חקירה פלילית בעקבות השריפה בבתי הזיקוק
צוות הבדיקה המיוחד שמינה המשרד להגנת הסביבה לבדיקת אירוע הדליקה בבז"ן מצא חשדות לפלילים; המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/1/2017

המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי צוות הבדיקה המיוחד (צח"מ) שמינה המשרד להגנת הסביבה לצורך חקירת אירוע שריפת מכל תזקיקי הנפט במפעל בז"ן (בתי זיקוק לנפט) במפרץ חיפה ב-25 בדצמבר 2016, הגיש את מסקנותיו הראשוניות.

מהדו"ח הראשוני עולים, בין היתר, חשדות לפלילים במגוון עבירות סביבתיות, הנוגעות להתנהלות בעלי תפקידים בקבוצת בז"ן – לפני אירוע השריפה ובמהלכו.

הצוות המיוחד מנוהל על-ידי המשטרה הירוקה וחברים בו גורמי מקצוע מהמשרד ויועצים חיצוניים. עד כה זומנו לחקירות במשרדי המשטרה הירוקה מספר בעלי תפקידים בקבוצת בז"ן.

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי בחקירה זו נבחנים היבטים הנוגעים להתנהלות בעלי תפקידים – אחרי ובמהלך האירוע – וההפרות הרגולטוריות שבוצעו. החקירה הפלילית בעניינים אלה תהיה בעדיפות עליונה, וצוות חקירה ייעודי יפעל באופן מהיר למיצוי פעולות החקירה.

מה המשמעות של ההודעה על חקירה פלילית?

במרבית הליכי האכיפה של המשרד להגנת הסביבה השלב הראשון לאחר שיש חשד או ידיעה על עבירה או מפגע סביבתי, הוא איסוף ראיות וחקירה ראשונית ולאחר מכן מתן התראה או במקרים חמורים יותר זימון לשימוע של המעורבים לטובת בירור ושמיעת ההסברים שלהם. בדרך כלל, רק לאחר שלב השימוע המשרד מגבש החלטה כיצד ואם בכלל להמשיך באכיפה, בין אם באפיק של עיצום כספי, מתן צו מניעה, שלילת היתר רעלים או חקירה פלילית האמורה להסתיים בהגשת כתב אישום פלילי. 

במקרה שלפנינו, כנראה לאור חומרת המקרה, המשרד זירז את תהליכי האכיפה הראשוניים ומודיע כי הוא בוחר בנתיב הפלילי הממושך שאמור להסתיים בהגשת כתב אישום פלילי לבית המשפט. חשוב לציין כי שיעור ההרשעות של המשרד להגנת הסביבה הוא מאוד גבוה (95%). מכך ניתן להסיק כי המשרד לא נוהג להגיש לבתי המשפט כתבי אישום שאינם בעלי סיכויי הצלחה גבוהים.

סרטון מהמסוק המשטרתי שהוקפץ לזירה (39 שנ')

סרטון שצולם מכביש גישה סמוך לשריפה (20 שנ')

תגובת בז"ן: "קבוצת בזן פועלת בהתאם לכל החוקים והתקנים החלים עליה, שהם מהמחמירים בעולם המערבי. אירוע השריפה טופל באופן מקצועי, היא כובתה תוך מספר שעות ללא נפגעים ומבלי שהיא יצאה מגבולות המיכל. החברה משתפת פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה ותפעל בהתאם לכל הנחיה מוסמכת של הרשויות."

עיריית חיפה: "בז״ן מוכרחים לתת את הדין על המחדל העצום שהתחולל וסיכן את מיליון תושבי חיפה והמפרץ.אנו מצפים לסיום יסודי ומלא של החקירה וקוראים לביטול כל תוכנית להרחבת בז״ן . זו העת לגורמי הממשלה לפעול לצמצום מיידי של הפעילות הפטרוכימית במפרץ לחיפה ולסילוקם של המיכלים, הן של הדלק והן של האמוניה."

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. שריפה בבתי הזיקוק, 25.12.2016
  2. נאות חובב במפרץ חיפה? 12.12.2016
  3. מה נאמר בשימוע של חיפה כימיקלים על מיכל האמוניה בחיפה? 21.12.2016
  4. בית המשפט ביטל את צו הסגירה של כרמל אולפינים 10.11.2016
  5. מידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה | infospot