צו להפסקת ייצור ביטומן בבז"ן
הצו ניתן בשל זיהום אוויר חריג והפרת הוראות היתר הפליטה. מאחר ובז"ן היא הספק היחיד של ביטומן למשק ניתנה ארכה של 3 חודשים למימוש הצו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/1/2020

המשרד להגנת הסביבה הוציא לחברת בז"ן (בתי זיקוק לנפט) ממפרץ חיפה צו להפסקת פעולות ייצור, אחסון וניפוק של ביטומן, המשמש לייצור אספלט כבישים ולאיטום, זאת בעקבות גרימת זיהום אוויר חריג והפרת הוראות היתר הפליטה, ובהן אי-שדרוג מתקן הסקראבר המטפל בפליטות מערך ייצור ואחסון וניפוק הביטומן.

‏‏‏‏‏‏‏‏‏יחד עם זאת מוסיף המשרד, כי לאור פניות משרדי התחבורה והכלכלה שהביעו חשש מהפסקת ייצור האספלט והביטומן, מאחר ובז"ן היא ספק הביטומן היחיד בישראל, נתן המשרד ארכה להיערכות המשק ל-3 חודשים, והסגירה תתבצע ב-16 באפריל.

פעילות ייצור הביטומן תוכל להימשך לאחר שבז"ן תעמוד בתנאי היתר הפליטה.

חריגות משמעותיות בארובת הסקראבר

המשרד מציין כי בהיתר הפליטה של בז"ן נדרשה החברה לשדרג את מתקן הטיפול בפליטות לאוויר ממערך הייצור, האחסון וניפוק הביטומן כדי לעמוד בערכי הפליטה. למרות זאת בדיגומים שנערכו בארובת הסקראבר, נמדדו חריגות מערך הפליטה המרבי המותר עבור המזהם "כלל חומרים אורגניים נדיפים" (TOC). קצתן היו חריגות משמעותיות של מאות ואלפי אחוזים מערך הפליטה שנקבע למזהם.

המשרד מוסיף כי לחברה נשלחו מספר התראות על החריגות, כולל הוראה לנקוט בכל האמצעים  להפסקת החריגות מערכי הפליטה – גם על ידי צמצום תפוקת הייצור והפסקת תהליכים. אך לנוכח הימשכות החריגות, התקיים ב-26 בדצמבר 2019 שימוע לנציגי חברת בז"ן, במהלכו הודו נציגי החברה כי אין באפשרות החברה לעמוד בערכי הפליטה מארובת סקראבר ביטומן, עד להתקנת מתקן חדש שיפעל בטכנולוגיה תרמית (RTO), וכי הצפי להקמת מתקן זה הוא עד סוף שנת 2020.

המשרד הבהיר לבז"ן בצו כי ידעה כבר בשלב הנפקת היתר הפליטה, בספטמבר 2016, כי עליה לשדרג את מתקן הסקראבר כדי לעמוד בערכי הפליטה של מערך ייצור הביטומן וניפוקו, לרבות עמידה בקצב הפליטה למזהם TOC, לא יאוחר מספטמבר 2018. המשרד אף התריע בפניה על כך עם קבלת תוצאות דיגום בסוף שנת 2017. אולם החברה לא פעלה לשדרוג מתקן סקראבר הביטומן לצורך עמידה בערכים אלו עד היום, למרות ההתראות.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. המשרד להגנ"ס: הממשלה צריכה לסגור את בז"ן, 27.11.2019
  2. בז"ן תפצה את תושבי האזור ב-780 אלף ₪ בגין השריפה, 31.10.2019
  3. ביהמ"ש העליון הקפיא את התוכניות להרחבת מתחם בז"ן, 30.07.2019
  4. דוח מקינזי: סגירת מתחם בז"ן בשנת 2030 היא הכלכלית ביותר, 4.07.2019
  5. בז"ן ממשיכה להשקיע בהקמת מתקנים להפחתת הפליטות, 21.02.2019
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

