טראמפ והסכסוך הישראלי-פלסטיני בוועידת האקלים במרקש
ועידת האקלים של האו"ם במרקש ננעלה בשבוע שעבר על רקע בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב. גם הסכסוך הישראלי-פלסטיני עלה. היה מעניין, הנה הדברים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/11/2016

על רקע בחירתו של טראמפ בארה"ב, ועידת האקלים השנתית של האו"ם במרקש שבמרוקו ננעלה בשבוע שעבר, בהצהרה של ראשי מדינות וממשלות לגייס את הקהילה הבינלאומית למאבק בשינוי אקלים ולפעול ליישום הסכם פריז.

כבכל שנה, גם בוועידת האקלים הנוכחית, השתתפה משלחת ישראלית, בראשות השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, שכללה נציגי משרדי ממשלה וחברי כנסת. נציגי המשלחת הישראלית לקחו חלק בדיונים שהתקיימו במהלך הוועידה בנושאים רלוונטיים ליישום ההסכם ולהשלכות על ישראל.

הכוכב של ועידת האקלים במרקש | טראמפ

אין ספק שמי שגנב את ההצגה בוועידת האקלים במרקש היה הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ. זאת גם מבלי שנכח בוועידה. הצהרותיו בעבר על ביטול השתתפותה של ארה"ב בהסכם פריז מעוררים חששות אצל מדענים, פקידים ממשלתיים ופעילים סביבתיים במדינות שונות ובארה"ב עצמה ובחירתו הטילה צל על הועידה שהתמקדה ביישום הסכם פריז.

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, התייחס לנושא וציין כי שוחח בשבוע שעבר בקצרה עם טראמפ, לאחר בחירתו לנשיא ארה"ב וכי הוא מצפה לשוחח איתו שוב בקרוב. קי-מון ציין הוא מצפה ומקווה כי טראמפ יקשיב ויבין את הרצינות והדחיפות של טיפול בשינוי אקלים ושלא מדובר בקומץ של מדינות, אלא בנושא שאומץ על ידי כל העולם. עוד הוא אמר כי הוא בטוח שטראמפ יבחן שוב את ההצהרות שלו מקמפיין הבחירות ויקבל החלטות טובות וחכמות.

המשלחת הישראלית לוועידת האקלים במרקש

זאב אלקין, השר להגנ"ס, נשא דברים במושב המרכזי בוועידה. אלקין ציין כי ישראל אישררה בימים האחרונים את הסכם פריז והציג את יעדי ההפחתה של פליטת גזי חממה אליהם התחייבה. לאחר מכן, פירט אלקין מה הם המגזרים האחראים למרבית פליטת גזי החממה וכיצד המדינה מתכוונת לצמצם את הפליטות בכל אחד מהם.

המגזר הראשי האחראי לפליטת גזי חממה בישראל, הסביר אלקין, הוא ענף ייצור החשמל בו תהיה הפחתה בשימוש בפחם לטובת שימוש בגז טבעי ואנרגיות מתחדשות במקביל לפעולות לעידוד התייעלות אנרגטית. המגזר השני בתרומתו לפליטת גזי חממה, הוא מגזר התחבורה בו ישראל מתכוונת לקדם תחבורה ציבורית ועידוד שימוש ברכבים בעלי צריכת דלק יעילה יותר. כך לפי אלקין.

בהמשך דבריו, הציג אלקין את היכולות הטכנולוגיות של החברות הישראליות שיכולות לתרום לצמצום פליטת גזי חממה במדינות אחרות.

הנוסח המלא של דבריו של השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אנגלית, [pdf]

הסכסוך הישראלי-פלסטיני בוועידת האקלים במרקש

גם הסכסוך הישראלי פלסטיני נכח בוועידת האקלים השנתית כאשר ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה דיבר במושב המרכזי וטען כי ישראל מזהמת ואחראית על פגיעה באיכות הסביבה והמים של הפלסטינים על ידי הקמת מפעלים רבים ביו"ש. ראש הממשלה הפלסטיני טען כי ישראל בכוונת תחילה פוגעת באיכות הסביבה בעזה וביו"ש על מנת לפגוע ישירות באזרחים עצמם. ראש הממשלה הפלסטיני קרא לבאי הוועידה לחקור את ישראל על כך.

השר זאב אלקין השיב בנאומו לטענות ודיבר על הצורך בשיתוף פעולה אזורי בתחום איכות הסביבה, אך ציין כי :"חבל מאוד שהפלסטינים השתמשו בבמה זו כדי לתקוף ולטעון טענות הזויות שאנו דוחים לחלוטין ושאין להן כל בסיס. יכולתי להביא לכך המון דוגמאות אך אציין רק אחת מהחודש האחרון, ישנו ניסיון פלסטיני להקים מפעל מלט בשמורת טבע, שמקודם על ידי הרשות הפלסטינית אך ורק בגלל שזה משרת אינטרסים של בניו של אבו מאזן. המפעל הזה יפגע גם באוכלוסייה עצמה וגם בשמורת הטבע הזו. האוכלוסייה הפלסטינית אף פנתה אלינו, הישראלים, לעזרה כי הרשות לא מסייעת להם לאור המעורבות הכלכלית של בני אבו מאזן. אני יכול להביא עוד הרבה דוגמאות כאלה אך הפורום הזה לא צריך להיות במה להתגוששות פוליטית מסוג זה, יש מספיק במות אחרות לכך. לכן, אני קורא לכולם לנהל כאן שיח מאחד ולא מפריד ללא מלחמות פוליטיות כי רק כך נוכל להתמודד עם האתגרים של שינויי האקלים והאתגרים הנוספים בתחום הגנת הסביבה ולתרום את חלקנו במאבק חשוב זה. די לפוליטיזציה."

עוד קודם לכן השר אלקין נפגש עם מזכ"ל יונ"ף [UNEP], תכנית הסביבה של האו"ם, שנוהגת בשנים האחרונות להוציא דוחו"ת תקיפים נגד ישראל. השר אלקין ביקש מהמזכ"ל בפגישה: "במקום עוד דו"חות אנטי ישראליים, בואו תשתפו איתנו פעולה ותעזרו לנו לפתור את הבעיות האמיתיות, אנחנו מוכנים לשיתוף פעולה אמיתי מול הרשות בנושאים בוערים אלה של איכות הסביבה שמשותפים לשנינו". המזכ"ל הסכים עם דברי השר אלקין וביקש לקבל הצעות לפרויקטים קונקרטיים והבטיח כי יפנה לפלסטינים בנושא.

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז, 15.11.2016
  2. הסכם פריז נכנס לתוקף, 06.11.2016
  3. הגבלה עולמית על גזי קירור HFC אושרה, 17.10.2016
  4. מאחורי הקלעים של היעד להפחתת פליטות גזי חממה בישראל, 06.10.2015
  5. מידע נוסף על שינוי אקלים | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>