62 אוטובוסים חשמליים יעלו על הכבישים השנה
המשרד להגנ"ס וקק"ל יסבסדו רכישת 37 אוטובוסים חשמליים לחברות התחבורה הציבוריות בהיקף של 22.5 מיליון שקל. מי זכה בסבסוד?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 23/2/2017

במסגרת המאמצים של המשרד להגנ"ס להפחית את זיהום האוויר מתחבורה, המשרד וקק"ל יסבסדו רכישת 37 אוטובוסים חשמליים לחברות התחבורה הציבורית בהיקף של 22.5 מיליון ₪. זאת במטרה להחדיר את טכנולוגיית ההנעה החשמלית לציי האוטובוסים העירוניים ובכך לשפר את איכות האוויר במרכזי הערים.

קרן קיימת לישראל (קק"ל) מספקת מימון לפרויקטים של הפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים של המשרד להגנת הסביבה. חלק עיקרי מתוכניות אלו עוסק בהפחתת זיהום אוויר מתחבורה, במסגרתה ניתן מימון למערכי שיתוף רכב חשמלי, עידוד לרכישת מוניות היברידיות, וכן סבסוד התקנת מסנני חלקיקים למשאיות איסוף אשפה ברחבי הארץ.

החברות שיזכו בסבסוד אוטובוסים חשמליים

כאמור, לאחרונה אושרה תמיכה ב-37 אוטובוסים חשמליים שיעלו על כבישי ישראל בחודשים הקרובים:

 • חברת "דן" זכתה בתמיכה עבור 21 אוטובוסים שיפעלו באזור גוש דן.
 • חברת קווים זכתה בתמיכה עבור 6 אוטובוסים שיפעלו באזור מודיעין-מכבים-רעות.
 • חברת מטרופולין זכתה בתמיכה עבור 5 אוטובוסים שיפעלו באזור השרון.
 • חברת סופרבוס זכתה בתמיכה עבור 5 אוטובוסים שיפעלו באזור עפולה.

הפחתת זיהום אוויר במרכזי הערים

אוטובוסים אלו יצטרפו ל- 25 אוטובוסים חשמליים של חברת אגד שיפעלו באזור מפרץ חיפה. סך הכול יופעלו במסגרת התוכנית המשותפת של קק"ל והמשרד להגנת הסביבה 62 אוטובוסים חשמליים עירוניים.

כל האוטובוסים שיירכשו במסגרת פרויקט זה יהיו אוטובוסים עירוניים, כחלק מהמאמצים להביא להפחתת זיהום האוויר במרכזי הערים, שם נמדדים ריכוזים גבוהים של מזהמי אוויר כתוצאה מפליטות של רכבי תחבורה ציבוריים.

כלי רכב חשמליים אינם פולטים מזהמים לאוויר כלל (פרט לזיהום עקיף הנפלט מייצור חשמל) ולכן נחשבים לכלי הרכב הנקיים ביותר. כניסתה של טכנולוגיה חדשה זו לשוק התחבורה הציבורית היא בשורה משמעותית ביותר. כל 62 האוטובוסים החשמליים צפויים להתחיל לפעול עד תום 2017.

התייחסויות

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "כמעט כל ציי האוטובוסים בישראל מונעים באמצעות מנועי דיזל, שהפליטות מהם הוכחו כמסרטן ודאי לאדם על-ידי ארגון הבריאות העולמי. המשרד להגנת הסביבה מעודד מעבר לכלי-רכב נקיים יותר, ואנחנו משוכנעים כי תמיכה ברכש אוטובוסים ראשונים בטכנולוגיה חדישה זו, אף תעודד חברות נוספות לרכוש אוטובוסים בטכנולוגיות נקיות יותר, למען בריאות התושבים".

יו"ר קק"ל, דני עטר: "הקרן הקיימת לישראל הינה הגוף הירוק הגדול והמוביל במדינה. לצד קידום מדיניות חברתית – ערכית ברחבי ישראל, ולצד טיפוח המרחב הירוק מתפקודה כיערן של המדינה, אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם ואיכות החיים בישראל באמצעות שיפור איכות הסביבה והאוויר שאנו נושמים. הפחתת פליטות מזהמים מכלי רכב, תאפשר לאזרחי ישראל חיים נקים יותר, בריאים יותר, וקלים יותר לנשימה".

-------------------

קישורים רלוונטיים:

 1. מי הם ציי האוטובוסים המזהמים ביותר בישראל?, 05.06.2016
 2. עיריית חיפה אישרה חוק עזר עירוני להגבלת תנועת רכבי דיזל, 09.01.2017
 3. קנס של 2.7 מיליון ₪ לחברת הסעות בגין הפרות אוויר נקי, 10.11.2016
 4. לראשונה בישראל: חברת אדמה (מכתשים) תגביל כניסת רכבים מזהמים, 05.09.2016
 5. מידע נוסף על זיהום אוויר מתחבורה | infospot