דיגום ארובות: בקרוב יחייבו 3 חזרות על כל בדיקת ארובה
המשרד להגנ"ס הציג את השינויים הצפויים בתחום דיגום הארובות במסגרת יום עיון לאנשי מקצוע בתחום. בין השינויים: 3 חזרות על כל בדיקת ארובה לקבלת תוצאה אמינה יותר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/12/2018

אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם התאחדות התעשיינים קיימו לאחרונה סדנה בנושא דיגום וניטור ארובות. מאות אנשי מקצוע מתחום התעשייה, מומחים לאיכות אוויר ויועצים סביבתיים נטלו חלק בסדנה המקצועית. אנו מביאים לכם את עיקרי הדברים.

נציג של המשרד להגנ"ס פתח את הסדנה בעדכון לפיו אגף איכות אוויר נמצא בתהליך גיוס וקליטה של כוח אדם נוסף שיקל על מצוקת כוח האדם באגף וייקצר את זמן התגובה לפניות.


כתבות רלוונטיות:

  1. 1536 חריגות בבז"ן ב-2017. שערורייה או נתון סביר?, 19.06.2018
  2. עלייה של 85% בכמות בדיקות הפתע בארובות, 15.12.2017
  3. 65% מהארובות אינן עומדות בנוהל הדיגום, 4.12.2017
  4. עדכון לנוהל דיגום ארובות, 18.05.2017
  5. מידע נוסף על דיגום וניטור ארובות | infospot

דיגום ארובות - נוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה

נציגת המשרד להגנ"ס הציגה את נוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה, המיועד לדיגומי ארובות. הן לדיגום פתע שמבצע המשרד להגנ"ס באמצעות קבלני משנה והן דיגומים תקופתיים להם נדרש המפעל. הנוהל לא מיועד לניטור רציף של ארובות. הנוהל מפרט את תהליך בדיקת ריכוז וקצב פליטת מזהמים מארובה ואת אופן הדיווח של תוצאות הבדיקה.

נוהל זה, אשר הינו נוהל מחייב מתוקף הוראות חוק אוויר נקי, פורסם לראשונה בשנת 2002, אך עודכן מאז מספר פעמים, כאשר העדכון האחרון התרחש ב-19 ליוני 2017. נציגת המשרד להגנ"ס הדגישה, כי למרות שהנוהל דורש שדיגום הארובות יבוצע על ידי מעבדות עם הסמכה תואמת (ע"י הרשות להסמכת מעבדות), האחריות הכוללת לבדיקות הארובה ועמידה בדרישות הנוהל היא של המפעל בעל מקור הפליטה.

אנשי תעשייה בקהל חזרו והעלו את סוגיית האחריות של בעל מקור הפליטה על עבודת המעבדה המוסמכת בתהליך דיגום הארובות והסבירו כי אנשי המפעל לא בקיאים בתהליך כפי שאנשי המעבדה המוסמכת, העוסקים בכך מדי יום, בקיאים. לכן, הם ציפו כי תהיה חלוקת אחריות בין המפעל למעבדה המוסמכת. אלא שנציגי המשרד להגנ"ס בסדנה לא קיבלו עמדה זו (של חלוקת אחריות) והדגישו כי האחריות הכוללת נותרת בידי המפעל.

שינויים צפויים בנוהל דיגום ארובות

צוות המשרד להגנ"ס ביקש מקהל אנשי המקצוע בתחום הארובות, להציף בפניו במהלך השנה הערות והצעות לתיקונים ושינויים בנהלי העבודה. זאת כדי שהמשרד להגנ"ס יוכל לרכז את ההערות כך שכשמצטברת מסה קריטית של תיקונים נדרשים – תפורסם גרסה מעודכנת לנוהל העבודה.

אחד השינויים שנציגי המשרד להגנ"ס ציינו בכנס שהם שוקלים לבצע הוא 3 חזרות לכל בדיקת ארובה כדי לקבל תוצאה אמינה יותר, כפי שנהוג בעולם. המשרד כבר ביצע הערכה כלכלית לתהליך (RIA - Regulatory Impact Assessment) והתיקון יופץ בקרוב להערות הציבור.

כמו כן, לאחרונה פורסם עדכון להנחיות הדיווח המקוון של בדיקת מזהמי אוויר בארובה, שייכנס לתוקף ב-15 בדצמבר. אנחנו נרחיב לגביו בכתבה נפרדת.

-----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. נוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה, 06.2017, המשרד להגנ"ס [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה