חשש להפסקת קליטת פסולת מסוכנת במטמנה היחידה בישראל
החברה הממשלתית לשרותי איכות הסביבה טרם קיבלה את האישורים הנדרשים להרחבת המטמנה הקיימת שתגיע בקרוב למיצוי שטח ההטמנה וטרם התקבלו אישורים להכשרת שטחים נוספים המיועדים להטמנה עתידית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/4/2019

אם לא יתקבלו האישורים הנדרשים להרחבת אתר ההטמנה היחידי בישראל לפסולת מסוכנת, של החברה הממשלתית לשרותי איכות הסביבה, קליטת הפסולת המסוכנת תיפסק ברבעון השלישי של השנה (2019), כך מעריכה החברה, לפי מסמך שהגיע לידי מערכת infospot.

החברה מנהלת דיונים מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ורשות החברות הממשלתיות כדי לקדם תוכנית להרחבת שטח המטמנה באמצעות שיפועים שיאפשרו נפח הטמנה נוסף במטמנה הקיימת ("המערבית"). בנוסף, החברה פועלת מול רמ"י והמועצה המקומית נאות חובב להכשרת שטחי הטמנה נוספים ביניהם שטחים ששימשו את המועצה בעבר כבריכות שפכים תעשייתיים שאינן פעילות יותר, המיועדים לשמש כעתודה לצרכי הטמנה עתידית בקיבולת גבוהה.

נכון לתחילת החודש, החברה טרם קיבלה את האישורים הנדרשים לפתרון בעיית היעדר שטחי ההטמנה העתידיים, לאחר שימוצה נפח ההטמנה הנוכחי של המטמנה המערבית במהלך החודשים יולי-ספטמבר.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הפרטה של החברה לשירותי איכות הסביבה, 22.01.2019
  2. היטל חדש על יצרני פסולת מסוכנת, 07.01.2019
  3. מנכ"ל אקוסול פורש, 22.10.2018
  4. הסתיימה השביתה בחברה לשירותי איכות הסביבה, 10.06.2018

המטמנה לפסולת מסוכנת בנאות חובב

החברה לשירותי איכות הסביבה היא חברה ממשלתית שתפקידה העיקרי הוא קליטה וטיפול בפסולת מסוכנת, בעיקר באמצעות הטמנה או שריפה של פסולת מסוכנת אותה לא ניתן למחזר. החברה מחזיקה את אתר ההטמנה לפסולת מסוכנת היחידי בישראל. המטמנה הנוכחית ("המערבית") של החברה לשירותי איכות הסביבה נבנתה לפי הדירקטיבה האירופית המקובלת לפסולת מוצקה בלתי נדיפה ובלתי מסיסה להטמנה לפי תקן EC/2003/33 . לחברה מטמנה נוספת המיועדת לפסולת תוצרי השיקום של הפסולת הישנה המאוחסנת בשטחי החברה.

בשנת 2014 החברה לשירותי איכות הסביבה הגביהה את קירות המטמנה המערבית בכ-8.2 מ' ובכך הגדילה את נפח המטמנה בכ-400 אלף מ"ק שכעת עומדים לפני סיום.

בתום חיי המטמנות הן נאטמות ביריעות פוליאתילן מולחמות, האוטמות את כל נפח המטמנה ומחוברות ליריעות התחתיות. מעל המטמנה מפזרים אדמה ועליה שותלים צמחייה על מנת לשמור על כיסוי האדמה מפני סופות חול. לחברה מתקן אגנים ירוקים הממחזר את השפכים הסניטריים של החברה ומאפשר שימוש חוזר לצורך השקיית הצמחייה במטמנות.

התייחסויות

החברה לשירותי איכות הסביבה מסרה בתגובה: "החברה לשירותי איכות הסביבה לא מגיבה על נושאים מקצועיים רלוונטיים, שנידונים בינה לבין גורמים שונים במשרד להגנת הסביבה."

מרשות מקרקעי ישראל לא התקבלה תגובה עד למועד פרסום הכתבה. 


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת: