האחריות התאגידית נכנסת לבורסה. לראשונה: מדדי אג"ח "מעלה"
הבורסה השיקה 2 מדדי "תל בונד מעלה" שמתווספים למדד המניות "ת"א מעלה"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/10/2017

הבורסה בתל אביב מדווחת כי השיקה לראשונה 2 מדדי אג"ח של חברות המקפידות על אחריות תאגידית SRI  (Socially Responsible Investing). זאת בנוסף למדד המניות "ת"א-מעלה SRI" הוותיק והמוכר.

אלה 2 המדדים החדשים:

  • "תל בונד צמודות-מעלה" - במדד יכללו סדרות אג"ח של מנפיקים שדורגו על ידי ארגון מעלה לאחריות חברתית והנכללות במדד תל בונד-צמודות.
  • "תל בונד שקלי-מעלה" - במדד יכללו סדרות אג"ח של מנפיקים שדורגו על ידי ארגון מעלה לאחריות חברתית והנכללות במדד תל בונד-שקלי. 

מדדי SRI, המיועדים למשקיעים הסבורים כי קיים קשר בין אחריות תאגידית לבין ההתנהלות ומוסר התשלומים של החברה, הולכים וצוברים תאוצה בקרב משקיעים ברחבי העולם. הבורסה מסבירה כי השקת מדדי תל בונד-מעלה בישראל, מחזקת את החיבור החשוב בין שוק ההון לקהילה. 

לדברי הבורסה, מדדי האג"ח החדשים מאופיינים בסיכון נמוך, ויציעו ערך מוסף בדמות חברות עם ציון גבוה באחריות תאגידית. בנוסף, המדדים החדשים צפויים לייצר עניין גם בקרב משקיעים בינלאומיים, בעיקר בשווקים בהם קיימת מודעות גבוהה לתחום השקעות SRI, כדוגמת סקנדינביה שתיק ה"השקעות המצפוניות" בה משמעותי. עם השקתם, מצטרפת הבורסה לראשונה למועדון מצומצם יחסית של עורכי ומחשבי מדדי SRI.

ביצועי מדד "מעלה" טובים מהמדדים המסורתיים

נזכיר, בפברואר 2005 השיקה הבורסה את מדד ת"א-מעלה שהורכב ממניות שדורגו על ידי ארגון מעלה לאחריות חברתית. מדדי SRI היו בזמנו פחות נפוצים בעולם והבורסה הייתה בין החלוצות להשקת מדד מניות SRI רציף.

מאז הושק מדד ת"א-מעלה, הושקו בעולם לא מעט מדדי SRI נוספים שמשתלבים לצד מכשירי ההשקעה המסורתיים ונותנים מענה לגופים מוסדיים שנושא האחריות התאגידית בעסקים הוא חלק אינטגרלי מתיק ההשקעות שלהם.

לדברי הבורסה, ביצועי מדד ת"א-מעלה, לאורך זמן, עולים על ביצועי מדדי השוק המסורתיים. בבורסה מקווים, כי ההרחבה ל-3 מדדי מעלה (במקום אחד כיום) תתרום לחשיפת המשקיעים להצלחתו של מדד המניות "ת"א-מעלה" ובכך צפויה לתרום להיקף ההשקעות בו.

השוואת תשואות מדד מעלה מול מדדים מובילים אחרים

בבורסה נסחרות כיום כ-140 סדרות אג"ח בשווי שוק של כ-120 מיליארד ₪, שהנפיקו חברות המדורגות ע"י מעלה. חלק מהחברות כדוגמת "חברת חשמל", "אדמה" ו"הוט", הן חברות שרק האג"ח שלהן נסחרות בבורסה. מאחר שמעלה מדרגת חברות ישראליות או חברות בעלות זיקה לישראל בלבד, יכללו במדדים רק סדרות אג"ח של חברות שהתאגדו בישראל או של חברות בעלות זיקה לישראל, הנסחרות בבורסה.

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. האם ההשקעה בחברות "הוגנות" משתלמת? 31.07.2016
  2. האם כדאי לפרסם דו"ח אחריות תאגידית? 07.03.2016
  3. האם דו"ח אחריות תאגידית משפיע על המניה? 17.09.2015
  4. איך מפעל יכול לקבל ניקוד חיובי בדירוג הסביבתי של המשרד להגנ"ס?14.07.2016
  5. מידע נוסף על אחריות תאגידית סביבתית | infospot