אלקין: "עושים לדנציגר רצח אופי מסיבה לא מוצדקת"
אלקין מגבה את מנכ"ל משרדו, ישראל דנציגר, ועובדיו על הטלת דופי אישי עוד לפני שנפתחה בכלל חקירה. "אם מישהו רצה לפעול לטובת חיפה כימיקלים הוא היה סוגר את המיכל? את הוויכוחים אפשר לנהל בדרך מקצועית, ולא ע"י הכפשות והאשמות אישיות"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/7/2017

בהמשך להאשמות מבקר המדינה בדבר חשדות לפלילים לכאורה בטיפול המדינה בבחירת החלופות למיכל האמוניה, וכן הודעת היועץ המשפטי על חשש לניגוד עניינים של ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, שכתוצאה מכך מנוע מלעסוק בנושא האמוניה, יצא השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, מעל בימת הכנסת להגנה על דנציגר ואמר: "אני תוהה עד כמה נמוך אפשר ללכת במרדף הפופוליסטי".

אלקין: דנציגר הוא מינוי מצוין שנעשה ע"י קודמי, אבי גבאי

אלקין הדגיש בדבריו כי דנציגר הוא מנכ"ל מצוין למרות שלא מונה על ידו ואינו ממפלגתו, וכי הוא ממלא את תפקידו בצורה טובה, גם בנושא האמוניה. לדברי אלקין, כשהוא נכנס לתפקיד השר להגנ"ס לפני כשנה, הוא החליט להשאיר את דנציגר בתפקיד מנכ"ל המשרד, בגלל התחלופה הגבוהה של בכירים במשרדי ממשלה במהלך הקדנציה, שהיא אחת מהמחלות של המציאות הפוליטית בישראל.

אלקין הזכיר, כי דנציגר מונה לתפקידו ע"י קודמו בתפקיד, אבי גבאי שידע על ניגוד העניינים של דנציגר ולמרות זאת הטיל עליו את הטיפול בפרשת האמוניה, צעד שהוא החליט להמשיך איתו.

עושים לדנציגר רצח אופי

בימים האחרונים עושים לדנציגר רצח אופי מסיבה לא מוצדקת, טוען אלקין. לדבריו, אף אחד במשרד להגנ"ס, כולל הוא עצמו, לא מכיר את הפרטים ולא יודע מה בדיוק כתב מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה. אלקין שב ותקף את מבקר המדינה שלא פנו למשרד להגנ"ס לקבלת התייחסות אלא הקדימו לפנות ליועץ המשפטי ופרסום הדברים בתקשורת.

 בנוגע לניגוד העניינים של המנכ"ל, אמר אלקין, כי לדנציגר היה ניגוד עניינים מוצהר וגלוי עם כי"ל ולא עם חיפה כימיקלים. לדבריו, לא כל אחד היה מצהיר בכלל על ניגוד עניינים שכזה, היות ומדובר בחבר רחוק שלו. יחד עם זאת, לדבריו דנציגר עסק בעניין האמוניה, כי זה קשור בעיקר לחיפה כימיקלים, שהיא בכלל מתחרה של כי"ל.

פעלנו לטובת חיפה כימיקלים? אנחנו סגרנו את מיכל האמוניה

באשר לטענה שהמשרד להגנ"ס פעל לכאורה לטובת חיפה כימיקלים בתהליך בחירת החלופות, טוען אלקין, שהמשרד להגנ"ס הוא שהוציא החלטה תקדימית על סגירת מיכל האמוניה לאחר 30 שנות פעולתו, החלטה שבגינה מושבת מפעל חיפה כימיקלים כבר 3-4 חודשים ועלול להיסגר. "זאת פעילות לטובת חיפה כימיקלים? איפה ההיגיון? אם מישהו רצה לפעול לטובת חיפה כימיקלים הוא היה סוגר את המיכל? עשר שנים זה נמשך ואף אחד לא העז. ראש עיריית חיפה אמר לי ולדנציגר: לא האמנתי שתעזו".

