מעל 100 טונות חומרים מסוכנים נתפסו בתוך לול
המשטרה הירוקה פשטה על לול ישן במושב ליד אשקלון שבו הוחזקו חומרים מסוכנים ללא אישורים ותשתיות. חשוד אחד עוכב וחקירה מתקיימת נגד מעורבים נוספים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/5/2021

המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס פשטה על לול ישן במושב הודיה ליד אשקלון ומצאה בו מעל 100 טונות חומרים מסוכנים שהוחזקו ללא אישורים וללא תשתית אחסון מתאימה. החומרים הוחזקו בחביות ובקוביות סמוך לבתי מגורים.

בעקבות כך נפתחה חקירה פלילית נגד מספר מעורבים וחשוד אחד עוכב לחקירה. במקביל הוצא צו לפינוי הרעלים.

סרטון: אחסון חומ"ס באופן פיראטי במושב הודיה


כתבות רלוונטיות:

  1. התעלמו מצו פינוי החומ"ס וישלמו כפול, 20.7.2020
  2. אלפי טון של חומרים מסוכנים פונו מאתר פיראטי במשק חקלאי30/1/2020
  3. קרן הניקיון אישרה 120 מיליון ₪ לפרויקטים בתחום הפסולת01/6/2020
  4. קנסות של 1.3 מיליון ₪ על הפרת היתר רעלים14/7/2020
  5. מידע נוסף על זיהום קרקע | Infospot

החומרים הוחזקו במרחק עשרות מטרים מבתי מגורים

לפי המשרד להגנ"ס, החומרים אוחסנו במרחק של עשרות מטרים בלבד מבתי מגורים, דבר שעלול לסכן את תושבי האזור במקרה של תקלה. בנוסף לכך, החומרים הוחזקו ללא היתרים ורישיונות וללא תשתיות מתאימות ואמצעי כיבוי, וחרף אחסונם בחביות וקוביות סגורות, נמדדה בשטח נוכחות מובהקת של חומרים מסוג ממסים אורגניים.

פעילות הפשיטה על הלול במושב הודיה בוצעה באמצעות צו חיפוש של בית משפט על ידי המשטרה הירוקה, המשרד להגנ"ס, צוות דיגום מהחברה לשירותי איכות סביבה, משטרת ישראל, רשות הטבע והגנים ואיגוד ערים נפת אשקלון.

בעקבות הפעילות חשוד אחד עוכב ונפתחה חקירה פלילית נגד מעורבים נוספים. במקביל, פינוי החומרים החל בעקבות צו פינוי רעלים שהוציא המשרד להגנ"ס ובו דרישה לפנות במיידי את כלל החומרים הרעילים להשמדה באתר פסולת רעילה ביעד שיאושר על ידי המשרד.  

4,000 טונות פסולת מסוכנת אוחסנו במשקים חקלאיים

לפני פחות משנה דיווחנו כאן כי המדינה פינתה 4,000 טונות פסולת מסוכנת שאוחסנו בצורה פירטית במשקים חקלאיים בדרום, זאת לאחר שבעלי הקרקע התעלמו מצו הפינוי. בעקבות כך דרש המשרד מהאחראים החזר כפול של עלות הפינוי שעמדה על 13.6 מיליון ₪. במקביל, נפתחה חקירה פלילית נגד החשודים.

גם במקרה זה אחסון החומרים נעשה שלא כחוק וללא תשתיות והיתרים מתאימים, תוך סיכון התושבים המתגוררים בסביבה. עקב האחסון הלקוי של החומרים המסוכנים ובשל מצבם הפיזי של המכלים ושלוליות החומר שדלפו מהם, עלה חשד כי החומרים חדרו לקרקע וזיהמו אותה ואת מי התהום.


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת: