פיטורי עובדי חיפה כימיקלים נדחה. יבוא אמוניה למפעל הדרומי מתקדם
המשרד להגנת הסביבה הוציא תנאים מיוחדים להיתר רעלים עבור יישום בטיחותי של חלופת האיזוטנקים למפעל בדרום. ברוש במכתב לנתניהו: להפקיע סמכויות מראשי רשויות בנושא תשתיות לאומיות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/8/2017

בהמשך לדיון שהתקיים שלשום בבית הדין לעבודה, הודיעה חיפה כימיקלים כי היא נענית לבקשת השופט שלא לקדם את הליך פיטורי העובדים ערב ראש השנה ותקפיא את ההליך עד לתום הליכי הגישור, עד ה-26 בספטמבר.

בעוד עתידו של מפעל חיפה כימיקלים בחיפה עדיין לוטה בערפל, מקדם המשרד להגנת הסביבה את הפתרון המתגבש לאספקת אמוניה למפעל חיפה כימיקלים בדרום באמצעות איזוטנקים, והוציא היתר רעלים עם תנאים סביבתיים ליישום חלופת האיזוטנקים.

בבד בבד, שלח הבוקר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. ברוש ביקש מנתניהו להאיץ את חקיקת החוק המפקיע סמכויות של ראשי ערים בנושא תשתיות לאומיות. ברוש הבהיר במכתבו כי הפתרון הנכון והמיידי למצב שנוצר הוא הפקעת הסמכויות של ראש העיר (במקרה הזה יונה יהב), וקביעת עובדות בשטח. לדבריו אסור למדינה להיכנע לפופוליזם.

סרטון: פרשת האמוניה מנקודת המבט של חיפה כימיקלים

היתר רעלים עם תנאים נוספים לאיזוטנקים

לדברי המשרד להגנ"ס, בדיון שנערך ביום ראשון בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים, נציגי חיפה כימיקלים מסרו  כי החברה  נמצאת בקשר עם מספר ספקי אמוניה במצרים, ומשם באמצעות חברה מתווכת פלסטינית ייובאו לישראל כ-100 איזוטנקים בשבוע באמצעות שני קווי ספנות המגיעים לנמל אשדוד ולנמל חיפה. לדברי החברה בשלב זה, ניתן לשנע באוניות כ-20 איזוטנקים באמצעות נמל אשדוד ו-80 באמצעות נמל חיפה, ומשם החברה בוחנת שינוע איזוטנקים למפעל בדרום באמצעות משאיות או רכבת.

המשרד מוסיף, כי קיימת מורכבות רבה בהיתכנות התפעולית ביישום חלופת האיזוטנקים בכל אחת ממרכיבי שרשרת האספקה. החל מספק האיזוטנקים במצרים, דרך הנמלים, ועד לשינוע היבשתי למפעל וממנו. לכן המשרד הוציא היתרים ובהם הגדרות ברורות למפעלים ולנמלים בנוגע לתנאים ולדרישות הסביבתיות ליישום חלופת האיזוטנקים באופן בטיחותי, כדי לאפשר לגורמים השונים להיערך ליישום החלופה.

ברוש: אסור לתת לפופוליזם להכתיב סדרי עדיפויות

במכתב ששלח הבוקר לראש הממשלה, שהעתקים ממנו נשלחו גם לשר האוצר, שרת המשפטים, השר להגנת הסביבה ושר הכלכלה והתעשייה, מבקש שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים מנתניהו לקדם במהירות מהלך של הפקעת סמכויות מראשי רשויות במקרים בהם נדרשות החלטות הנוגעות למדינה כולה. "אסור לתת לפופוליזם להכתיב את סדרי העדיפויות הלאומיים. אמוניה היא חומר גלם הכרחי למשק הישראלי, לא ייתכן מצב בו בגלל רעשי רקע ופופוליזם זול, תיפסק הספקת האמוניה למשק כולו, תעשיית הדשנים כולה תיסגר, עשרות מפעלים אחרים ייפגעו ואלפי עובדים יישלחו הביתה ערב חגי תשרי".

ברוש מוסיף כי עד כה התנהלות המדינה סביב נושא האמוניה הייתה חובבנית במקרה הטוב, ופושעת במקרה הרע. לדבריו, מקבלי ההחלטות פחדו לקחת אחריות ולקבל החלטות, ובסופו של יום עובדים ישלמו על כך במקום עבודתם. "כנשיא התאחדות התעשיינים חלה עליי חובה להילחם למען חיזוק הכלכלה והתעשייה של ישראל, ולהבטיח אלפי מקומות עבודה יציבים לאזרחי המדינה.  אני קורא לשרי הממשלה להתעורר ולקבל החלטות אמיצות אשר יביאו לפתרון המשבר ולהמשך העסקתם של אלפי עובדים. אסור להיכנע לרעשי הרקע ולפופוליזם, יש לנהוג באחריות ובממלכתיות, ולעשות את הצעדים הנכונים – לאפשר לאמוניה לזרום למשק הישראלי בצורה שוטפת".

התייחסויות

חיפה כימיקלים: "מפעליה של חיפה כימיקלים בצפון ובדרום סגורים מזה 5 חודשים, בהם שולמו משכורותיהן של כלל עובדיה ללא ייצור וללא רווחים כלל, דבר שאין לו אח ורע ביחסי העבודה בישראל. המפתח להמשך קיומו של המפעל הצפוני הינו בידיו של יונה יהב, אשר לכל אורך הדרך מכשיל את הפתרונות להפעלתו והכל תוך התעלמות בוטה ומוחלטת של החלטות הממשלה, חוות דעת של מומחים והעובדות."

-----------------

קישורים רלוונטיים:

  1. חיפה כימיקלים מודיעה על סגירת המפעל בחיפה, 22.08.2017
  2. איזוטנקים או אונייה בנפח מוקטן? מה הפתרון ליבוא אמוניה?, 17.08.2017
  3. בג"ץ דוחה שוב את מועד ריקונו הסופי של מיכל האמוניה, 30.07.2017
  4. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  5. מחלוקת קשה בין המדענים משני צידי המתרס בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  6. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  7. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot