ביה"ד לעבודה אישר את סגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון
בעקבות סירוב עיריית חיפה וחיפה כימיקלים לקבל מראש את מסקנות ועדת המומחים לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה. ועד העובדים: בשל מאבקי אגו 450 עובדים נותרו ללא פרנסה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/11/2017

הסאגה סביב סגירת המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים נמשכת. בית הדין לעבודה בחיפה קבע בשבוע שעבר כי בשל סירובם של עיריית חיפה וחיפה כימיקלים לקבל את מסקנות ועדת המומחים לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה אין מניעה לסגור את המפעל ולהוציא את העובדים לחל"ת למשך 6 חודשים, בתקופה זו יוכלו העובדים לקבל דמי אבטלה. בנוסף, קבע ביה"ד כי אם תתחדש העבודה במפעל תינתן לעובדים הנוכחיים זכות ראשונים בחזרה לעבודה בחצי השנה הקרובה.

החלטת בית הדין פורסמה לאחר שעיריית חיפה חזרה בה מהתחייבותה לקבל מראש את מסקנות ועדת המומחים, שהיא עצמה הציעה להקים, לבחירת החלופה המיטבית לייבוא אמוניה לישראל. בכך הצטרפה העירייה לסירובה של הנהלת חיפה כימיקלים צפון לקבל את מסקנות הוועדה ושמטה את הקרקע ממה שנראה היה כפתרון היחידי שעוד נותר על השולחן, שהיה מקובל על העיריה. השינוי בעמדת עיריית חיפה נבע משינוים שהכניסה המדינה בהרכב הוועדה (נציג פיקוד העורף) שלא היה לרוחה של העירייה.

אי קבלת הרכב ועדת המומחים מעלה שוב השאלה כיצד למצוא פתרון לנושא כאשר כל מומחה הוא לכאורה "מומחה מטעם", ולא באמת בלתי תלוי, כפי שנרצה להניח.

הדיון בבית הדין לעבודה התקיים בעקבות בקשה שהגיש ועד העובדים של חיפה כימיקלים, בסוף אוגוסט, במטרה למנוע את פיטורי העובדים בטענה, כי סגירת המפעל אינה אותנטית ומהווה שימוש ציני, נקמני וחסר תום לב. ועד העובדים: "בשל מאבקי אגו וניסיונות כיפוף ידיים בין המדינה, העירייה והנהלת המפעל נותרו 450 עובדים ללא פרנסה".

בית המשפט קבע בפסק הדין כי "סגירתו של המפעל אינה קשורה למישור יחסי העבודה הקיבוציים, אלא נובעת מאותו סכסוך קשה שיש לחיפה כימיקלים עם עיריית חיפה... שוכנענו באמיתות כוונתה של חיפה כימיקלים לסגור את פעילות מפעלה הצפוני... ואין מקום להתערב בשלב זה בהחלטתה כמעסיק פרטי"

מדוע צריך צוות מומחים נוסף?

נזכיר, כי הממשלה כבר בחנה את החלופות הקיימות ובחרה חלופה מועדפת המבוססת על ניתוח שביצע המשרד להגנ"ס ובאישור הגופים הביטחוניים הרלוונטיים. החלופה המועדפת (מבחינה בטיחותית) היא יבוא אמוניה באמצעות אוניה בנפח מוקטן (ביחס למה שהיה נהוג עד כה) שתזרים את האמוניה ישירות למפעל שלא דרך מיכל האמוניה.

אלא שעיריית חיפה והארגונים הירוקים ובראשם 'צלול' טוענים, כי חלופת יבוא אמוניה באיזוטנקים (מכולות ייעודיות להובלת חומרים מסוכנים, נוזלים וגזים) בטיחותית יותר, ולכן עיריית חיפה לא נתנה עד כה לחיפה כימיקלים את ההיתרים והרישיונות להשתמש בצינור הזרמת האמוניה למפעל.

התייחסויות

יו"ר וועד העובדים, אלי אלבז: "אין צדיקים בסיפור הזה. את המאמץ של הנהלת החברה לסגור מפעל משגשג מתוך חמדנות ונקמנות כלפי העובדים אנחנו כבר מכירים. עתה מסתבר שגם למדינה חשוב לסגור חשבון עם העירייה וזו מצידה, בשל מאבקי אגו בלבד שולחת 450 עובדים ללשכת האבטלה. לאורך כל התקופה הזו היינו כלי משחק בידי גופים ציניקנים - השרים אלקין, כהן ושקד וראש העירייה יהב, שחבר אחד בוועדת מומחים חשוב עבורם יותר מפרנסתן של 450 משפחות".

תגובת חיפה כימיקלים: "בית המשפט הבהיר כי הפיטורים הם כורח המציאות שנכפתה על חיפה כימיקלים בעקבות החלטת עיריית חיפה למנוע מתן רישיון עסק לחיפה כימיקלים, גם לאחר שהממשלה החליטה על פתרון האונייה הקטנה בהזרמה ישירה. אנו מקווים שעיריית חיפה תחזור בה".

--------------

קישורים רלוונטיים:

  1. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  2. יהב מציע כי צוות מומחים בלתי תלוי יבחר את החלופה ליבוא אמוניה, 26.09.2017
  3. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.09.2017
  4. בג"ץ דוחה שוב את מועד ריקונו הסופי של מיכל האמוניה, 30.07.2017
  5. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot