השביתה נמשכת. ביה"ד הארצי דחה את הבקשה לפתוח את שערי המפעל
ביה"ד דחה את ערעור החברה וקבע שהעובדים רשאים להמשיך לשבות. יו"ר מרחב דרום בהסתדרות: מדברים על אסון אקולוגי וכלכלי, אבל החברה אינה מתאמצת לסיים את השביתה והשר להגנ"ס עסוק בקמפיין לירושלים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/6/2018

בית הדין הארצי לעבודה שדן אמש (א') בערעור של החברה לשירותי איכות סביבה דחה את בקשת החברה וגיבה את החלטת ביה"ד לעבודה בב"ש לפיה העובדים רשאים להמשיך לשבות ולמנוע כניסת פסולת מסוכנת למפעל. ביה"ד ציין כי לתחושתו ניתן היה להגיע להסדר מוסכם עם העובדים שיאפשר את סיום השביתה.

יחד עם זאת ביה"ד הורה לעובדים להסיר את החסימה משערי המפעל ולהותיר רק מספר עובדים מצומצם שיפקחו על כניסת פסולת חומרים מסוכנים למפעל בהתאם להחלטת ועדת החריגים.

בפסק הדין נאמר כי מתן היתר להכנסת פסולת מסוכנת כמוה כמתן צו מניעה נגד השביתה, שהינה לגיטימית, ומכיוון שקיימת ועדת חריגים המאפשרת כניסת חומרים מסוכנים הנדרשים לטיפול מיידי, אין למנוע מהעובדים את זכותם לשבות.

נזכיר כי השביתה בחברה לשירותי איכות סביבה נמשכת כשבועיים, בהם שערי החברה סגורים לקליטת פסולת מסוכנת. הצדדים מנהלים את מאבקם בביה"ד במקביל לישיבות מו"מ בניסיון להגיע לסיכומים וחידוש ההסכם הקיבוצי מחוץ לכותלי בית המשפט.

השר עסוק בבחירות בירושלים והחברה הממשלתית הכפופה שובתת

לדברי יו"ר מרחב הדרום בהסתדרות, מאיר בביוף, מדובר במקרה חסר תקדים. "לא זכור לי מעסיק  שבמשך שבועיים החברה מושבתת לחלוטין ועל פניו נראה שאינו מתאמץ לפתור את הסכסוך ולחזור לעבודה".

בביוף מוסיף, כי למרות שהנהלת החברה מדברת על אסון אקולוגי וכלכלי, אין מאמץ אמיתי לשבת למו"מ ולפתור את הסכסוך. "והכל על מה? על החלטת הנהלה לחלק בונוס רק לעובדים מקורבי ההנהלה כך שכל העובדים המאוגדים שיש להם הסכם קיבוצי לא קיבלו את המענק. התנכלות לשמה בהתאגדות עובדים."

בביוף גם מתפלא על חוסר המעורבות של זאב אלקין, השר הממונה על המשרד להגנ"ס שהחברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה כפופה לו: "מדובר בהתנהגות חסרת אחריות מצד הממונים על החברה, ובראשם השר להגנת הסביבה. השר עסוק בקידום המועמדות שלו לראשות עיריית ירושלים והנושאים שבאחריותו לא מעניינים אותו. חברה שבשליטתו המלאה שובתת והוא בכלל לא מתעניין. חוסר אחריות".

בביוף ציין כי ההסתדרות מגבה באופן מוחלט את העובדים, אישרה את סכסוך העבודה והשביתה ובאופן יוצא דופן התחייבה לשלם להם דמי שביתה מלאים עבור ימי השביתה, בגלל צורת המאבק של ההנהלה בהתאגדות העובדים.

התייחסויות

מהמשרד להגנת הסביבה לא נמסרה תגובה עד לעת הזאת. ככל שתגיע בהמשך, נפרסמה כאן.

------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ביה"ד: על החברה לשירותי איכ"ס והעובדים למצוא פתרון, 28.05.2018
  2. החברה לשירותי איכ"ס לביהמ"ש: הורה לעובדים לפתוח, 24.05.2018
  3. הסתיימה השביתה בחברה לשירותי איכות הסביבה, 8.03.2018
  4. שביתה בחברה לשירותי איכות הסביבה, 07.03.2018
  5. מחלוקת על הסרת חובת הקליטה, 12.02.2018
  6. מידע נוסף על פסולת מסוכנת | infospot

 

------------

חברות לטיפול בפסולת מסוכנת: