מאוגוסט ייאסר השימוש במשאיות אשפה מזהמות
קק"ל יממן התקנת מסנני חלקיקים על המשאיות הישנות בסכום של 10 מיליון ₪. המשרד להגנ"ס פרסם הוראות חדשות לצמצום זיהום אוויר ל-37 ציי רכב העוסקים באיסוף אשפה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/6/2017

המשרד להגנת הסביבה פרסם הוראות חדשות לצמצום זיהום אוויר ל-37 ציי רכב העוסקים באיסוף אשפה, שבבעלותם 10 משאיות לפחות, לפיהן ייאסר השימוש ברכב מתחת לתקן יורו 4 לזיהום אוויר, החל מחודש אוגוסט. זאת במטרה להפחית את פליטת זיהום האוויר ממשאיות שפועלות בתוך ריכוזי אוכלוסייה. קק"ל תסבסד כ-85% מעלות התקנת מסנני חלקיקים על משאיות ישנות בהיקף של 10 מיליון ₪.

המשרד להגנ"ס מסביר, כי בחר להתמקד במשאיות איסוף אשפה מכיוון שהן נוסעות בשכונות מגורים ומגבירות את זיהום האוויר בשל תאוצות ועצירות תכופות ושימוש במנוע לדחיסת אשפה.

270 משאיות אשפה מזהמות

לדברי המשרד, כל משאיות איסוף האשפה מונעות באמצעות דיזל, המתאפיין בפליטה מוגברת של חלקיקים נשימים [PM]. חלקיקים אלו נמצאו כקשורים למגוון רחב של מחלות ובכלל זה לסרטן הריאות. משאיות אלו נוסעות ועובדות במרכזי אוכלוסייה, ולכן חושפות את הציבור לזיהום אוויר חמור. על פי המשרד להגנ"ס, רשומות בישראל כ-1,800 משאיות איסוף אשפה - כ-15% מהן נחשבות רכב מזהם על-לפי הגדרת המשרד להגנ"ס.

הקרן הקיימת לישראל תתקצב את התקנת מסנן החלקיקים על משאיות אשפה ישנות בעלות כוללת של 10 מיליון שקל לטובת ציי הרכב (רשויות מקומית וקבלני איסוף אשפה פרטיים). המסננים יותקנו במחיר של עד 6,000 ₪ - סבסוד של כ-85% מעלות המסנן.

יצוין, כי הוראות אלו מצטרפות להוראות קודמות לצמצום זיהום אוויר שהוציא המשרד להגנ"ס לפני כשנתיים ל-29 ציי הרכב הכבד בישראל, שבבעלותם 100 משאיות או אוטובוסים לפחות. מכאן שכחמישית מכלי הרכב הכבדים בישראל מצויים כיום תחת הוראות לצמצום זיהום אוויר מטעם המשרד להגנ"ס.

להלן רשימת ‏ציי‏ משאיות ‏לאיסוף ‏אשפה, ‏בבעלותם ‏10 משאיות‏ ומעלה

התייחסויות

השר להגנ"ס, זאב אלקין: "מחקר חדש של ה-OECD קבע כי בישראל מתרחשים 2,220 מקרי מוות מוקדם בשנה כתוצאה מזיהום אוויר – מחציתם כתוצאה מפליטת מזהמים מתחבורה. המשרד להגנת הסביבה פועל לצמצום ומניעה של זיהום אוויר בישראל, הן באמצעות תקנות ורגולציה והן באמצעות תמריצים. המדיניות שלנו, של החמרת הדרישות מרכבי דיזל ישנים, מלווה במתן סיוע כספי – והיא הקו המנחה הכללי שיבוא לידי ביטוי גם בתוכנית הלאומית שאנו מגבשים בימים אלה להפחתת זיהום אוויר מתחבורה, בהיקף של 260 מיליון שקל".

יו״ר קק״ל, דני עטר: ״הקרן הקיימת לישראל היא הגוף הירוק הגדול והמוביל במדינה. לצד מחויבותנו לקידום מדיניות חברתית – ערכית ברחבי ישראל, וטיפוח המרחב הירוק, אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם ואיכות החיים של התושבים בישראל. שיתוף הפעולה שלנו עם המשרד להגנת הסביבה הוא טבעי, ונועד לשפר את איכות החיים ואיכות האוויר של התושבים בישראל".

--------------------

קישורים רלוונטיים:

  1. היעד המרכזי: צמצום זיהום אוויר מתחבורה, 08.05.2017
  2. 5,000 רכבים כבדים נוספים יחויבו לעמוד בהוראות למניעה והגבלת פליטות, 06.03.2017
  3. נלחמים בזיהום אוויר: מענק ממשלתי של 20,000 ₪ לרכישת מונית היברידית, 18.12.2016
  4. 62 אוטובוסים חשמליים יעלו על הכבישים השנה, 23.02.2017
  5. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

 


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: