רעידת אדמה בענף מיחזור הבקבוקים: טמפו מתנתקת מאל"ה
בית הדין להגבלים עסקיים אישר את המשך פעילותו של תאגיד מיחזור הבקבוקים אל"ה בכפוף ליציאת טמפו מהבעלות בו. מי ירוויח? מי יפסיד? וכיצד זה ישפיע על ענף משיק וגדול בהרבה - פסולת האריזות?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 31/7/2017

הרשות להגבלים עסקיים הודיעה, כי בית הדין להגבלים עסקיים אישר בשבוע שעבר את המתווה שהוסכם בין הממונה על ההגבלים העסקיים ותאגיד מיחזור הבקבוקים אל"ה הפועל מכוח חוק הפיקדון, לפיו אישור להמשך פעילות אל"ה, תותנה ביציאתה של טמפו משקאות מהבעלות באל"ה. מדובר בשינוי משמעותי היות ולפי ההערכה טמפו אחראית לכ–30% מהשוק.

אל"ה הוכרזה כמונופול בתחום מיחזור מיכלי משקה ויש לו מתחרה משמעותית אחת, חברת אסופתא. אל"ה מוחזקת היום על ידי 4 גופים מרכזיים בתחום המשקאות: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה), טמפו, יפאורה-תבורי ומעיינות עדן, שהן גם הלקוחות הגדולים של תאגידי איסוף ומיחזור מיכלי משקה. ברשות ההגבלים סבורים כי היות וטמפו מחזיקה בנתח שוק ניכר בתחום המשקאות, יציאתה מהבעלות המשותפת באל"ה תפנה ביקוש משמעותי לשירותי איסוף ומיחזור. ביקוש זה צפוי ליצור דינמיקה תחרותית בתחום.

הבעלות של 4 יצרניות המשקאות באל"ה פוגע בתחרות

מרשות ההגבלים נמסר כי הפעילות של אל"ה נבחנה ואושרה מספר פעמים בעבר, אך ההתפתחויות בשנים האחרונות בשוק האיסוף והמיחזור של מכלי משקה הראו כי יכולה להתקיים בשוק זה תחרות. לאחרונה, מוסיפה הרשות, חל שינוי בשוק עם כניסת מתחרה חדש שאינו מוחזק בידי יצרנים או יבואנים (כנראה הכוונה לאסופתא). מכאן עלתה השאלה אם יש צורך בהמשך קיומו של תאגיד מיחזור המוחזק ע"י 4 יצרניות המשקאות הגדולות.

בשנת 2016 הגישה אל"ה לבית הדין להגבלים בקשה להאריך ב-5 שנים נוספות את ההחזקה המשותפת של 4 יצרניות המשקאות הגדולות באל"ה. רשות ההגבלים בדקה ומצאה כי הבעלות המשותפת באל"ה מונעת מ-4 היצרניות לעבור למתחרה בתחום האיסוף ומיחזור. כתוצאה מכך, רוב הביקוש לאיסוף ומיחזור מכלי משקה חסום לתחרות, ונוצר חסם כניסה והתרחבות למתחרים חדשים בתחום. לפיכך, מוסיפה הרשות, הממונה המליצה לבית הדין בחודש מאי 2016 לא לאשר את פעילות אל"ה בגלל מבנה הבעלות.

בהתאם לכך, הממונה על ההגבלים ואל"ה הגיעו למתווה מוסכם שמחד נותן מענה לחשש התחרותי עליו הצביעה הממונה, ומאידך מונע פגיעה באיסוף ומיחזור מכלי המשקה. לפי המתווה, אל"ה תוכל להמשיך בפעילותה, אם חברת טמפו תחדל לכהן כבעלת מניות באל"ה.

האם יציאת טמפו מאל"ה תגביר את התחרות

לטענת הרשות, יציאת טמפו מהבעלות באל"ה, בהתחשב בנתח השוק שלה כלקוחה בתחום איסוף  מיכלי משקה, תיצור תמריץ לכניסת מתחרים חדשים לתחום איסוף ומיחזור מכלי משקה, ובמקביל צפויה ליצור דינמיקה תחרותית בין תאגידי המיחזור שיתחרו על ליבם של היצרנים שאינם בעלים של אל"ה. במבנה שוק תחרותי, מוסיפים ברשות, יכולה להתפתח תחרות על ייעול, פיתוח וחדשנות באיסוף ומיחזור מכלים, דבר שעשוי להביא לירידה בעלויות ובמחיר ולעלייה באיכות השירות ליצרנים ולספקי המיכלים הריקים.

מדוע טמפו עוזבים את אל"ה? ומה האפשרויות שלהם?

טמפו היא יצרנית המשקאות השנייה בגודלה בישראל (אחרי החברה המרכזית למשקאות קלים). בבעלותה מותגי משקאות רבים ומוכרים כגון: פפסי, סיידר הגליל, ג'אמפ, XL, בירה שחורה נשר, בירה מכבי, הייניקן, גולדסטאר, יקבי ברקן ועוד.

