קנס של 3.2 מיליון ₪ למפעל גן שמואל בגין הפרות של היתר הרעלים
התגלו ליקויים ביישום היתר הרעלים של מפעל המיצים, בעקבותיהם בכירי המפעל זומנו לשימוע. לאחר שכל ההפרות טופלו הוחלט לחדש למפעל את היתר הרעלים, אך גם לקנוס אותו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/12/2019

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי במסגרת פעולות הפיקוח השגרתיות התגלו ליקויים חמורים במפעל גן שמואל מזון שבמועצה האזורית מנשה, המחזיק חומרים מסוכנים וכמות גדולה של אמוניה. הליקויים טופלו, אך בשל חומרת ההפרות של תנאים בהיתר הרעלים הוטל על המפעל קנס בסך 3,232,980 ₪.

בבעלות חברת גן שמואל מפעל גדול בכניסה לקיבוץ גן שמואל, המייצר בסיסי משקאות, תרכיזים, סירופים ומיצי פירות ומוחזקים בו חומרים מסוכנים וכמות גדולה של גז אמוניה (מעל 4 טון).


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. פינוי קניון עזריאלי בעכו בשל דליפת אמוניה במפעל סמוך, 1.07.2019
  2. דליפת אמוניה במפעל גלידות באזור תעשיה באר טוביה, 4.03.2019
  3. פיצוי לתושבים שנאלצו להסתגר בבית עקב דליפת אמוניה, 13.01.2019
  4. צו סגירה למפעל: מחזיק 4,000 ליטר אמוניה, 03.09.2018
  5. דליפת אמוניה במפעל "קוקה קולה", 15.07.2018
  6. מידע נוסף על היתר רעלים infospot

ההפרות טופלו אך הקנס לא בוטל

לדברי המשרד להגנ"ס, במהלך פעולות הפיקוח השגרתיות התגלו ליקויים חמורים, ביניהם: לא יושמו המלצות דוח מהנדס מערכות הקירור המתייחסות לתחזוקה שוטפת של מערכות אמוניה; לא הותקנו כל גלאי האמוניה הנדרשים; לא הכינו נוהל לריקון יזום של אמוניה ממערכת הקירור במקרה של תקלה, שיפוץ או הרחבה; לא החה אמצעי גיבוי למערכת הבקרה וההתראה על דליפת אמוניה; הרעלים לא אוחסנו במקום סגור, וכן לא בוצע תרגיל חירום, שנועד להבטיח את מוכנות צוות המפעל לטיפול באירוע חומרים מסוכנים, לרבות במקרה של דליפת אמוניה.

המשרד מוסיף, כי בעקבות ההפרות שהתגלו זומנו בכירי המפעל לשימוע ולאחר שכל ההפרות טופלו הוחלט לחדש למפעל את היתר הרעלים.

יחד עם זאת, בשל ההפרות החמורות, המשרד הוציא למפעל בחודש ינואר 2019 הודעה על כוונה להטיל עיצום כספי בגין 6 הפרות של תנאי היתר הרעלים. החברה פנתה בבקשה לבטל את העיצום הכספי, אך המשרד החליט לדחות את הבקשה, אך אם זאת הפחיתו את גובה העיצום הכספי שעמוד במקור על 5.4 מיליון ₪, ל- 3.2 מיליון ₪.


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: