חיפה כימיקלים מודיעה על סגירת המפעל בחיפה
ההודעה מגיעה לאחר שהדיונים בחסות משרד הכלכלה הגיעו ככל הנראה למבוי סתום. המפעל הדרומי של חיפה כימיקלים כנראה יופעל בשבועות הקרובים באמצעות איזוטנקים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/8/2017

חיפה כימיקלים הודיעה היום על סגירת המפעל הצפוני של החברה בחיפה ועל פיטוריהם של כלל עובדי המפעל.

לדברי החברה, ב 3 השבועות האחרונים נענתה החברה לבקשת וועדת הכספים והקפיאה את הליכי הסגירה. שרי המשפטים, הכלכלה והגנת הסביבה כנסו את כל הגורמים המוסמכים לדיון עם עירית חיפה על מנת להחליט על הפתרון הבטוח והישים ביותר ליבוא אמוניה לתעשיית הדשנים. על אף שמומחי המשרד להגנת הסביבה כמו גם רשויות הביטחון הכריעו כי הפתרון הבטוח ביותר הינו יבוא באמצעות אוניה קטנה והזרמה ישירה למפעל הצפוני, ראש עיריית חיפה יונה יהב מתנגד לפתרון זה  באופן מכוון מתוך כוונה לחבל במאמצים לאפשר לחברה להמשיך לפעול, תוך שהוא מתעלם הן מהאינטרס הביטחוני של תושבי העיר, הן מגורלם של אלפי עובדים התלויים בחיפה כימיקלים והן מהעובדות והכל לשם פופוליזם ורצון לשוב ולהיבחר לראשות העיר.

החברה הודיעה לוועד העובדים כדין על כוונתה לסגור את המפעל ומכתבי הזמנה לשימוע לפני הפיטורים יישלחו בימים הקרוב. 

במקביל, לאור תמיכת הרשויות המקומיות בדרום, חיפה כימיקלים מעדכנת כי היא עושה כל מאמץ להחזיר את המפעל במישור רותם לפעילות באמצעות איזוטנקים, שאושרו לשימוש על-ידי המשרד להגנת הסביבה רק למפעל הדרומי. המדובר בפתרון מורכב היות שאין די איזוטנקים זמינים בעולם ונהיה תלויים במילוי מחדש בקנה מידה גדול בטורקיה ובמצרים. ההערכה היא כי המפעל יוכל לחזור לפעילות חלקית רק לקראת ראשית דצמבר. החברה מקווה שממשלת ישראל תממש את החלטתה ותיישם את פתרון האוניות הקטנות.

השתשלות העניינים

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, ביום חמישי האחרון התקיים דיון במשרד הכלכלה והתעשייה בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים לנושא האמוניה ובו סוכם כי המשרד להגנת הסביבה יוציא בהקדם היתר ליבוא אמוניה באיזוטנקים לצורך הפעלת האתר הדרומי של חיפה כימיקלים, שצפוי להתחיל לפעול תוך חודשיים. לגבי המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים, בחיפה, טרם נמצא פתרון.

משרד הכלכלה והתעשייה דיווח, כי בתום דיון ארוך הצדדים נותרו חלוקים בדעותיהם לגבי החלופה המועדפת בטווח הקצר ליבוא אמוניה למפעל הצפוני. בדיון השתתפו שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, סגן השר להגנת הסביבה, ראש עיריית חיפה, ראש עיריית דימונה, יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, נציגי המטה לביטחון לאומי (המל"ל) ופיקוד העורף וגורמים נוספים.

האתר הצפוני | המחלוקת נותרה

בשל מחלוקת בין הצדדים (עיריית חיפה כנגד המשרד להגנ"ס) לא נמצא עדיין פתרון ליבוא אמוניה למפעל חיפה כימיקלים שבחיפה. עיריית חיפה מתעקשת ליישם את חלופת האיזוטנקים בעוד המשרד להגנ"ס טוען כי זאת חלופה פחות בטיחותית מאשר הזרמת אמוניה מאונייה בנפח מוקטן. בנוסף ל 2 החלופות שכבר עומדות על הפרק עולה כעת אפשרות חדשה: הזרמת אמוניה באמצעות מיכליות. המשרד להגנת הסביבה בוחן את האפשרות החדשה ואמור למסור חוות דעת בנושא עד סוף החודש.

בסיום הדיון הוחלט לתת לעיריית חיפה 3 ימים להגיש את השגותיה לגבי חוות הדעת של המשרד להגנ"ס בנוגע ליבוא אמוניה באמצעות אוניה קטנה, ומומחים מטעם המשרד  יבחנו האם יש מקום לעדכן את חוות הדעת שלהם המשווה את הסיכונים בין החלופות השונות. אנו לא יודעים מה הייתה התגובה של עיריית חיפה, אך חיפה כימיקלים יצאה היום כאמור עם ההודעה על סגירת המפעל הצפוני.

האתר הדרומי | האיזוטנקים יצאו לדרך תוך חודשיים

לעומת המחלוקת בנוגע למפעל בחיפה, הרי שלגבי המפעל הדרומי הדברים יותר פשוטים. הוחלט, כי המשרד להגנ"ס יוציא תוך שבוע היתר להפעלת איזוטנקים. נציגי חברת 'חיפה כימיקלים' עדכנו שתוך כחודשיים תסתיים בניית המיגון באתר הדרומי, ואז ניתן יהיה לספק אמוניה באיזוטנקים בהספקה ישירה. במהלך החודשיים הללו הם יפעלו בתיאום עם המשרד להגנ"ס והנמלים בחיפה ובאשדוד להספקה רגילה.

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. איזוטנקים או אונייה בנפח מוקטן? מה הפתרון ליבוא אמוניה?, 17.08.2017
  2. בג"ץ דוחה שוב את מועד ריקונו הסופי של מיכל האמוניה, 30.07.2017
  3. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  4. מחלוקת קשה בין המדענים משני צידי המתרס בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  5. חשד לפלילים בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  6. חשש לניגוד עניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, 16.07.2017
  7. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  8. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot