שירת הברבור של הכלכלה הליניארית במקסיקו
הטלטלה שעוברת הכלכלה העולמית, לצד הידלדלות במשאבים, העלו את הצורך העולמי לעבור למודל כלכלי חדש. במקסיקו הבינו שעל מנת להתמודד עם כמות הפסולת האדירה במדינה, עליהם לזנוח את הכלכלה הלינארית ולחפש פתרונות מעגליים. בתוך כך, עסקים שונים החלו לבחון דרכים לשימוש חוזר בפסולת תעשייתית. במשרד הכלכלה והתעשייה הישראלי הבינו את הפוטנציאל הגלום עבור חברות ישראליות בתחום המיחזור להשתלב בשווקים בינלאומיים, בתוכם גם בשוק המקסיקני
  • מאת: ליאור יפה, ראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה במקסיקו
  • פורסם בתאריך: 28/2/2022

מקסיקו מייצרת יותר מ-44 מיליון טון פסולת בשנה, ועד שנת 2030 היא צפויה לייצר 65 מיליון טון פסולת בשנה! נתון בלתי נתפס זה, שעולה מדוח המשרד לאיכות הסביבה ומשאבי הטבע המקסיקני (SEMARNAT)2, הוביל את ממשלת מקסיקו לעבור למודל כלכלי מעגלי, ולחפש פתרונות טכנולוגיים לניהול פסולת.

בנובמבר 2019 השיקו מפלגת השלטון ומפלגת הירוקים בפרלמנט המקסיקני יוזמה חקיקתית לכלכלה מעגלית. החוק (General Law of Circular Economy in Mexico – LGEC)3 מספק למדינה מסגרת רגולטורית פרוגרסיבית רחבה, המאפשרת שימוש יעיל וחסכוני במשאבי הטבע, לצד סנקציות מנהליות, על מנת להעביר את הכלכלה המקסיקנית ממודל ליניארי למודל מעגלי, כשבמרכזו - הפיכת פסולת תעשייה אחת לחומרי הגלם של תעשייה אחרת.

קונספט הכלכלה המעגלית בשוק המקסיקני איננו נשען רק על יעדים כלכליים כגון מזעור עלויות, אלא גם יעדים חברתיים כגון צמצום אי השוויון החברתי, הפחתת העוני והטבה בבריאות הציבור.

דוגמאות לכלכלה מעגלית מהתעשייה במקסיקו

דוגמאות מהתעשייה המקסיקנית המקומית, הנגזרות מהמדיניות הממשלתית ומיוזמות עסקיות, מצויות למכביר. קבוצת Bimbo - תאגיד המזון הגדול במקסיקו - מיישמת שלושה שלבים בשרשרת הערך: עיצוב אקולוגי לאריזות; הפעלת שיטות מיחזור לאריזות; הפחתת פסולת במפעליהם.

חברת הייניקן-מקסיקו משתייכת לתוכנית כלכלה מעגלית בהובלת קרן אלן מאקרתור4 כבר משנת 2016. החברה ממקסמת שימוש באנרגיות ירוקות כמו זכוכית המותקנת בחלונות המפעל, התקנת תאים פוטו-וולטריים הלוכדים 12% מהאנרגיה, שימוש באנרגיית רוח, מים מטופלים לשירותי ניקיון כלליים והשקיית שטחים ירוקים ועוד.

הזדמנויות לכלכלה מעגלית במקסיקו

מיפוי ההזדמנויות העסקיות בתחום הכלכלה המעגלית במקסיקו מעלה כי שלושת התחומים העיקריים הם:

  • ניהול פסולת מוצקה
  • טיפול בשפכים
  • הפיכת פסולת לאנרגיה

שווי השוק הפוטנציאלי של ניהול וטיפול פסולת מוצקה לבדו, הכולל בתוכו גם את הפסולת האלקטרונית, הוא 1.3 מיליארד דולר בשנה.

טיפול בשפכים עירוניים, בהתייחס למחויבויות הבינלאומיות של מקסיקו לטפל בכל מי השפכים עד שנת 2030, מהווה שווי שוק של חוזי שירותים בגובה של כ-2 מיליארד דולר. טיפול בשפכים תעשייתיים לשימוש חוזר, בעיקר במפעלים מיושנים שמקסיקו מחפשת לשדרג ובאופן ממוקד בMembrane Bioreactors-, נעמד בשווי שוק של כ-700 מיליון דולר.

מיחזור פסולת להמרה כאנרגיה הנה שדה לא חרוש, אשר מקסיקו מחפשת עבורו השקעות זרות הנאמדות בגובה של כ-100 מיליארד דולר במהלך 15 השנים הבאות. משרד האנרגיה המקסיקני מעריך כי מקסיקו תצטרך להוסיף קיבולת של כ-56GW עד 2031 כך שתהא תצרוכת אנרגיה נקייה של כ-32% מסך ייצור החשמל הכולל, עד אז.

תמיכה בחברות ישראליות בשוק הבינלאומי

מינהל סחר חוץ ומינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה משיקים בימים אלה תכנית ממשלתית לתמיכה בחברות ישראליות להגיע אל שווקים בינלאומיים בתחום הכלכלה המעגלית.

בשבועות הקרובים תתקיים סדרת סמינרים מקוונים בשם "סוגרים את המעגל", לחשיפת הפתרונות הישראליים בתחום המחזור והכלכלה המעגלית בפני חברות ונציגים ממדינות שונות. המדינה הראשונה בסדרת הסמינרים הינה מקסיקו, וב-28 בפברואר, תציג הנספחות הכלכלית את ההזדמנויות והאתגרים של מודל הכלכלה המעגלית במקסיקו מנקודת מבטו של המגזר העסקי.

בין המשתתפים בכנס יהיו החברות הייניקן-מקסיקו, ג'נרל מוטורס ונסטלה. בהמשך, יציגו 4 חברות ישראליות פתרונות טכנולוגיים בתחום פסולת אריזות פלסטיק, שפכים תעשייתיים, פלסטיק ממוחזר ומחזור צמיגים.


הכותב הוא ראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה במקסיקו. מצורף למאמר זה סקירה של כלכלה מעגלית במקסיקו שהכינה הנספחות של משרד הכלכלה והתעשייה במקסיקו .


מסמכים וקישורים רלוונטיים:

  1. סדרת וובינרים "סוגרים את המעגל", משרד הכלכלה
  2. המשרד לאיכות הסביבה ומשאבי הטבע המקסיקני - SEMARNAT
  3. חוק כלכלה מעגלית במקסיקו  General Law of Circular Economy in Mexico – LGEC
  4. קרן אלן מקארתור
  5. סקירת כלכלה מעגלית במקסיקו, נספחות משרד הכלכלה והתעשייה במקסיקו

 חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>