מפסיקים להשתמש בפחם: חברת חשמל רכשה יחידת ייצור בגז טבעי לתחנת הכח בחדרה
היקף ההסכם כמיליארד ₪ עם אופציה ליחידה נוספת. יחידת הייצור תפעל ביוני 2022 והשנייה כחצי שנה לאחר מכן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/4/2019

בהמשך להחלטה הממשלתית על סגירתן העתידית של 4 יחידות ייצור החשמל הפחמיות בחדרה, והקמת יחידות ייצור חלופיות באתר, המבוססות על גז טבעי, במטרה להפחית את זיהום האוויר, הודיעה חברת החשמל כי חתמה על הסכמי רכש עם חברת ג'נרל אלקטריק לאספקת ציוד ושירותי הקמה וכן שירותי תחזוקה לטווח ארוך ליחידת ייצור חשמל על גז טבעי תמורת כ-1 מיליארד ₪. 

חברת החשמל מציינת כי במסגרת ההסכמים קיימת אופציה לרכישת ציוד ושירותים גם ליחידת יצור נוספת. על פי התחייבות חברת החשמל יחידת הייצור הראשונה תפעל ביוני 2022 והיחידה השנייה כחצי שנה לאחר מכן.

אבני דרך מרכזיות לטווח הקרוב, לדבריי החברה, כוללות השגת היתר הבנייה לפרויקט עד סוף שנת 2019 שיבטיח את תחילת עבודות ההקמה בתחילת שנת 2020.

נזכיר, כי הקמת יחידות הייצור בגז טבעי, שאמורות להחליף את היחידות הפחמיות, מתבססת על הרפורמה במשק החשמל והחלטת שטייניץ על סגירת התחנות הפחמיות בחדרה עד שנת 2022 בכפוף לחיבור מאגרי גז נוספים למערכת ההולכה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. היסטוריה: יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל בישראל, 6.09.2018
  2. "הסולקנים אינם פתרון קבע, 28.08.2018
  3. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 3.10.2017
  4. שטייניץ חושף כיצד יוחלפו היחידות הפחמיות בחדרה, 18.12.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

התייחסויות

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "חתימת ההסכם להקמת טורבינות הגז שתחלפנה את יחידות הייצור הפחמיות בחדרה היא צעד חשוב בדרך לגמילת ישראל מהפחם המזהם, ולהפחתת זיהום האוויר ברחבי המדינה על פי לוחות הזמנים שקבעתי. בשנים האחרונות מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון מבין מדינות ה-OECD בקצב הפחתת השימוש בפחם ובדלקים מזהמים, ובהחלפתם בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות. בחג הפסח אנחנו מתקדמים מעבדות לחירות בתחום האנרגיה, כולל החופש לנשום אוויר נקי".

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל: "היום אנו מציינים אבן דרך היסטורית כחלק מהרפורמה במשק החשמל עליו החליטה ממשלת ישראל ביולי 2018. ההסכם עם ג'נרל אלקטריק העולמית, להקמת שתי יחידות ייצור באתר תחנת הכוח אורות רבין, מהווה קפיצת מדרגה טכנולוגית בפרויקט עתיר משאבים, ידע ומורכבות. מעבר ליעילות וניצול מיטבי של היחידות החדשות, עם כניסתן לפעילות ובזכות השימוש בגז טבעי, האוויר גם יהיה נקי הרבה יותר, זאת, כחלק ממדיניות החברה לפעול ככל יכולתה למען איכות החיים והסביבה. אני מברך את חברת General Electric על זכייתה במכרז הרכש ומודה להנהלת החברה ולצוותי העבודה על שיתוף הפעולה בכל תקופת המכרז".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך: "מדובר בחוזה משמעותי לאספקת הציוד העיקרי בהקמת יחידות הייצור במחזור משולב ובמתן שירותי אחזקה ארוכי טווח (LTSA) עבור הציוד הראשי. חתימת החוזה באה בהמשך ישיר להליך מכרז פומבי ובינלאומי בלוחות זמנים קצרים באופן חסר תקדים, כדי להבטיח עמידה ביעדי פרויקט מורכב זה. שני המחז"מים בהספק של כ-630 מגוואט כל אחד מדור H, יהיו מהמתקדמים והנצילים בעולם שיבטיחו ייצור חשמל ידידותי לסביבה במקום ארבע יחידות ייצור פחמיות ותיקות הפועלות באתר שיוכנסו לשימור".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: