האיחוד האירופי תובע את שבדיה, בולגריה וספרד
בולגריה וספרד נתבעות על זיהום אוויר ואילו שבדיה נתבעת בשל אי טיפול בשפכים עירוניים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/8/2019

האיחוד האירופי תובע את בולגריה וספרד בגין זיהום אוויר. בולגריה חרגה מערכי הסף של דו תחמוצת הגופרית (SO2) באזור הדרום מזרחי של המדינה, בו מרוכזות 4 תחנות כוח גדולות, וספרד חרגה מערכי הסף של דו תחמוצת החנקן (NO2) בערים הגדולות ברצלונה ומדריד, ככל הנראה בשל פליטות הנובעות מכלי רכב. כמו כן האיחוד האירופאי תובע גם את שבדיה על אי עמידה ביעדי טיפול בשפכים עירוניים.

בולגריה נתבעת בשל זיהום אוויר של SO2 מתחנות כוח

משנת 2005, האיחוד האירופי קבע ערכי סף לריכוז דו תחמוצות הגופרית SO2 באוויר, הוראות החלות גם על בולגריה עם הצטרפותה לאיחוד האירופי ב-1 בינואר 2007. אלא שהמידע העדכני מציג אי עמידה ביעדי איכות האוויר הן ברמה השעתית והן ברמה היומית.

מדובר במקרה השני בו האיחוד האירופאי תובע את בולגריה על חריגה מתקני איכות האוויר של האיחוד האירופי כאשר בפסק דינו מה-5 באפריל 2017, בית המשפט של האיחוד אישר את אי עמידתה של בולגריה בערכי הסף עבור PM10.

בישראל, לשם השוואה, חברת החשמל סיימה לאחרונה את פרויקט התקנת הסולקנים (ואמצעי הפחתה נוספים) בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון שצפוי להביא להפחתה של כ-90% בפליטת תחמוצות הגופרית ביחידות שטופלו (בחדרה נותרו 4 יחידות ייצור חשמל פחמיות ללא סולקנים שצפויות להיות מוחלפות ביחידות גז חדשות בשנת 2022). עלות הפרויקט כ-8 מיליארד ₪.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. האיחוד האירופי תובע את איטליה על זיהום אוויר ומים, 12.03.2019
  2. האיחוד האירופי: מכסות פליטת גזי חממה לא פגעו בביצועי החברות, 17.12.2018
  3. האיחוד האירופי: 6 מדינות חרגו בשנת 2016 מתקרת הפליטות, 29.07.2018
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

400  אלף מקרי מוות מוקדם בשנה מזיהום אוויר

לעומת זאת, ספרד מפרה באופן שיטתי את כללי האיחוד האירופי לגבי ערכי חנקן דו חמצני (NO2), שנכנסו לתוקף בשנת 2010, כך לפי הדיווח של האיחוד. ההחלטה לתבוע את ספרד נוגעת לאזורים העירוניים של מדריד, ברצלונה ו- Vallès-Baix Llobregat. לפי האיחוד, בספרד יש מדי שנה כ- 9,000 מקרי מוות בטרם עת המיוחסים לריכוז חנקן דו חמצני באוויר.

למרות חובתן של המדינות החברות באיחוד להבטיח איכות אוויר טובה לאזרחים, זיהום אוויר נותר בעיה במקומות רבים, במיוחד באזורים עירוניים. על פי הערכות באיחוד האירופאי, כ-400,000 מקרי מוות מוקדם בשנה מיוחסים לזיהום אוויר, הגורם למחלות קשות כמו אסטמה, בעיות לב וכלי דם וסרטן ריאות. מחקרים מעריכים כי איכות אוויר ירודה גורמת לעלויות כלכליות ישירות של יותר מ-20 מיליארד אירו לשנה.

3 התרעות לשבדיה ולבסוף תביעה בגין אי טיפול בשפכים

במקביל תובע האיחוד האירופי את שבדיה בשל אי טיפול הולם בשפכים עירוניים כנדרש מתקנות האיחוד האירופי , לפני שהשפכים מוזרמים לסביבה. למרות שחלה התקדמות בנושא, שוודיה עדיין לא מצליחה לעמוד בהתחייבויותיה על פי חוקי האיחוד וישנם כ- 10 ריכוזי ישובים בשבדיה בהם השפכים לא מטופלים כנדרש לפני שהם מוזרמים לסביבה.

נציבות האיחוד שלחה מכתב רשמי לשוודיה בינואר 2010, ואחריו מכתבים נוספים שנשלחו בספטמבר 2015 ובאפריל 2017, וכן חוות דעת מנומקת בנובמבר 2018. מכיוון שלא חל שיפור, הנציבות החליטה להעביר את התיק לבית המשפט של האיחוד האירופי.


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: