מפל"ס: הפרת הוראות הדיווח גררו עיצומים כספיים של מיליון ש"ח
בשלושת החודשים האחרונים הוטלו עיצומים בסך כולל של כמיליון ₪ על חברות בגין אי דיווח שנתי על פי הוראות חוק מרשם פליטות לסביבה. בנוסף, פורסם עדכון לחישוב הפליטות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/8/2015

בשלושת החודשים האחרונים הוטלו עיצומים בסך כולל של כמיליון ₪ על 7 חברות שונות בגין אי דיווח שנתי על פי הוראות חוק מרשם פליטות לסביבה. בין המפרים היו בעיקר חזיריות ותחנות מעבר פסולת, אחת מתחנות המעבר עליה הוטל קנס שייכת לעיריית בית שמש. חלק מהחברות קיבלו שתי קנסות, עבור אי דיווח על נתוני 2013 והפרה חוזרת של אי דיווח על נתוני 2014.

בין החברות עליהן הוטלו העיצומים הכספיים: איצקוביץ את בני נסראת עראף בע"מ, שותפות משק עראף ובניו בע"מ, ר.ע אופק בע"מ, אחים פהדאן בע"מ ועיריית בית שמש.

בעבר הצגנו את הנוהל פנימי של עובדי המשרד להגנת הסביבה בנוגע להטלת עיצום כספי על מפירי חוק המפל"ס בו מפורטים המקרים בהם חוק המפל"ס מתיר להטיל עיצום כספי, ביניהם אי הגשת דיווח, הגשת דיווח חלקי, אי ביצוע תיקונים, מסירת מידע לא מדוייק ועוד, וכן מפורטים בו הגורמים במשרד המוסמכים להטיל עיצום כספי או לחילופין, להמליץ על הטלת עיצום כזה.

מחשבון חדש לחישוב כמות פליטות מתחבורה לא כבישית

המשרד להגנת הסביבה פרסם מחשבון חדש – חישוב פליטות מזהמי אוויר מתחבורה לא כבישית באתרי עבודה. המחשבון כולל שלוש רמות חישוב לפי סוג המידע הקיים, כאשר רמת החישוב המפורטת ביותר מותאמת לסוג כלי העבודה: טרקטור מעמיס, בובקט, מלגזה, בולדוזר, משאית מחצבות ועוד.

קישור לרשימת המחשבונים לחישוב פליטות והעברות לסביבה באתר המשרד להגנת הסביבה (בתחתית העמוד קישור לעמוד הדרופבוקס מימנו ניתן להוריד את המחשבון החדש).

בנוסח החוק למרשם פליטות ישנן הוראות ראשיות לקביעת שיטת חישוב מיטבית לפליטות והעברות לסביבה. הוראות אלה מפרטות את שיטת החישוב המיטבית, על פיה נדרש בעל מפעל לחשב את כמות החומרים המזהמים והפסולת שיש לדווח עליהם. חלק מההוראות מנחות בעל מפעל להשתמש במחשבונים לחישוב כמות פליטות והעברות של חומרים מזהמים או פסולת. כל המחשבונים מפורסמים באתר המשרד להגנת הסביבה.

------

קישורים רלוונטיים

  1. איך עובד מנגנון העיצום הכספי של המשרד להגנ"ס מאחורי הקלעים, 14.04.2015
  2. שבוע אחרון לדיווחי המפל"ס ;(PRTR) רק 25% העבירו את דיווחם, 23.3.2015
  3. PRTR | מפל"ס  infospot
תגיות: מפל"ס , דיווח פליטות , עיצומים כספיים , משפט סביבתי ,