מדוע דווקא טמפו נבחרו לעזוב את אל"ה? אנחנו לא יודעים בוודאות, אך יש בפניה כעת 4 אפשרויות על מנת לעמוד בדרישות חוק הפיקדון על מכלי משקה:

 1. להמשיך לקבל את שירותי המיחזור של אל"ה למרות שעזבה את הבעלות. כמו שיצרנים ויבואנים אחרים שאינם אחד מ-4 הבעלים של אל"ה מקבלים שירות מאל"ה.
 2. לקבל שירות בתאגיד המיחזור 'אסופתא' שהוא כיום המתחרה העיקרי באל"ה.
 3. לפנות לגורם חדש שייכנס לשוק וייתן את שירותי המיחזור לטמפו.
 4. או שילוב בין האפשרויות לעיל.

באסופתא טוענים שאם טמפו תעבור אליהם, ייחסכו לה מיליוני ₪ בשנה. במידה וטמפו שאחראית לכ-30% מהשוק, תעבור לאסופתא, מדובר בקפיצה גדולה לאסופתא שמחזיקה כיום בנתח שוק של כ-10%.

האם תפתח תחרות בתחום האריזות?

האם האמירה הנוכחית של ההגבלים העסקיים לגבי התחרות בתחום מיחזור מכלי המשקה תשפיע גם על תחום פסולת האריזות? המשרד להגנת הסביבה אמנם חידש לאחרונה את ההכרה ב'תמיר', הפועל כשחקן יחיד בתחום האריזות, עד לשנת 2021, אך ישנם 3 גופים נוספים שמחכים לקבלת הכרה כתאגיד מיחזור מוכר ליישום חוק האריזות.

עם חידוש ההכרה בתמיר, לפני 8 חודשים, המשרד להגנת הסביבה הודיע כי ההכרה ב"תמיר" אינה מעידה באשר לעמדת השר להגנ"ס לגבי תחרות עתידית אפשרית וכי השר להגנ"ס, זאב אלקין, שוקל את עמדתו בנושא שוק מרובה תאגידי מיחזור פסולת אריזות.

האם ההחלטה תשפיע על מכלי המשקה הגדולים?

נזכיר כי בפני השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ניצבת החלטה נוספת שעליו לקבל, בנוגע למיחזור מכלי המשקה הגדולים (בנפח 1.5 ליטר ומעלה) שעד לאחרונה לא היו כלולים בחוק הפיקדון, אלא בחוק האריזות.

עדיין לא ברור מה יהיו ההשלכות של עזיבת טמפו את אל"ה על נושא זה. אנחנו נמשיך לעקוב.

התייחסויות

תאגיד אל"ה מסר בתגובה: "אל"ה מברכת על החלטת בית הדין להגבלים עסקיים על מתן האישור להמשיך ולעסוק במהלך השנים הקרובות בפעילות איסוף ומיחזור מיכלי המשקה בישראל. אל"ה פועלת בשיתוף פעולה עם כלל לקוחותיה למען השגת המטרה המשותפת של קידום המיחזור בישראל, שכבר זוכה להצלחה רבה ועומד בכל קנה מידה למיחזור עולמי, ומעמיד את אל"ה בשורה אחת עם המדינות המובילות בעולם בתחום מיחזור הבקבוקים .

ההצלחה הינה פרי של שנות השקעה רבות בכל מוסדות החינוך וגני הילדים, הסברה לציבור הרחב  ויצירת תשתית תפעולית ארצית בהשקעות של עשרות מיליוני ₪. אנו נמשיך לפעול למען הגברת המיחזור בישראל והמשך המודעות גם בשנים הבאות".

ירון ברדוגו מנכ"ל תאגיד המיחזור אסופתא: "אנו מברכים על החלטת הממונה על ההגבלים ובטוחים כי ההחלטה לפרק את הבעלות על תאגיד אל"ה המתבטאת בניתוקה של טמפו כבעלת מניות משמעותית באל"ה , תיפתח תחרות הוגנת ובריאה אשר תטיב עם כלל הציבור שתתבטא בהנגשת המיחזור ובהורדת עלות הטיפול במכלי משקה ליצרנים ויבואנים וכפועל יוצא לצרכנים.

בכל שנה נמכרים  כ-800 מיליון מכלי משקה גדולים בנפח 1.5 ליטר ומעלה, כ-80% מהם מושלכים לפחי האשפה, כאשר הציבור נושא בעלויות הפינוי וההטמנה דרך חשבון הארנונה במקום היצרנים שבאחריותם לממן את הטיפול במכלי המשקה שהם משווקים לנו.

זאת לעומת 900 מיליון מכלי משקה קטנים מהם נאספים למיחזור כ-80% וזאת אך ורק בגלל תמריץ כלכלי אשר הוכיח את עצמו כשיטה היעילה ביותר לאיסוף ומיחזור מכלי משקה."

-------------

קישורים רלוונטיים:

 1. האם נתחיל לשלם פיקדון על מכלי המשקה הגדולים?, 22.12.2016
 2. מכלי משקה גדולים: חוק האריזות או חוק הפיקדון? 02.06.2016
 3. מכלי המשקה הגדולים ייכנסו לחוק האריזות, 10.05.2016
 4. הסוד של חוק הפיקדון מתגלה, 11.01.2016
 5. ביטול חוק הפיקדון, 14.07.2015
 6. מידע נוסף על פסולת אריזות infospot