עיצום כספי של 2.2 מיליון ₪ בגין הפרות היתרי פליטה ורעלים
חברת אלטק מפתח תקווה תשלם 2.2 מיליון ₪ בשל אחסון רעלים באופן לא תקין, אי הגבהה של ארובות המפעל ועוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/9/2023

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על חברת אלטק מפתח תקווה משום שהפרה שורת תנאים בהיתר הפליטה לאוויר ובהיתר הרעלים שלה. העיצום הכספי עומד על2,154,584  ₪. מתוכם,1,971,200  ₪ הוטלו בשל הפרת תנאי היתר הפליטה לאוויר והיתר בגין הפרת היתר רעלים.

לפי המשרד להגנת הסביבה, בסיורי פיקוח שהוא ערך בחברה הוא גילה שהיא מפרה חלק מתנאי ההיתרים שקיבלה. בעקבות כך החברה קיבלה התראה ומנהליה הוזמנו לשימוע, אחריו הוחלט להטיל על החברה עיצום כספי.


כתבות רלוונטיות:

  1. הוטל עיצום כספי של 18 מיליון ₪ על כרמל אולפינים, 1.2.2023
  2. קנס של 193,000 ₪ על אחסון לקוי של חומרים מסוכנים, 26.3.2023
  3. 400 אלף ₪ על הפרת היתר רעלים, 14.12.2022
  4. כתב אישום נגד מפעל ומנהליו בגין הפרת היתר רעלים, 22.9.2022
  5. כתב אישום נוסף נגד בזן בגין זיהום אוויר, 02.10.2022

הפרת היתר פליטה לאוויר

המפעל של חברת אלטק ממוקם בפתח תקוה והחברה מייצרת בו מעגלים מודפסים לתעשיית האלקטרוניקה. חברת אלטק נסחרת בבורסת נאסד"ק. לפי אתר האינטרנט של החברה, היא הוקמה בשנת 1970 ומעסיקה כ-300 עובדים.

המשרד להגנת הסביבה טוען כי בסיורי פיקוח שקיים במפעל התברר שאחד מהתנאים שהפרה החברה היה אי הגבהה של הארובות, דבר שעלול להגביר את זיהום האוויר ולהוביל לפגיעה בבריאות הציבור והסביבה. בעקבות כך קיבלה החברה התראה וזומנה לשימוע.

הפרת היתר רעלים

בסיורי פיקוח נוספים התגלה כי המפעל מפר גם את תנאי היתר הרעלים. כך נחשף שחומרים מסוכנים אוחסנו על רצפת המחסן ללא הפרדה בין קבוצות סיכון שונות, וכן שבחצר בית העסק אוחסנו חומרי גלם מסוכנים ללא הפרדה מפסולת חומרים מסוכנים המיועדים לפינוי.

תנאי היתר הרעלים מחייבים את אלטק לאחסן חומרים מסוכנים חומציים ובסיסים בנפרד. הפרה של ההיתר עלולה ליצור תגובה כימית בין חומרים ולהיות מסוכנת לבריאות ולסביבה. בגין עברות אלה הוטל על החברה עיצום כספי של183,384  ₪.

בתחילת השנה: 193,000 ₪ קנס על אחסון לקוי של חומרים מסוכנים

במרץ האחרון דיווחנו על אכיפה שבוצעה במקרה אחר בשל הפרת היתר רעלים ואחסון לקוי של חומרים מסוכנים. אז הטיל המשרד להגנת הסביבה עיצום כספי בסך 193,064 ₪ על חברת ס.ט.ס מדע, טכנולוגיות ושירותים שברשותה מחסן בקיבוץ נתיב הל"ה.

החברה אחסנה במחסן חומרים מסוכנים באופן לקוי ובניגוד להיתר הרעלים שלה וסיכנה את הציבור והסביבה. לאחר שהתבקשה לתקן את הליקויים ולא עשתה כן, היא נקנסה.

בסיורי פיקוח חוזרים ונשנים שנערכו במפעל, נמצא כי במחסן החומרים המסוכנים אוחסנו זה לצד זה חומרים העלולים לייצר תגובה, בניגוד להוראות, באופן שעלול היה להוביל לדליקה, פיצוץ או שחרור גזים רעילים.

עוד עלה כי החברה לא ניהלה פנקס רעלים כחוק אשר נועד לעקוב אחר כמויות וסוגי החומרים המסוכנים במחסן. בנוסף לכך, החומרים אוחסנו על רצפה סדוקה והיו עלולים לזרום ולגרום לזיהום קרקע ומי תהום.

התייחסויות

מנהל מחוז המרכז של המשרד להגנת הסביבה גדעון מזור: "אנו פועלים כל העת בפיקוח על מפעלים מזהמים במטרה לשמור על הסביבה ועל אוויר נקי ורואים בחומרה כל הפרה של דרישות המשרד באופן שעלול לסכן את בריאות הסביבה והציבור".


   ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
חן בקרת אקלים שרון וסרשפרונג 072-3943015 hbakara@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>