מה-1 בינואר יוטל מס על סולבנטים (ממסים)
מס של 3,000 ₪ למ"ק יוטל על ממסים (סולבנטים) וגם על תחליפי דלק מיובאים. מפעלים שמשתמשים בממסים כחומרי גלם יזכו לפטור
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/12/2019

כמעט שלוש שנים מאז דיווחנו כי רשות המיסים בוחנת הטלת מס קנייה על ממסים [סולבנטים - solvents]  , הוחלט להטיל בלו בסך 2,942 ₪ לאלף ליטר ובמקביל, יוטל מס קניה בסכום של 2,942 ₪ לאלף ליטר על תחליפי דלק מיובאים. המיסים ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2020.

לצד הטלת בלו ומס קניה, נקבע פטור למפעלי תעשייה מסוימים המשתמשים בתחליפי דלק כחומרי גלם בתהליך הייצור שלהם. הפטור על תחליפי הדלק לתעשיות יוגבל לשימוש שאינו להפקת אנרגיה, שטיפה או ניקוי ויינתן בתנאי שהמוצר הסופי אינו בגדר דלק החייב בבלו או מס קניה (לרבות תחליף דלק).

מס קניה יוטל גם על ממסים משומשים, כדי למנוע ייבוא של פסולת ממסים ארצה, במטרה להתחמק מתשלומי מס קניה. יחד עם זאת, נקבע פטור למפעלים הממחזרים תחליפי דלק משומשים וכן לשימוש בתחליפי דלק המהווים פסולת מסוכנת לצורך בעירה כשאלו נעשים במפעלים בעלי היתרים מתאימים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מס חדש על סולבנטים: 2,900 ₪ למ"ק, 15.02.2017

סולבנטים משמשים למהילת דלק

עד היום, סולבנטים היו פטורים ממס מתוך הנחה ששימשו כחומר גלם בתעשייה, אך בשנים האחרונות חלה עליה חדה ביבוא וייצור סולבנטים בישראל. מסתבר כי כמויות גדולות של סולבנטים משמשים למהילת דלקים המחויבים במס 'בלו', בניגוד לדין, וזולגים לשוק ההסקה כחומר בעירה המהווה תחליף לסולר החייב ב'בלו'. לאחרונה נחשפו מספר פרשות פליליות בהקשר זה.

שימושים אלה מהוויים ניצול לרעה של הפטור הקיים לסולבנטים, מהווים סכנה בטיחותית ובריאותית לציבור משום שהסולבנטים גורמים לזיהום אוויר גבוה מאשר דלק תקני, ופוגעים בהכנסות המדינה וביצרני דלק הפועלים על פי חוק.

המיסוי החדש שקובע שיעור מס דומה לסולבנטים ולדלק, אמור לגדוע את התמריץ של יבוא סולבנטים כתחליף לדלק.

-----

מסמכים רלוונטיים:

  1. תיקון צו הבלו על הדלק, רשות המסים [pdf]
  2. דברי הסבר של רשות המיסים, רשות המסים [word]

מעבדות לבדיקות איכות סביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
המדבקה הכימית דניאלה קורי 072-3281212 ctlab@infospot.co.il
בקטוכם שי שרמה 054-9360426 Bacto@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>