החברה לשירותי איכות הסביבה לביהמ"ש: הורה לעובדים לפתוח את שערי המפעל
עובדי החברה הממשלתית האמונה על קליטה וטיפול בפסולת מסוכנת פתחו אתמול בשביתה נוספת בשל מבוי סתום במו"מ לחידוש ההסכם הקיבוצי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/5/2018

היום בבוקר מתקיים דיון בבית הדין לעבודה בבקשת החברה לשירותי איכות הסביבה להורות לעובדי החברה לפתוח  את שערי המפעל ולאפשר קליטת חומרים מסוכנים על ידי העובדים שאינם מיוצגים, בהמשך לשביתה בה פתחו עובדי החברה אתמול בבוקר (ד').

החברה לשירותי איכות הסביבה היא חברה ממשלתית המעסיקה כ - 150 עובדים ואחראית על קליטה וטיפול קצה בפסולת מסוכנת. החברה מספקת מגוון רחב של טיפולים, ביניהם גם מתקן ייצוב מיצוק והמטמנה היחידה לפסולת מסוכנת בישראל. תחת החברה פועל בין השאר גם מתקן השריפה היחידי בישראל לטיפול בפסולת מסוכנת – אקוסול. 

המשמעות של אי קליטת פסולת מסוכנת על ידי החברה היא הצטברות לא מתוכננת של פסולת מסוכנת בחצרות מפעלים ותחנות המעבר לפסולת מסוכנת. בנוסף החברה מסבירה כי ההודעה על פתיחת השביתה נמסרה בהתרעה של שעות ספורות, בזמן שמשאיות הנושאות פסולת מסוכנות מחכות בשער מפעל החברה, וכתוצאה מהודעת העובדים תאלצנה לחזור כלעומת שבאו, על כל הסכנות הכרוכות בכך.

העובדים: שובתים בשל מבוי סתום במו"מ על ההסכם הקיבוצי

לטענת העובדים, הסיבה לשביתה נובעת ממבוי סתום וסחבת מצד ההנהלה במו"מ לחידוש ההסכם הקיבוצי של העובדים שנמשך שמונה חודשים, וכן על רקע החלטת ההנהלה לפגוע בהתאגדות העובדים ובכוחם הארגוני ולחלק מענק בגין רווחיה ב-2017 רק לעובדים שאינם מאוגדים. זאת, תוך קישור אסור של חלוקת המענק לחוסר ההתקדמות במו"מ והתעלמות מהקריטריונים לחלוקה שנקבעו ברשות החברות.

ההנהלה: אי קליטת פסולת מסוכנת תגרום לנזקים סביבתיים וכלכליים

מנגד, הנהלת החברה לשירותי איכות הסביבה מסבירה, כי אי קליטת החומרים המסוכנים עלול להביא לנזקים סביבתיים ולנזק כלכלי כבד למפעלי תעשייה רבים, וקוראת לעובדיה לחדול מנקיטת צעדים בריוניים, לשוב לעבודתם ולחזור להמשך המו"מ. הנהלת החברה קוראת גם להסתדרות העובדים להתערב על מנת למנוע את השביתה המיותרת.

השביתה הקודמת לפני חודשיים

נזכיר כי זו הפעם השנייה בה פותחים עובדי החברה בשביתה. השביתה הקודמת התרחשה לפני חודשיים וחצי והסתיימה כעבור זמן קצר. הסיבה לשביתה הקודמת לדברי ארגון העובדים, הייתה טענתם לגבי שינויים מבניים שהביאו לפגיעה בחלק מעובדי החברה בעקבות שינויים שנעשו בהגדרות התפקיד שלהם באופן חד צדדי על ידי ההנהלה ובניגוד להסכם הקיבוצי.

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הסתיימה השביתה בחברה לשירותי איכות הסביבה, 8.03.2018
  2. שביתה בחברה לשירותי איכות הסביבה, 07.03.2018
  3. מחלוקת על הסרת חובת הקליטה, 12.02.2018
  4. תקנות חדשות לטיפול בפסולת מסוכנת,  21.12.2017
  5. הרפורמה בפסולת מסוכנת, 25.05.2015
  6. מידע נוסף על פסולת מסוכנת | infospot

------------

חברות לטיפול בפסולת מסוכנת: