צו פינוי ל-400 טון חומרים מסוכנים שאוחסנו במפעל ללא היתר רעלים
החומר שנתפס מוגדר כרעל לפי חוק החומרים המסוכנים, המחייב בהיתר רעלים בכמות העולה על 10 ק"ג, וגם כ"חומר מפוקח" שלגביו נקבעו יעדי הגבלה והפחתה ליבוא ולצריכה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 30/1/2019

המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי הוציא צו פינוי לסילוק חומרים מסוכנים בכמות של 400 טון שאוחסנו ללא היתר רעלים בשטח מפעל פוליאול שבאזור התעשייה כנות, ליד גדרה. המשרד מוסיף, כי המפעל יוכל להחזיר את החומרים לספק או להעבירם להשמדה באתר הפסולת הרעילה בנאות חובב.

לדברי המשרד, מדובר בתערובת המכילה חומר המוגדר כרעל לפי חוק החומרים המסוכנים, המחייב בהיתר רעלים בכמות העולה על 10 ק"ג. בנוסף, החומר מוגדר כ"חומר מפוקח" כהגדרתו בתקנות החומרים המסוכנים (יישום פרוטוקול מונטריאול בעניין חומרים הפוגעים בשכבת האוזון) ונמנה על החומרים המפוקחים אשר לגביהם נקבעו יעדי הגבלה והפחתה ליבוא ולצריכה. המשרד מוסיף, כי כל חריגה מהייבוא שהותר למפעל לחומר המפוקח תוביל לחריגה של ישראל מהמכסה המותרת לה על פי התקנות.    


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. צו סגירה למפעל: מחזיק 4,000 ליטר אמוניה ללא אישור, 03.09.2018
  2. נעצרו 6 חשודים ביבוא לא חוקי של ציאניד, 12.08.2018
  3. חבית ציאניד נתפסה בעסק פיראטי לציפוי מתכות, 27.03.2017
  4. המשרד להגנ"ס משבית מפעל ע"י שלילת היתר רעלים, 20.07.2016
  5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

שימוע למנכ"ל המפעל

החומרים המסוכנים התגלו במהלך סיור שערכו נציגי מחוז דרום, המשטרה הירוקה והמכס בחיפה, ובעקבותיו נערך שימוע למנכ"ל המפעל בסוף חודש אוגוסט 2018. למרות זאת, בסיור נוסף שנערך בחודש דצמבר נמצאו החומרים המסוכנים מאוחסנים בשטח המפעל.

מנהל מחוז דרום במשרד להגנ"ס, ברוך ובר, הבהיר בצו פינוי הרעלים שהוציא, כי אי קיום הצו מהווה עבירה על חוק החומרים המסוכנים, שהעונש המרבי עליו הוא שלוש שנים מאסר או קנס  של עד 1.6 מיליון שקל. "אנו רואים בחומרה רבה אחסון בכמויות גדולות של חומרים מסוכנים, ללא היתר רעלים ובניגוד להוראות החוק, ובניגוד להתחייבויות של ישראל בהסכמים הבינלאומיים".


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>