בז"ן, כאו"ל וגדיב נקנסו ב-1.54 מיליון ₪ בשל זיהום אוויר חריג
מדובר בכתבי אישום הנוגעים לאירועים שהתרחשו ב-2011. על 3 החברות בבעלות בז"ן הוטלו גם התחייבות בסך 3.08 מיליון שקל להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעו למשך שנתיים
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 03/8/2017

שנתיים לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הגיש כתבי אישום נגד 3 מפעלים מקבוצת בז"ן - חברת בתי זיקוק לנפט (בז"ן), כרמל אולפינים (כאו"ל) וגדיב, וכן נגד המנכ"ל לשעבר של מגזר התעשייה בבז"ן, מדווח המשרד כי ביהמ"ש השלום בחיפה גזר עליהם קנסות מצטברים בהיקף של 1.54 מיליון שקל והתחייבות בהיקף של 3.08 מיליון שקל להימנע מעבירות דומות במשך שנתיים.

חריגות בפליטות

מדובר בכתבי אישום הנוגעים לאירועים שהתרחשו בשנת 2011, הכוללים בין היתר עבירות של זיהום אוויר, הפרת צו אישי ופליטות חריגות. בעקבות אירועים אלה הגיש המשרד כתבי אישום נגד החברות ביולי 2015.

לפי המשרד להגנ"ס, מבדיקת פליטות מזהמים מארובה לאוויר שנערכו במפעלי בז"ן ב-2011 נמצאו חריגות של פחמן חד חמצני CO, גופרית דו חמצנית 2SO, ותחמוצות חנקן NOx – חלקן משמעותיות מהערכים המרביים המותרים לפליטת מזהמים אלה.

לאור חריגות אלה שלח המשרד לשלוש החברות התראות על גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר לפי חוק אוויר נקי, וזימן את מנהליהן לשימוע במחוז חיפה. בסיום השימוע, החליט המשרד לפתוח בחקירה פלילית נגד שלוש החברות, אותה ניהלה המשטרה הירוקה.

כתב האישום שהוגש נגד בז"ן כלל הפרה של הצו האישי גם בגין התעלמות ממושכת מדרישות המשרד להגנת הסביבה להתקין אמצעים להפחתת פליטות ממיכל אחסון המכיל חומר אורגני בשם MTBE, שחשיפה אליו עלולה לפגוע בבריאות.

כמו כן, כלל כתב האישום נגד החברה עבירות של אי קיום צו פינוי רעלים, הפרת תנאים ואי סילוק פסולת חומרים מסוכנים כדין. זאת, בעקבות סיור פיקוח שערך המשרד ב-2012 ובו תועדה בוצה בהיקף של מאות חביות, מספר מכולות ומאות שקים - בהיקף של כ-28 אלף טון - שנאגרו במפעל ולא פונו כנדרש, וכן בשל אי התקנת מתקן לטיפול בבוצה, על פי דרישת המשרד.

הקנסות

לדברי המשרד, במסגרת הסדר הטיעון שאישר בית המשפט נגזרו על הנרשמים הקנסות הבאים:

 • בז"ן נקנסה ב-600 אלף שקל והתחייבות של 1.2 מיליון שקל להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעה למשך שנתיים.
 • כאו"ל וגדיב נקנסו, כל אחת, ב-450 אלף שקל והתחייבות של 900 אלף שקל להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעו למשך שנתיים.
 • מנכ"ל מגזר התעשייה בבז"ן, במועדים הרלוונטיים ומי שהיה אחראי על קביעת המדיניות התפעולית של מפעלי הקבוצה, נקנס ב-40 אלף שקל וכן התחייבות של 80 אלף שקל להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשע למשך שנתיים.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "אנחנו מברכים על ההרשעה בבית המשפט, בהתאם לעקרון 'המזהם משלם' שמוביל המשרד להגנת הסביבה. גם בעתיד נשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להפחית זיהומים וסיכונים לתושבי הארץ כולה ותושבי חיפה, ונמשיך בפיקוח ואכיפה הדוקים כדי לאתר מקרים מסוג זה ולמצות את הדין עם המזהמים" .

סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז: "כפי שאנחנו עדים, ולא בפעם הראשונה, כל מפעל מזהם נותן את הדין, ואני מברך גם על ההרשעה וגם על הקנס. אמרתי לא פעם, שלא ניתן יד למפעלים מזהמים ומי שיזהם, ישלם את המחיר. בריאות הציבור עומדת לנגד עינינו ורק היא, ונמשיך בעבודת הקודש לבדיקת המפעלים המזהמים במפרץ חיפה" .

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "המשרד להגנת הסביבה מבצע מהפכה יסודית בתחומי הפיקוח והאכיפה, וכתוצאה מכך פעולות הפיקוח והאכיפה מוגברות ומורחבות והענישה המנהלית והפלילית בהתאם.  לא נאפשר פגיעה בבריאות הציבור".

תגובת בז"ן: "קבוצת בז"ן עובדת בשיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה מתמודדת עם רגולציה אשר הולכת ומחמירה עם השנים בתחום. התוצאות בשטח, כפי שהן משתקפות בדוחות המשרד להגנת הסביבה, מראות על שיפור דרמטי של קבוצת בז"ן בנושאי איכות הסביבה בשנים האחרונות. נציין כי הסדרי הטיעון עליהם הסכימה בז"ן מתייחסים לאירועים משנת 2011."

-------------

קישורים רלוונטיים:

 1. שימוע למנכל בזן לפני החלטה על צעדי אכיפה, 18.10.2016
 2. קנס של 2.7 מיליון ₪ וחקירה פלילית נגד כאו"ל ומנהליו, 22.05.2017
 3. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זהום האוויר בחיפה, 19.4.2015
 4. דיגומי פתע בארובות מפעלים: המשרד להגנ"ס מגדיל את התקציב פי 5, 5.7.2015
 5. נשלל היתר הרעלים למפעל נוסף והופסקה פעילותו, 5.7.2015
 6. משפט סביבתי - ראשי, infospot
 7. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: