עקב זיהום הירקון: חקירה פלילית נגד איגוד ערים דרום שרון מזרחי
עובדי ומנהלי האיגוד זומנו לשימוע וחקירה, והמשטרה הירוקה תמשיך לקנוס את התאגיד ב-6,000 שקל על כל יום שבו מוזרם ביוב
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/5/2017

בהמשך לדיווח שלנו על תלונה במשטרה ותביעה ייצוגית שהוגשה בגין זיהום נחל הירקון, המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית נגד איגוד ערים דרום שרון מזרחי. זאת בשל הזרמות שפכים גולמיים מתמשכות ממאסף השפכים של איגוד ערים דרום שרון, המזהמות את אגן נחל ירקון, ובהמשך להתרעות ולזימון לשימוע שנשלחו בנושא לאיגוד ולמנהליו. עובדי ומנהלי האיגוד זומנו לשימוע וחקירה, ובהתאם לממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים.

בנוסף, אומרים במשרד, כי המשטרה הירוקה תמשיך לקנוס את התאגיד בסכום המרבי לפי החוק של 6,000 ₪ על כל יום שבו מוזרם ביוב, כל עוד ההזרמה והזיהום נמשכים.

לדברי המשרד להגנ"ס, בתחילת השבוע זומנו מנהלי האיגוד לשימוע דחוף במחוז המרכז של המשרד. מאחר ונציגי האיגוד הודיעו כי לא יוכלו להתייצב לשימוע, הוחלט במשרד לפתוח בחקירה באופן מיידי, שמטרתה איתור הגורמים האחראיים לזיהום הקשה שנגרם לנחל והפסקת המפגע לאלתר.

לטענת המשרד, הוא רואה בזיהום הירקון נושא סביבתי חמור ולכן פתח בחקירה פלילית. לטענת המשרד, האיגוד החליט להזרים שפכים גולמיים לרשות הרבים ולנחל הירקון, למרות שידועה לו היטב החשיבות בשיקומו ובשמירה על ניקיונו, ובכך מסכן את בריאות הציבור.

התייחסויות

תגובת עמותת 'צלול': "בשבוע שעבר גילו פעילי 'צלול' את דבר הזרמת הביוב ממט"ש דרום השרון ומיהרו להגיש על כך תלונה במשטרה. חרף התראות ותלונות של 'צלול' לאורך השנים, כל הרשויות הזניחו והתעלמו מזיהום הירקון, ולאחר שכבר שוקם בהצלחה הוא שב לאחרונה להיות נחל של ביוב הזורם בלב גוש דן. חבל שרק כשהמפגע מחמיר ופוגע באיכות חיי התושבים כולם לפתע נזעקים. 'צלול' דורשת הפסקה מיידית של הזרמת הביוב והקולחים לנחל, והתחלה של פעולות ניקוי ושיקום. יש גם למנוע שיט בנחל ולאסור על הרחצה בחופי הים הסמוכים למוצאו, כדי שהדבר ישמש כזרז לטיפול רציני בנחל".

תגובת רשות נחל הירקון: "אנו פועלים ככל האפשר כדי להקטין את הנזקים התברואתיים והאקולוגיים לאורך הנחל. כרגע הבעיה האקוטית היא זרימה של שפכים גולמיים, כתוצאה מבעיה בקו ההולכה של השפכים אל מט"ש דרום שרון מזרחי כמו גם הזרימה הידועה והמתמשכת של מי קולחין באיכות ירודה ממתקן זה. הירקון היא מערכת פתוחה החשופה לכל מה שקורה בגבולותיה. המצב של מט"ש דרום שרון מזרחי, הוא מצב מתמשך שייפתר רק אחרי שהמט"ש החדש יתחיל לעבוד, אנו מקווים כי כעת עם פתיחת החקירה נראה התקדמות מהירה בקצב בניית המתקן החדש."

------------

מסמכים רלוונטיים:

  1. בקשה לאישור תביעה ייצוגית [pdf]
  2. צו הרשאה להזרמת עודפי קולחים של מט"ש דרום השרון, המשרד להגנ"ס [pdf]

קישורים רלוונטיים:

  1. תלונה במשטרה ותביעה ייצוגית של 170,000,000 ₪ בגין זיהום נחל הירקון, 09.05.2017
  2. 64 מיליארד ליטר קולחין ושפכים הוזרמו לנחלים בישראל ב-2016, 19.01.2017
  3. לראשונה בישראל: ניטור ושידור רציף של איכות מי נחל בזמן אמת לקהל הרחב, 04.04.2016
  4. שפכים תעשייתיים | infospot

------------

חברות לטיפול בשפכים תעשייתיים: