מי שנגע – הורשע. קנס של 300,000 ₪ ל 10 מעורבים בהשלכת פסולת באתר פיראטי
בית המשפט הרשיע לא רק את בעל אתר הפסולת הפיראטי אלא גם נהגי משאיות, בעלי משאיות, מנהלי העבודה וקבלני עפר ששכרו את המשאיות שהובילו את הפסולת לאתר
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 09/2/2017

פסק דין מעניין ניתן לאחרונה בבית משפט השלום בחיפה שעסק בהשלכת פסולת בניין באתר פסולת לא חוקי בצפון. 10 נאשמים הורשעו, תוך השתת משטר אחריות נרחב, לא רק על מפעילי אתר הפסולת, אלא גם על 5 נהגי משאיות שהשליכו פסולת באתר, המנהלים שלהם שהורו להם להשליך פסולת באתר  ובעלי חברות המשאיות הרלוונטיות וקבלני עפר שהעסיקו אותם במקרים הנ"ל.

פרטי המקרה | השלכת פסולת ללא רישיון

בין השנים 2013-2012 הפעיל הנאשם הראשי אתר לסילוק פסולת בקרקע אשר בבעלותו וסביבה בשטח פתוח ברשות הרבים. וזאת ללא רישיון עסק כנדרש. בנוסף, לפי המשרד להגנ"ס, הנאשם השליך ואף סייע לנאשמים האחרים להשליך פסולת בניין באתר.

בין משליכי הפסולת שנתפסו והורשעו: 5 נהגי משאיות אשר נתפסו משליכים פסולת בניין באתר מבלי שהיה בידם רישיון עסק להובלה ופינוי של פסולת, וגם מנהלי עבודה וקבלני עפר, חלקם בעלי המשאיות הנ"ל וחלקם שכרו את שרותם והורו לנהגי המשאיות לשפוך את פסולת הבניין באתר, מבלי שיהיה להם רישיון עסק להובלה ופינוי של פסולת.

כתב האישום

כתב האישום ייחס לנאשמים את העבירות הבאות:

 • לכלוך והשלכת פסולת ברשות הרבים  
 • ניהול עסק ללא רישיון או היתר זמני  
 • אי נקיטת אמצעים למניעת זיהום אויר וריח בלתי סבירים מאתר לסילוק פסולת
 • הפרת אחריות נושא משרה בתאגיד

פסק הדין

בית המשפט התייחס בחומרה למעשיהם של כל עשרת הנאשמים וגזר על שמונה מהם, לאחר שהודו במעשיהם, קנסות כספיים כבדים, המסתכמים יחד ב-295 אלף ₪, וכן מאסרים על תנאי שיופעלו אם יעברו על עבירה דומה במשך 3 שנים מיום מתן גזר הדין.

על בעל האתר בית המשפט הטיל קנס בסך 90 אלף ₪ או 9 חודשי מאסר תמורתם, ו-3 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם בתוך 3 שנים ממועד מתן גזר דינו עבירות בהן הורשע וכן צו סגירה למשתלה אשר הוא מנהל באתר.

ואילו על כל אחד משבעת הנאשמים האחרים הוטלו קנסות שבין 20 אלף ₪ ל-60 אלף ₪. על שני נאשמים, למרות שנמצאו אשמים, בית המשפט חס ונמנע מהרשעה והטיל עליהם תשלום פיצוי בלבד.

-------

קישורים רלוונטיים:

 1. 160,000 ₪ קנס למועצה מקומית ולעומד בראשה, 22.12.2016
 2. 625,000 ש"ח קנס למפעילי תחנת מעבר לפסולת, 09.10.2016
 3. פשיטה על 2 אתרי פסולת פיראטיים, הוחרמו 10 משאיות, 27.09.2016
 4. המשרד להגנת הסביבה סגר אתר פסולת פיראטי, 17.08.2016
 5. מידע נוסף על משפט סביבתי | infospot
 6. מידע נוסף על פסולת | infospot