דשן מייצרים מאמוניה. לא ממילים
ד"ר עדו חורש מחיפה כימיקלים מציג את הפתרון שאושר בממשלה לאספקת אמוניה ועונה להתנגדות שהעלתה עיריית חיפה
  • מאת: ד"ר עדו חורש, מדען חיפה כימיקלים
  • פורסם בתאריך: 04/7/2017

המשרד להגנת הסביבה הציג לפני כשבוע לבית המשפט העליון מסמך מנומק בשאלת החלופות להבאת אמוניה לישראל, שהוצג גם בוועדת הכנסת לביקורת המדינה. מדובר בעבודה רחבת היקף ומעורבים בה גורמים מקצועיים בארץ ובחו"ל בתחומי הערכת סיכונים.

לראשונה מאז פרץ משבר האמוניה שעצר את מפעליה של חיפה כימיקלים, לפני למעלה משלושה חודשים, ניכר כי המשרד להגנת הסביבה החליט לממש את הסמכות שניתנה לו על ידי המחוקק, ולהכריע בבחירת חלופה למיכל האמוניה במפרץ. המתווה המוצע מאזן בין הצורך הראשון בחשיבותו לשמור על ביטחונם ובטיחותם של אזרחי ישראל, לבין הצורך המידי להשיב את אספקת האמוניה למשק, שמירת מקור פרנסתם של אלפי משפחות ומניעת פגיעה קשה בכלכלת ישראל.

אזור הסיכון רחוק ממרכזי אוכלוסייה

החלופה המועדפת שהציג המשרד להגנ"ס לאספקת אמוניה לישראל היא שימוש בכלי שייט קטנים, עם קיבולת של 2,500 טון אמוניה. מדובר בירידה דרמטית של בערך 75% בגודל כלי השייט שנהגו להביא אמוניה למפרץ עד לאחרונה, ומאידך גם הסכנה הגלומה באנייה כזאת נמוך בהרבה מכפי שהייתה במיכל. אניית אמוניה קטנה תזין את המפעלים שלא באמצעות המיכל, כפי שנעשה בשלושת העשורים האחרונים, אלא באופן ישיר, במסלול "עוקף מיכל".

גם אם לוקחים בחשבון תרחיש בלתי סביר, בו תכולת האמוניה באנייה משתחררת כולה בבת אחת, אזור הסיכון המוערך הוא 400-600 מטרים, הרחק ממרכזי אוכלוסייה ("רצפטורים ציבוריים" הוא המונח המקצועי בתחום הערכת סיכונים). פתרון זה הוא זמני עד להקמת מקשר ימי במרחק רב מהמפרץ, ונועד להשיב במהירות את אספקת האמוניה למשק.

מקשר ימי להזרמת נפט גולמי למדינת ישראל קיים למעשה גם היום, אולם צפויים לעבור בערך 18 חודשים עד להקמת מקשר ימי נוסף להזרמת אמוניה. בהינתן מקשר ימי להזרמת אמוניה לישראל במרחק קילומטרים מהמפרץ, כרית הבטיחות היא גדולה בהרבה בשל ריחוקו מרצפטורים ציבוריים. על ניתוח סיכונים זה חתומים גדולי המומחים בארץ ובעולם, אנשים שזו מומחיותם, סמכותם ואחריותם. לכן, ראוי שניתן אמון באנשי המקצוע של המשרד להגנת הסביבה, שגם אם באיחור רב ובעלות אדירה למשק, לקחו אחריות והחליטו על חלופה שיש לה היתכנות.

חלופת האיזוטנקים מסוכנת

הפתרון הפחות מועדף מבחינה בטיחותית על המשרד להגנת הסביבה הוא פתרון האיזוטנקים. לפתרון זה מתנגדים גורמי הביטחון הממלכתיים בטענה שנדרשת היערכות תשתיתית גדולה שאינה קיימת היום לאכסונם באתרים שונים ברחבי הארץ. כמו כן, פריקה בנמלים ושינוע אלפי משאיות בשנה נושאות איזוטנקים בכבישי ישראל, המונפים ומורדים תדיר, נושאת בחובה סיכון מיותר וגבוה משמעותית. העדפת השימוש באיזוטנקים לעומת השימוש באנייה קטנה, דומה להעדפה ש-50 איש ייסעו באופנועים במקום באוטובוס, מחשש לתאונה משמעותית בה ייפגעו רבים.

סיכום

הגם שעלותן של כל החלופות שנבחנו על ידי המשרד להגנת הסביבה גבוה משמעותית ביחס לשימוש במיכל האמוניה, בחיפה כימיקלים מייחלים לאישורו וליישומו המהיר של פתרון שישים קץ להשבתת מפעלי החברה וישיב לסדרו את ייצור הדשנים. את הדשנים הללו מייצרים לא מניירות עמוסי ניסוחים משפטיים ולא מהררי מילים מעל בימת הכנסת והתקשורת, אלא מאמוניה.

נותר לקוות שראש העיר חיפה יגלה אחריות ומנהיגות ציבורית, ולא יפעל להכשיל את יוזמת הממשלה, שכן חרב הפיטורים לא הוסרה מעל ראשם של מאות מבני עירו. אם יבחר ראש העיר להמשיך ולדבוק בקמפיין ההפחדה וההטעיה של הציבור, יאבד הזדמנות להעברת מסר חשוב שניתן לקיים תעשייה משגשגת לצד שמירה על ביטחונם של תושבי העיר ודאגה כנה לאיכות הסביבה.


הכותב הוא ד"ר עדו חורש, מדען בחברת חיפה כימיקלים


---------------

קישורים רלוונטיים:

  1. עיריית חיפה והמדינה לא מסכימות על חלופה לאספקת אמוניה, 29.06.2017
  2. הממשלה מסכימה: אונייה קטנה תזרים אמוניה, 19.06.2017
  3. הפתרון המסתמן: אוניית אמוניה קטנה בחיפה ומפעל לייצור אמוניה בדרום, 29.05.2017
  4. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  5. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot