למעלה מ-6,000 משאיות ואוטובוסים מזהמים התקינו מסנן או נמסרו לגריטה
חזון המשרד להגנ"ס להקטנת זיהום האוויר מתחבורה: הפסקת השימוש ברכבי דיזל מזהמים משנת 2023 והחלפתם בכלי רכב חשמליים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/12/2019

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ומנכ"ל משרדו, גיא סמט, הציגו לממשלה סקירה בנושא זיהום האוויר מתחבורה ואת פעילויות המשרד בתחום ביניהן: התוכנית לצמצום זיהום אוויר מרכבי דיזל ישנים; מיסוי ירוק לכלי-רכב חדשים; הוראות לצמצום זיהום אוויר מציי רכב גדולים; תמיכות ברכבים חשמליים; החזון לתחבורה נקייה, והדרכים למימושו.

איכות האוויר בישראל היא אחד הגורמים החשובים לבריאות הציבור ולרווחתו, ולפיכך בחר המשרד להתמקד בו. ממחקרים עולה כי זיהום אוויר גורם לעודף תחלואה ואף לתמותה מוקדמת. להערכת ה-OECD, כ-1,100 אנשים בישראל מתים בטרם עת כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר מתחבורה.

הפחתת זיהום אוויר מרכבי דיזל

בשנתיים האחרונות (2019-2017) המשרד להגנת הסביבה מיקד את פעולותיו בהפחתת זיהום האוויר מרכבי דיזל האחראים ל-80% מזיהום האוויר מתחבורה בישראל.

המשרד קבע תקנות אשר אסרו על חידוש רישיון רכב לכלי רכב דיזל מזהמים, אלא אם יתקינו מסנן חלקיקים. במקביל, העניק סבסוד בהתקנת מסנן חלקיקים או מענק לגריטה מוקדמת של הרכב.

נכון להיום, כ-6,000 משאיות ואוטובוסים מזהמים התקינו מסנן או נמסרו לגריטה, וכך המשרד השלים יותר ממחצית מהתכנית שתביא עם השלמתה להפחתה של 30% בזיהום האוויר מתחבורה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. משנת 2025 רק אוטובוסים חשמליים בישראל, 12.11.2019
  2. ירידה של 30% בפליטת חלקיקי דיזל מציי רכב כבד, 22.07.2018
  3. קמפיין: "חשיפה לרכב דיזל ישן מקצרת את החיים", 12.03.2018
  4. הושק אזור 'אוויר נקי' בחיפה, 05.02.2018
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר מתחבורה | infospot

תמיכה באזורי אוויר נקי

כצעד משלים לפעילות הארצית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה, הרשויות המקומיות החלו לקבוע מגבלות תנועה מקומיות על רכבי דיזל ישנים. המשרד להגנת הסביבה תמך בתכנון ובביצוע אזור אוויר נקי בחיפה בסכום של 22 מיליון ₪.

בשנת 2018 הוגדר "אזור אוויר נקי" בכל שטחי המגורים בחיפה, וכבר בשנה הראשונה להפעלתו נרשמה ירידה של 20% בריכוז חלקיקי הפיח בעיר. בירושלים כבר אושרו מגבלות תנועה דומות שייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים.

בנוסף, המשרד הציג בממשלה היום את פעילותו לקידום הנעות חלופיות נקיות. במסגרת זו המשרד תמך בכ-80 אוטובוסים חשמליים ובכ-1,500 מוניות היברידיות מופחתות זיהום.

החזון: תחבורה נקייה וחשמלית

אלקין הציג גם את חזון המשרד לשנים הקרובות בתחום הזיהום אוויר מתחבורה. המשרד להגנת הסביבה מוביל להפסקה מלאה בשימוש ברכבי דיזל מזהמים בישראל בשנת 2023 והחלפתם באוטובוסים חשמליים משנת 2025 ובמכוניות חשמליות משנת 2030.

בנוסף השר הציג מתווה לתכנית ליישום החזון, במסגרתו רכבי הדיזל יימסרו לגריטה או שיורכב בהם מסנן, ובמקביל יינתנו תמריצים לרכישה והפעלה של אוטובוסים חשמליים, מכוניות חשמליות ורכבות חשמליות. כמו כן יישום אזורי אוויר נקי ב-3 המטרופולינים.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "כ-1,100 איש בישראל מתים בשנה בטרם עת כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר תחבורתי. המאפיינים הנוכחיים של כלי-הרכב בישראל גורמים למפגעים סביבתיים ובריאותיים לציבור. הפעולות שנקט המשרד יביאו להפחתת תמותה של כ-300 איש בשנה ויחסכו למשק כ-2 מיליארד שקל. המפגע הסביבתי המשמעותי ביותר לציבור הוא זיהום האוויר מתחבורה, הפוגע בבריאות הציבור, באיכות החיים של התושבים ובחוסן של מדינת ישראל. אני קורא למשרד האנרגיה ולמשרד התחבורה לקדם איתנו תוכניות פעולה משותפות ליישום החזון לתחבורה נקייה וחשמלית, אשר תחסוך מאות מקרי מוות מוקדם ואלפי מקרי תחלואה בכל שנה בישראל".

---------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מצגת זיהום אוויר מתחבורה,
להמשך קריאת הכתבה המלאה