סיוע לתעשייה ועדכוני מצב חירום של משרדי הממשלה
מלחמה: המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה, רשות המיסים והתאחדות התעשיינים פתחו 'קו חם' לסיוע לתעשיינים שנתקלים בקשיים ולעסקים שרכושם נפגע. המשרד להגנת הסביבה מלווה מפעלים שמחזיקים חומרים מסוכנים ומוודא איתם שהם ממוגנים כראוי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/10/2023

מאז החלה המלחמה, המשרד להגנת הסביבה מלווה מפעלים שמחזיקים בחומרים מסוכנים ומסייע להם לבדוק אם הם עומדים בהנחיות פיקוד העורף למיגון בטיחותי, תוך התמקדות במפעלים באזור הדרום. ביומיים האחרונים ביצע המשרד סיורים משותפים עם נציגי פיקוד העורף בעשרות מפעלים.  

בנוסף לכך נפתח חדר מצב במשרד להגנת הסביבה ובו מתקיימות הערכות מצב. בין היתר נסקרו הפעולות הנחוצות כעת כדי לתמוך בפיקוד העורף, לרבות מיגון מפעלים, מוכנות צוותי חירום ומפעלים והתמודדות עם מלאי חומרים מסוכנים.

המשרד להגנ"ס אף מאפשר לפנות אליו במקרה של מפגע סביבתי שהרשות המקומית לא נותנת לו מענה. ניתן לפנות למוקד החירום בטלפון *6911 בכל שעות היממה.

גם משרד הכלכלה פרסם טלפון חירום שנועד לתת מענה מהיר לצרכים שיעלו מהתעשייה והעסקים. מספרו של המוקד: 6150*. המשרד פועל להמשך הפעילות התקינה של המשק, התעשייה והעסקים, והמשך האספקה הסדירה של המוצרים והשירותים החיוניים. ניתן לפנות לגורמי המשרד השונים בנושאים חוקיות הייבוא, ייצוא, עסקים קטנים ובינוניים, מסחר ושירותים ועוד. מוקד נפרד נפתח ליצואנים וליצואניות בטלפונים: 03-5142800, 03-5142874 או במייל: info@export.gov.il.

גם התאחדות התעשיינים פתחה חדר מצב לתעשייה הישראלית כדי להבטיח את המשך האספקה הסדירה של השירותים והמוצרים לאזרחים. עד כה התקבלו מאות פניות במוקד.

בד בבד פתחה רשות המיסים את מוקד קרן הפיצויים המטפל בנזקים הישירים שנגרמים לרכוש פרטי ועסקי של האזרחים. המוקד פעיל מדי יום בין השעות 08:15 ל-19:00, עד להודעה חדשה. ניתן להתקשר למוקד בטלפון *4954. ניתן לפנות לקרן הפיצויים בתוך שבועיים מקסימום מהיום שנגרם הנזק.

הפסקת פעילות עסקית בעקבות מצב החירום גם היא יכולה לזכות בפיצוי. עסקים עשויים להיות זכאים לפיצוי על נזק עקיף, מקרן פיצויים ומס רכוש, אך הפיצוי כפוף לפרסום תקנות שעה. קישור לעמוד מידע של משרד הכלכלה בנוגע לקבלת פיצויים לעסקים בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

  1. אשקלון תקבל 17 מיליון ₪ לנושאי סביבה, 3.8.2023
  2. 121 מיליון ₪ לפרויקטים של סביבה בעוטף עזה, 06.4.2021
  3. 155 מיליון ₪ יושקעו בטיפול במפגעים סביבתיים בעוטף עזה, 03.12.2018
  4. עדכון מדריך לניהול סיכונים במפעלים, 4.1.2023
  5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

המדריך לניהול סיכונים במפעלים במחזיקים חומ"ס

זה הזמן להזכיר כי בתחילת השנה פרסם המשרד להגנת הסביבה מהדורה שלישית למדריך לניהול סיכונים במפעלים המחזיקים חומרים מסוכנים. המדריך נועד לסייע למפעלים המחזיקים חומרים מסוכנים ברחבי הארץ ליישם מתודולוגיה לצמצום הסיכוי לאירוע חומרים מסוכנים משמעותי ולהפחית את השפעתו אם יתרחש.

200 עסקים עם היתר רעלים פועלים באשקלון

אחת הערים בקרבת עזה שיש להקפיד בה הקפדה יתירה על מיגון בטיחותי של המפעלים והעסקים היא אשקלון. העיר רוויה בתשתיות לאומיות עם השפעה סביבתית, כגון חוות הדלקים של קצא"א, תחנת הכוח הפחמית רוטנברג, חוות הדלקים של תש"ן, תחנת הכוח דוראד, תחנת הכוח שבמתקן ההתפלה ומתקן ההתפלה עצמו, ומפעלים נוספים המחזיקים חומרים מסוכנים. בעיר פועלים כ-200 עסקים עם היתר רעלים, מתוך כ-2,300 עסקים בעיר.

השילוב בין כמות התעשייה לקרבתה של אשקלון לרצועת עזה וחשיפתה לירי טילים מציב איום לתושביה ולסביבה. לכן, החלטת ממשלה שהתקבלה כפי שדיווחנו לפני כחודשיים קבעה הקצאת מיליון ₪ להיערכות העסקים בעיר למצבי חירום, כחלק מתקציב נרחב יותר של 17 מיליון ₪ שהוקצב לעיר לטיפול בנושאי סביבה, ובעיקר בנושא פסולת.

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. עמוד מידע על חומרים מסוכנים בחירום, פיקוד העורף
  2. עמוד מידע למצב חירום: העסקת עובדים וקבלת פיצויים, משרד הכלכלה
  3. מדריך לניהול סיכונים במפעלים העוסקים בחומ"ס, המשרד להגנ"ס, 12.2022

לבנו עם משפחות ההרוגים, מאחלים שהחטופים ישובו במהרה לביתם, ואיחולי החלמה מהירה לפצועים.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>