אלקין הוסיף ואמר, כי אנשי המקצוע של המשרד שאלו אותו אם הוא בטוח בהחלטתו לסגור את המיכל והאם יעמוד בלחצים, והוא ענה להם: "אתם תקבלו החלטה מקצועית, ואני אגבה אתכם. מי שיש לו טענות לעובדי המשרד להגנ"ס מהמנכ"ל ומטה, שיבוא בטענות אלי. אני נושא באחריות".

אנחנו לא נבחר חלופה פחות טובה רק בגלל שמישהו מנהל קמפיין

בנוגע לבחירת החלופות אמר אלקין, שהביטחון של תושבי חיפה מטריד את המשרד להגנת הסביבה לא פחות ממה שהוא מטריד גורמים אחרים, אבל הדרך להכריע בסוגיה מה מסוכן ומה לא מסוכן היא להתייעץ עם אנשי מקצוע.

לדבריו, אנשי המשרד להגנ"ס התייעצו עם יועצים חיצוניים מהארץ ומחו"ל, שקבעו כי חלופת האיזוטנקים יותר מסוכנת לביטחונם של תושבי חיפה וכי הפתרונות האחרים עדיפים עליה, ולכן היא תהיה הפתרון האחרון בסדר העדיפויות ליישום.

גורמים מקצועיים במשרד, ממשיך אלקין, שאלו אותי אם אני אתמוך בהחלטה שמנוגדת להעדפה של  ראש עיריית חיפה שהיה בעד האיזוטנקים. "יהיה לך הרבה יותר קל לתת לו את מה שהוא רוצה ולקבל מחיאות כפיים. אמרתי: אתם תלכו עם האמת המקצועית ואני אגבה אתכם, כי אף אחד מאתנו לא יישן טוב בלילה אם בגלל הפחד מההתקפות  (בתקשורת) והביקורת נלך על פתרון שהוא פחות טוב סביבתית, רק בגלל שככה מתחשק למישהו, או רק בגלל שמישהו מנהל קמפיין".

ויכוח מקצועי – כן, הטלת דופי אישי - לא

לכן, מסכם אלקין, המשרד פעל לפי החלטות שהתקבלו על ידי אנשי מקצוע, ולא ע"י המנכ"ל. לדבריו, כל ההחלטות עברו מסננת של המנחה הלאומי, וכל משרדי הממשלה אמרו את דעתם. לאחר מכן זה עבר דרך משרד המשפטים, כי כל הנושא נדון בבתי משפט ובבג"ץ. לאחר מכן – דיון בממשלה והחלטת ממשלה.

"אפשר לחלוק על כל סוגיה מקצועית, וכל אחד יכול לחשוב אחרת, ויכול להיות שאותם המומחים שהמשרד להגנת הסביבה התייעץ אתם טעו. זה ויכוח לגיטימי. אני מוכן להתווכח. אני סומך על אנשי המקצוע של המשרד והיועצים, כי הם אלו שמייצגים בסוף את מדינת ישראל בקרב הסביבתי כבר שנים רבות.

אבל גם אם יש לנו ויכוח מקצועי, להטיל דופי אישי, בלי שאפילו לא נפתחה חקירה, בעובד מדינה – אני חושב שזה לא ראוי ולא הוגן. מגיע למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ולעובדים שלו התנצלות כי הם יום יום עובדים למען בריאות הציבור והסביבה. ואת הוויכוחים המקצועיים אפשר לנהל בדרך מקצועית, ולא ע"י הכפשות והאשמות אישיות".

------------

קישורים רלוונטיים:

  1. חשד לפלילים בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  2. חשש לניגוד עניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, 16.07.2017
  3. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  4. עיריית חיפה והמדינה לא מסכימות על חלופה לאספקת אמוניה, 29.06.2017
  5. הממשלה מסכימה: אונייה קטנה תזרים אמוניה, 19.06.2017
  6. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  7. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot