הראשונה בארץ: האוניברסיטה העברית מאמצת מדיניות השקעות אחראיות
האוניברסיטה העברית נענתה לפעילי "מגמה ירוקה" ואימצה מדיניות השקעות אחראית התורמות לסביבה בהתאם לאמנת האו"ם
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 04/12/2017

האוניברסיטה העברית מדווחת, כי החליטה לאמץ מדיניות השקעה אחראית בהתאם לאמנת האו"ם PRI ((Principles for Responsible Investment. מדובר במעבר מהשקעות בחברות מזהמות להשקעות בחברות עם אחריות תאגידית שמשלבות שיקולים סביבתיים בתהליכי קבלת ההחלטות שלהן ושקיפות בנושאי סביבה. האוניברסיטה העברית לא רק תהיה המוסד האקדמי הראשון שמכריז על מדיניות של השקעות אחראיות אלא הארגון הראשון בישראל שיחתום על אמנת PRI.

לדברי האוניברסיטה, היא נענתה לפניית סטודנטים פעילי "מגמה ירוקה" שפעלו במשך שנתיים ביחד עם ח"כ דב חנין, בסיוע ח"כ רועי פולקמן לקידום הנושא. מגמה ירוקה: "כסטודנטים וכאזרחים צעירים שפועלים להפוך את איכות החיים בישראל לטובה יותר, ברור לנו שמוסדות הלימוד האקדמיים חייבים להוביל את המלחמה במשבר האקלים ולהעביר את כספן הרב מהשקעות בחברות מזהמות להשקעות שתורמות לסביבה ולחברה".

PRI  | 1,800 חותמים ו-70 טריליון $

אמנת  PRIשהושקה באפריל 2006 מעודדת את המשקיעים להשקיע בעסקים בעלי אחריות תאגידית בכדי לשפר את התשואות ולנהל סיכונים טובים יותר. החותמים על האמנה נחלקים ל-3 סוגים:

 • בעלי נכסים: 364 חותמים
 • מנהלי השקעות:  1,272 חותמים
 • נותני שירות (בתחום ההשקעות): 234 חותמים

מאז השקת האמנה, גדל מספר החותמים בעקביות מדי שנה והוא מונה כיום כ-1,800 ארגונים מ-50 מדינות, המנהלים נכסים בסכום כולל של כ-70 טריליון דולר.

ה-PRI ממומן בעיקר באמצעות דמי חבר שנתיים שמשלמים החותמים, וכן באמצעות מענקים מממשלות, קרנות וארגונים בינלאומיים.

התייחסויות

יו"ר השדולה הסביבתית חברתית ובוגר האוניברסיטה העברית, ח"כ ד"ר דב חנין: "הפסקת השקעות בדלק מחצבי היא מהלך גדול שמתנהל היום בעולם כולו. הגיע הזמן שגם האוניברסיטאות בישראל ישתלבו במהלך הזה וכמוסדות השכלה גבוהה יתנו דוגמא טובה למערכות ציבוריות אחרות. אני מברך על החלטתה של האוניברסיטה העברית להיות ראשונת האוניברסיטאות ההולכות בכיוון הזה. זו החלטה נכונה ברמה הערכית ואני משוכנע שהיא גם נכונה כלכלית. אנחנו נמשיך ללוות את התהליך הזה מהכנסת ואנחנו מקווים שהוא יתרחב במהירות למוסדות ציבוריים נוספים".

יו"ר סיעת "כולנו", ח״כ רועי פולקמן: ״האוניברסיטה העברית היא מוסד היקר לליבי ואני שמח שהיא תתן דוגמא לאחריות תאגידית בכך שתפנה השקעות לאפיקים שאינם מזיקים לציבור. אמשיך לסייע ולדחוף גופים מובילים במשק ליותר אחריות ציבורית ויותר תרומה לחברה". 

-----------

קישורים רלוונטיים:

 1. האחריות התאגידית נכנסת לבורסה. לראשונה: מדדי אג"ח "מעלה", 31.10.2017
 2. האם ההשקעה בחברות "הוגנות" משתלמת? 31.07.2016
 3. האם כדאי לפרסם דו"ח אחריות תאגידית? 07.03.2016
 4. האם דו"ח אחריות תאגידית משפיע על המניה? 17.09.2015
 5. איך מפעל יכול לקבל ניקוד חיובי בדירוג הסביבתי של המשרד להגנ"ס?14.07.2016
 6. מידע נוסף על אחריות תאגידית סביבתית | infospot