שילוב יעדי הפיתוח של האו"ם לשיפור המשילות ותהליכי תכנון אסטרטגי בממשלה". 

כזכור, ביולי 2018, ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה צוות עבודה בראשות יעקב הדס, השליח המיוחד לקיימות ושינוי אקלים במשרד החוץ, ביחד עם גלית כהן, סמנכ"לית לתכנון, מדיניות ואסטרטגיה במשרד להגנת הסביבה, לרכז צוות בין-משרדי בנושא, אשר תוצרו המידי הוא הדוח הוולונטרי הראשון שישראל מפרסמת כעת.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, עומד השבוע בראש משלחת בין-משרדית לאו"ם במסגרת כנס "אג'נדה 2030", שם יציג לראשונה את הדו"ח של ממשלת ישראל על יישום יעדי פיתוח בר קיימא במדינה.

כעולה מהחלטת הממשלה, לאחר שהממשלה תגדיר את הסוגיות האסטרטגיות לתקופת כהונתה בהערכת המצב האסטרטגית הכלכלית-חברתית, יהיה על שר החוץ והשר להגנת הסביבה – בתיאום עם ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ – להציע מדדי פיתוח בר קיימא לכיווני הפעולה האסטרטגיים ולסייע למשרדי הממשלה בהטמעתם

פיתוח המדדים ייעשה בהתאם לסטנדרטים ולכללי הדיווח הבין-לאומיים כפי שנקבעו על ידי גופי האו"ם המוסמכים, ובליווי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כל משרד ממשלתי יקבע מדדים לתחומי הפעולה שבאחריותו המבוססים, בין היתר, על מדדי פיתוח בר קיימא של אג'נדה 2030. שר החוץ והשר להגנת הסביבה יהיו אחראים על הדיווח התקופתי לגופים הבן-לאומיים הרלוונטיים אודות העמידה ביעדים.

מסר מרכזי בדוח שהוגש השבוע לאו"ם על יישום מדדי פיתוח הבר קיימא בישראל - הוא "רתימת החדשנות הישראלית כדי לא להשאיר אף אחד מאחור" מתוך הדו"ח: "ישראל מונעת על ידי רוח יזמות דינמית, תשתית טכנולוגית איתנה וכוח עבודה אנושי מיומן. ישראל מייצרת פתרונות בכל שלושת עמודי התווך של הקיימות – כלכלה, חברה וסביבה. החדשנות היא אחד המשאבים יקרי הערך ביותר בישראל, ופריצות הדרך שלה בתחומים כגון תקשורת, אינטרנט, מערכות בריאות, חקלאות, ביוטכנולוגיה, ביטחון, התפלת מים, טיפול בשפכים ומיחזורם, ניהול מים, הדפסה דיגיטלית ועוד, מסייעים מזה זמן רב לפיתוח בר-קיימא בישראל ובעולם. החזון של ישראל הוא להמשיך לטפח את תרבות החדשנות שבה, להרחיב אותה לכל האנשים הנזקקים במדינה ובעולמנו ולתת ביטוי מעשי לערך הנשגב של לא להשאיר אף אחד מאחור".

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "האו"ם קיבל החלטה ב-2015 שקבעה פרמטרים, יעדים ומדדים כמותיים הבוחנים את רמת הפיתוח של כל המדינות בעולם. הפיתוח מתייחס לצד הכלכלי, אך מתחשב גם בפרמטרים חברתיים וסביבתיים. השפה הזו הפכה לשפה בין-לאומית למדידה של המדינות השונות, והיא אומצה גם על-ידי ה-OECD. השבוע, מדינת ישראל תגיש לראשונה לאו"ם את הדיווח שלה על העמידה במדדים האלה. הדוח כולל מידע מקיף על פעילות משרדי הממשלה השונים, וממנו עולה שמדינת ישראל השיגה לא מעט הישגים ויעדים - למשל בתחום המים, החקלאות והבריאות - לצד  נושאים שיש עוד צורך לשפר. החלטה זו תאפשר לנו למדוד את עצמנו על-פי סטנדרטים בין-לאומיים ותסנכרן את עבודת המטה הממשלתית לפרמטרים הבינלאומיים. מעבר לכך מדובר בצעד מדיני חשוב שממקם את ישראל בחזית העשייה הבינלאומית בפיתוח בר קיימא ולכן היא גם ממקמת אותנו במקום חשוב בעולם. הנושא המרכזי שעובר כחוט השני בדוח וגם נציג באו"ם השבוע, היא החדשנות הישראלית שתאפשר לנו להגיע למיצוי במדדים האלו. נציע למדינות השונות להיעזר בטכנולוגיה ובפיתוח הישראלי כדי לסייע להם לפתור בעיות, שאת חלקן מדינת ישראל כבר פתרה"

שר החוץ, ח"כ ישראל כץ: "עיסוק בנושא הקיימות, בדגש על האקלים, נמצא במרכז השיח הבין-לאומי כיום. לפני כשבועיים השתתפתי במפגש של האו"ם באבו דאבי, שעסק בדיוק בנושא הזה. מגמה זו תמשיך ותתעצם, ככל שהאתגרים החדשים בפניהם ניצב העולם יתגברו. הידע והניסיון של מדינת ישראל מוכר בכל העולם ביכולתו לספק פתרונות מעשיים לבעיות גלובליות- טכנולוגיות מים, חקלאות והשקיה, בריאות וכלכלה. משרד החוץ מוביל מזה עשרות שנים את הפעילות הבינלאומית בתחום הפיתוח באמצעות סוכנויות הסיוע והפיתוח של מדינת ישראל - מש"ב. החלטה זו תמצב את ישראל בעיני העולם כמדינה מובילה, בתוך עולם שמצפה להובלה ישראלית, 'כי מציון תצא תורה'. יש כאן גם הזדמנות לפעילות סיוע משמעותית בבחינת תיקון עולם, כמו גם הזדמנות להראות את 'ישראל היפה', זו שעומדת לצד אומות העולם במאבק למען עולם טוב יותר".

--------

מסמכים רלוונטיים:

  1. דו"ח עמידה ביעדי פיתוח בר קיימא של ישראל [pdf]
  2. תקציר מסר מרכזי מדו"ח העמידה ב SDG’s של ישראל [pdf]
  3. דף מידע על מדדי פיתוח בר קיימא, ממשלת ישראל [pdf]

חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>