שריפת ענק במפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה
36 צוותים של לוחמי האש השתלטו על האש, 2 לוחמים נפגעו. גג האסבסט שקרס יפונה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/9/2019

ביום חמישי בצהריים התרחשה שריפה גדולה במחסן בשטח מפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, שבו מאוחסנים שמנים למאכל. 36 צוותים של לוחמי אש ממחוז חוף השתלטו על השריפה, במהלכה נפגעו קל 2 לוחמי אש.

סרטון: כוחות כיבוי בשריפה במפעל שמן תעשיות

כיבוי השריפה במפעל שמן תעשיות: מנופים, ציוד מכני ומזענק

תכולת המחסן כללה שמני מאכל כדוגמת שמן חמניות ושמן זית המאוכסנים במכלים בקיבולת 1000 ליטר כל אחד טרם הליך הביקבוק. בסך הכל נאמדת תכולת המחסן בכ 1000 מיכלים שכאלה, המהווים חומר בעירה. בצמידות למחסן שאחזה בו הבעירה ישנם מחסנים נוספים אשר גם בהם מאוחסנות סחורות ושמנים ובפני לוחמי האש ניצבו שני אתגרים עיקריים: הראשון, בידוד וכיתור המחסן הבוער והגנה על המחסנים והמבנים אשר הלהבות טרם אחזו בהם. כל זאת בסיטואציה בה שמן בוער החל לזרום בין המבנים ואיים להעלות באש את כל שנקרה בדרכו. בשל חשש מהתפשטות השריפה למחסנים סמוכים הנחה נציב כבאות והצלה להשתמש בקצף כיבוי מהגובה באמצעות מנופים כדי לדכא את הלהבות וכן לערוך ניטור חלקיקים בשכונות הסמוכות באמצעות המשרד לאיכות הסביבה.

בנוסף נעשה שימוש בציוד מכני על מנת לבודד את האריזות מהאש, וכן הובא למקום תותח גזרה – מזענק – הגדול ביותר בארץ שנמצא בבתי הזיקוק, תוך שימוש במי ים לכיבוי האש. לאחר 3 שעות הושגה שליטה על האש ובמקום נותרו צוותים הפועלים לכיבוי סופי של המתחם. צוות חוקרי דליקות מטעם כבאות והצלה החל בניסיון להתחקות אחר הגורם לפרוץ הדליקה.

מאחר וגג המחסן העשוי מאסבסט קרס איגוד ערים לאיכות סביבה מפרץ חיפה הנחה את המפעל כיצד לפנות את האסבסט וכן הורה שלא להתקרב לערימות האסבסט ברדיוס של 50 מטרים.

צוות חוקרי דליקות מטעם כבאות והצלה לישראל בראשות סגן טפסר רן לוי החל את מלאכתו בזירה כבר אמש בנסיון להתחקות אחר הגורם לפרוץ הדליקה.

שריפות במפרץ חיפה

התמונות הדרמטיות מהשריפה במפעל שמן תעשיות הזכירו לרבים את השריפה בבתי הזיקוק בחיפה לפני קצת פחות משלוש שנים. באותו מקרה, שריפה פרצה באחד ממכלי האחסון הגדולים לדלק וגם אז היה חשש שהשריפה תתפשט למכלים סמוכים, אך גם השריפה בבתי הזיקוק הסתיימה ללא נפגעים.

התייחסויות

הודעה של חברת שמן תעשיות שנמסרה לבורסה: "ביום חמישי, 5 בספטמבר 2019 ,בסביבות השעה 14:00 פרצה שריפה בחלק ממחסני החברה המצויים בשטח מפעלה של החברה בחוף שמן בחיפה. כוחות כיבוי אש השתלטו על השריפה וכיבו אותה. לחברה קיים כיסוי ביטוחי לעניין זה ובהתחשב בתקבולי הביטוח הצפויים להתקבל, אירוע השריפה לא ישפיע באופן מהותי על תוצאות החברה."

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם: "כך זה נראה כאשר הפטרוכימיה וחומרים מסוכנים יושבים בלב עיר. כדי שהמציאות הזו תשתנה, נדרשת עבודה עיקבית לטווח הארוך. בלי התלהמויות, בלי סיסמאות, עבודה שקטה אך נחושה. בדיוק מה שבכוונתי לעשות".


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. דליפת זכוכית נוזלית במפעל פניציה, 30.01.2019
  2.  שריפה במפעל דור אקולוגיה בנאות חובב, 11.11.2018
  3. שריפה במתקן לסינון סולר בבית הזיקוק פז אשדוד, 14.08.2017
  4. שריפה בתחנת הכוח רוטנברג, 13.07.2017

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>