בז"ן ספק יחיד של ביטומן

לדברי המשרד להגנ"ס, בעקבות הליך שימוע שנערך לחברה ומאחר ובז"ן הוא ספק הביטומן היחיד בארץ, הודיע המשרד להגנ"ס למשרדי הממשלה הרלוונטיים כי נשקלת אפשרות הוצאת צו להפסקת השימוש למתקן הביטומן כדי להפסיק את ההפרה המתמשכת של הוראות החוק כמו גם גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

בתגובה, הבהיר משרד הכלכלה, כי מתקן הביטומן בבתי הזיקוק חיפה הוא הספק היחיד של ביטומן למשק בהיקף של כ-250 אלף טון בשנה. כמו כן ציין כי מוצר זה הכרחי למשק ומשמש הן את תעשיית האיטום של מבנים, גגות ומבנים תת קרקעיים הן את ענף התשתיות. 

משרד התחבורה הבהיר כי מדובר במפעל חיוני ביותר, וכי כל תהליך ייצור האספלט במדינה תלוי בו. משרד התחבורה הוסיף כי משמעות סגירת המפעל היא הפסקת ייצור האספלט ופגיעה קשה בפיתוח מערכת הכבישים ואחזקתם. שני המשרדים ביקשו שלא לסגור את המתקן ולאפשר לו להמשיך ולפעול במתכונתו הנוכחית עד להקמת מתקן הטיפול בסוף שנת 2020.

למרות החששות, המשרד קבע שיש להפסיק את החריגות בשל חומרת הפגיעה בסביבה, אך החליט לתת ארכה של 3 חודשים בלבד להיערכות המשק, בשל חומרת החריגות.

חשד להפרת תנאי היתר הרעלים

לדברי המשרד, בשימוע שהתקיים בדצמבר 2019 נדון נושא נוסף הנוגע לבז"ן ולחברת גדיב תעשיות פטרוכימיה, בגין חשד להפרת תנאי היתר הרעלים והוראות חוק המים הנוגעים לתחזוקת קווי הצנרת החוץ מפעלית לשינוע חומרים מסוכנים. המשרד מוסיף כי מדובר בסיכון סביבתי ובסיכון מקורות מים כתוצאה מליקויי תחזוקה של מערכת ההגנה הקתודית נגד קורוזיה על צינורות חומרים מסוכנים (דלק) תת-קרקעיים שבבעלות בז"ן וגדיב.

לטענת המשרד בז"ן וגדיב התרשלו בטיפולן בפגמים שנתגלו בעטיפות הציפוי של הצינורות. עם זאת, נוכח העובדה שמדובר בפגיעה במעטפת הצנרת ולא בצנרת עצמה, ניתנת לבז"ן וגדיב שהות של חודשיים להשלים את הליך הוצאת היתרי החפירה ולהתחיל בשיקום עטיפת הציפוי לאורך כל קווי הדלק המדוברים, כך שעבודות השיקום יסתיימו עד ה-31 במאי. לחלופין יוכלו להעביר "מולוך" חכם לבחינת עובי דופן הצנרת עד ה-31 במרץ.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "לצערי הרב, קבוצת בז"ן – ולא בפעם הראשונה – לא עומדת בדרישות הסביבתיות של המשרד להגנת הסביבה. מתקן ייצור הביטומן של בז"ן מזהם את האוויר, לא עמד בדרישות המשרד ולא עמד בלוחות הזמנים שהצבנו להתקנת מתקנים להסדרת הפליטות. לכן, המשרד להגנת הסביבה מודיע היום על הפסקת הפעילות של המתקן בתום שלושה חודשים של היערכות, עד שהמפעל יעמוד בכל הדרישות של המשרד ויתקין את כל המתקנים הנדרשים לשם כך.

"המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר חריגה מהדרישות המחמירות הנדרשות בהיתר הפליטה שהוגדרו באופן ברור ושקוף. עמדת הדרג המקצועי שהוצגה בפניי הייתה חד-משמעית בנושא, וכהרגלי אני נותן לו גיבוי מלא. אני מקווה שהדבר יהיה תמרור אזהרה ברור גם לקבוצת בז"ן לגבי מתקניה האחרים וגם לגבי כל המפעלים המזהמים במשק. לא נהסס בעתיד כשנידרש לפעול בנחישות מול מי שיזהם ולא ניתן לפגוע בבריאות התושבים והסביבה".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט: "עתיד תעשיית הדלקים במדינת ישראל הוא נושא שנוי במחלוקת. עמדת המשרד להגנת הסביבה ידועה, ולפיה הגיע הזמן לסיים את זיקוק הדלקים בישראל וכי על הממשלה להיערך עד 2030 לכל המאוחר לסגירת המתחם הפטרוכימי בחיפה. עם זאת, כל עוד מפעל בז"ן פועל, אנחנו נדאג שיפעל בתנאים המיטביים, שלא יגרמו לזיהום אוויר במפרץ חיפה. המשרד מפקח על המפעלים בצורה הדוקה, וגם בעתיד, בכל פעם שיתגלו חריגות, נפעל להפחתת הזיהום – בחיפה ובכל מקום בארץ".

תגובת בז"ן: "קבוצת בז"ן תמשיך לפעול, כמיטב יכולתה, באחריות ובהתמדה לאספקת המוצרים הנדרשים לכלכלה הישראלית, בשגרה ובחירום. בזן תמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה, תוך עמידה בתקנים המחמירים ביותר בעולם המערבי. כפי שהצהיר המשרד להגנת הסביבה עצמו בחודש אוקטובר האחרון, השפעתה של בזן על הסביבה היא בין הנמוכות ביחס לכל בתי הזיקוק במערב אירופה. רק בשנת 2019 השקיעה קבוצת בזן כ-88 מיליון שקל באיכות הסביבה ותמשיך השקעה זו כדי להמשיך ולקיים תעשייה בטוחה, נקייה ואחראית.

בהתאם לתוכנית שהגישה החברה למשרד להגנת הסביבה, עוד טרם קבלת הצו, עתידה החברה להשלים את הליכי שדרוג מתקן הטיפול בפליטות לאוויר ממתקן הביטומן לצורך עמידה בהוראות היתרי הפליטה עד לתום חודש אוקטובר 2020. למועד זה, בוחנת החברה את האפשרויות המשפטיות והטכנולוגיות למניעת סגירת מתקן הביטומן או קיצור משך הסגירה עד להשלמת הפעולות נדרשות לצמצום הפליטות בהתאם לצו."

איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה קיבל החלטה תקדימית על סגירת מתקן מזהם. אין ספק שזו הגישה הנכונה לה ציפינו כל השנים. לא עוד יד מלטפת ותוכניות להפחתת פליטות אלא סגירה של מתקנים ונראה כי הלחץ שהפעלנו על השר להגנת הסביבה עשה את שלו. יחד עם זאת, צר לי כי ניתנה אורכה של שלושה חודשים להיערכות המשק. לטעמי,  היה מקום ליתן אורכה קצרה יותר. להזכירכם, מדובר במתקן שממשיך לזהם ורק בשבוע האחרון אירעה בו שריפה.

צריך לזכור גם שהשימוע לבז״ן התייחס גם למצב הצנרות שלה והאפשרות לשלול להם את היתר הרעלים. חבל שטרם התקבלה החלטה בנושא זה. כל יום נוסף שבו מתקן הביטומן פועל או שמעבירים חומרים בצנרת דולפת זהו עוד יום המעמיד את תושבי מפרץ חיפה בסיכון. עם כל הכבוד לצרכי המשק ושיקולים כלכליים, הגיע הזמן להתעורר ולדאוג לחיים שלנו.

נמשיך לדרוש מדיניות של אפס סובלנות לתקלות במיידי ובהמשך תוכנית לטיפול רב מערכתי בבעיות שיוצרים מפעלי בז"ן.  כרגע אנו מצפים שהמשרד להגנת הסביבה יעמוד מאחורי ההחלטה גם בהליכים המשפטיים הצפויים להתקיים בעניינה."


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: