מה רשום במאמר המדעי על הסרטן בחיפה?
מחקר הניטור האפידמיולוגי המפורסם הבוחן את הקשר בין זיהום האוויר לתחלואה במפרץ חיפה ממשיך להכות כותרות. השבוע פורסמו בתקשורת הארצית "מפות הסרטן של חיפה" מתוך מאמר מדעי המבוסס על המחקר. אנחנו השגנו את המאמר המקורי – הנה הדברים.
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/7/2016

כזכור לכם, לפני כחצי שנה, הודלפו לתקשורת תוצאות ראשוניות של מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה הבוחן את הקשר בין זיהום אוויר לתחלואה עודפת באזור מפרץ חיפה. ההדלפה זכתה לכותרות בשל אמירה לא נכונה בכלי תקשורת שונים על כך שראשי התינוקות באזורים מסוימים בחיפה קטנים מהממוצע הארצי ב 20%.

נזכיר גם, שבעקבות הסערה התקשורתית, המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות הלאימו את המחקר על מנת לחזק את אמון הציבור ולהבטיח את עצמאות החוקרים. המשרד להגנ"ס הבטיח בהזדמנויות שונות לפרסם את תוצאות המחקר הראשוניות, אך הפרסום נדחה ונדחה ולא פורסם עד היום. חשוב גם לציין שמדובר במחקר בן 5 שנים, ושהתוצאות המדוברות הן בגין שנת המחקר הראשונה בלבד.

בימים האחרונים, פורסמו בתקשורת הארצית "מפות סרטן של חיפה" שלקוחות כביכול ממאמר מדעי שפורסם לאחרונה ובחן את הנושא. אנחנו השגנו את המאמר ובחנו את הדברים. הנה.

מה כתוב במאמר ממנו נלקחו "מפות הסרטן" של מפרץ חיפה?

כתב העת המדעי "Environmental Research" פרסם לאחרונה מאמר מדעי המבוסס על חלק מהתוצאות של שנת המחקר הראשונה (מתוך 5 שנים) של המחקר המדובר ואשר נכתב על ידי אותם החוקרים מאוניברסיטת חיפה שלוקחים חלק במחקר המדובר.

במאמר מסבירים שבכל שנה נרשם מספר קטן של מקרי סרטן חדשים בכל אזור עירוני מסוים (לאו דווקא בחיפה, אלא בכל מקום בעולם). עובדה זו הופכת את חקירת הקשר בין תחלואת סרטן וסיכונים סביבתיים, כגון זיהום אוויר, קשה לאיבחון. לכן, המאמר מתמקד בהבדל בין 2 שיטות ניתוח סטטיסטיות שונות בהן השתמשו החוקרים על מנת לבחון את הקשר בין זיהום אוויר (וקרבה למקורות הפליטה: תעשיה וצירי תחבורה ראשיים) לבין שכיחות סרטן ריאות וסרטן מסוג NHL במפרץ חיפה. אחת השיטות הסטטיסטיות לא הצביעה על קשר והשיטה השנייה כן הצביעה על קשר. מפות של 2 הניתוחים הוצגו במאמר, אלה המפות שעל בסיסן הכינו את "מפות הסרטן" שהוצגו בתקשורת הארצית.

תוצאות ניתוח סטטיסטי DKD לפיו נמצא קשר

ניתן להגדיל בלחיצה. מקור: המאמר שפורסם בכתב העת Environmental Research

תוצאות ניתוח סטטיסטי SIR לפיו לא נמצא קשר

ניתן להגדיל בלחיצה. מקור: המאמר שפורסם בכתב העת Environmental Research

מי שמעוניין להמשיך ולהעמיק במאמר מוזמן לקרוא את הנוסח המלא המופיע בקישור בהמשך.

------

קישורים רלוונטיים:

  1. קישור למאמר המלא: Application of the double kernel density approach to the analysis of cancer incidence in a major metropolitan area
  2. בכנסת: מה עוצר בעדנו להוריד פטישים של 50 קילו על המפעלים בחיפה? 04.07.2016
  3. קרב גרסאות בין המשרד להגנ"ס לערוץ 2 ופעילי הסביבה במפרץ חיפה, 09.06.2016
  4. האמנם ראשי התינוקות בחיפה קטנים ב 20-30%? 08.02.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

--------------------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>