הפרטה של החברה לשירותי איכות הסביבה וקנסות ליבואנים ויצרנים החתומים עם תמיר
מתי יפורסם המכרז להקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת? מתי מתוכננת הנפקת מניות מיעוט של החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה? ומדוע המשרד להגנ"ס מאיים לקנוס את היבואנים והיצרנים החתומים עם תמיר?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/1/2019

במסגרת כנס סביבה 2050 שהתקיים בשבוע שעבר התייחסו הדוברים בהרחבה לענף הפסולת.

גיא סמט, שמונה לאחרונה לתפקיד מנכ"ל המשרד להגנ"ס, התייחס לתמיכה במתקני המיון, לצורך בהקמת מתקני השבה, ואף הפתיע עם הצהרה לגבי שינוי ההכרה בפעולות מיחזור פסולת אריזות.

יעקב (ינקי) קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות, סיפר כיצד החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה משתלבת בתוכנית האסטרטגית של המשרד להגנ"ס לענף הפסולת והצהיר כי לאחר הבחירות החברה תקדם הנפקת מניות מיעוט.

הנה תמצית הדברים.

סמט | להגן על שוק המיון עד שיתייצב

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, התייחס בהרחבה לתוכנית האסטרטגית לענף הפסולת שמטרתה להפחית את שיעור ההטמנה העומד כיום על כ- 80% ומציב את ישראל כאחת המדינות הגרועות ב-OECD בנושא הטיפול בפסולת.

לדבריו, השלב הראשון הוא עידוד מתקני מיון פסולת עירונית להפרדת חומרים ברי מיחזור, מכיוון שכיום 80% מהפסולת מוטמנת ללא הפרדה. צעד כזה יכול להפחית את שיעור ההטמנה בכ 30-40%.

בהתאם, הסביר סמט, פורסם קול קורא להקמה ותמיכה במתקני מיון פסולת, לפיו יינתן מענק תמיכה עד 40% מעלות הקמת מתקן מיון. בנוסף, תינתן תמיכת ינוקא למשך תקופה מסוימת, עד 40 ₪ לטון פסולת. התמיכות האלה נועדו לצמצם את הסיכון ולהגביר את הוודאות ליזמים עד שהשוק יתייצב.

סמט | מתקני השבה הכרחיים לצמצום הפערים מול אירופה

לצד מתקני המיון שאמורים להביא לצמצום של 30-40% בשיעור ההטמנה בשנים הקרובות, בטווח ארוך, הכרחי להקים מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת, על מנת להמשיך לצמצם את הפער מול מדינות ה OECD, טוען סמט.

לדבריו, האתר הכי נוח מבחינה סטטוטורית להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת הוא באזור ירושלים ליד מישור אדומים, בסמוך לאתר 'השומרוני הטוב'. בדרום הארץ, אמר סמט, המועצה התעשייתית נאות חובב, היא מיקום רלוונטי לצד מיקומים נוספים ברחבי הארץ. סמט עדכן כי שלב מיון מקדים למכרז PQ (Pre Qualification) יפורסם עוד במהלך שנת 2019.

סמט נשאל מדוע כשהיה מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, התנגד להקמת מתקן השבה בנאות חובב. לדבריו, על מתקני ההשבה לקום ליד מקור הפסולת, כמו בשאר המדינות המערביות. כלומר דגש על הקמת מתקני השבה במרכז הארץ, שם נוצרת מרבית הפסולת. לדבריו, אין סיבה שהדרום ישרת את כל מדינת ישראל והפסולת כולה תשונע לדרום הן מהבחינה החברתית, והן על מנת להפחית את השינוע ולמנוע גידול בתנועת משאיות, זיהום אוויר ופקקים.

סמט הסביר כי יהיה הרבה יותר קשה להקים את מתקני ההשבה במרכז הארץ בשל התנגדות הרשויות המקומיות ותופעת הנימבי, אך הדגיש כי זאת העמדה המקצועית של המשרד להגנת הסביבה וכי הוא מוכן ללחצים שיופעלו עליו בנושא זה.

החברה לשירותי איכות הסביבה תקים מתקן השבה

יעקב (ינקי) קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות התייחס לתוכניות העתידיות של החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה, האמונה על קליטה וטיפול בפסולת מסוכנת. לדבריו, החברה תיקח חלק ביישום האסטרטגיה של המשרד להגנ"ס לענף הפסולת על ידי הקמת מתקני השבה (הפקת אנרגיה מפסולת). כמו כן, החברה תמשיך בפרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה, המסייע  להוריד את מחירי הדיור באמצעות הגדלת היצע הקרקעות הזמינות לבנייה למגורים. כל זאת לצד המשך העבודה העיקרית של החברה - קליטה וטיפול בפסולת מסוכנת.

קידום הנפקת מיעוט בחברה לשירותי איכות הסביבה

ינקי ציין כי הוא מקווה לקדם את נושא הנפקת מניות המיעוט בחברות הממשלתיות, לאחר הבחירות. נזכיר, כי בסוף שנת 2014 התקבלה החלטת ממשלה שקבעה תוכנית רב- שנתית להנפקות מיעוט של חברות ממשלתיות, שהיקפן לא יעלה על 49% ממניות החברה.

הנפקות המיעוט תאפשר לשתף את הציבור בבעלות, בפיקוח ובבקרה על החברות הממשלתיות, תוך שמירה על שליטה ממשלתית. מטרת ההנפקות לחזק את הניהול, להזרים הון ולשפר את ביצועי החברות. עד כה דובר על הנפקת מניות מיעוט של רכבת ישראל, הנמלים, מקורות, נתג"ז ומספר חברות ממשלתיות נוספות. כעת אנו למדים כי גם החברה לשרותי איכות מצטרפת לרשימה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. אלקין: אני רוצה להמשיך בתפקיד השר להגנ"ס, 20.01.2019
  2. ענף הפסולת בישראל: מבט ל-2019, 25.10.2018
  3. סטטוס מכרזי תמיכה במתקני מיון פסולת: 3 בקשות הוגשו, 17.09.2018
  4. אסטרטגיית הפסולת החדשה יוצאת לדרך, 03.05.2018
  5. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

סמט | לא נהסס לקנוס יבואנים ויצרנים שלא יעמדו ביעדי המיחזור

סמט נשאל גם לגבי הקשיים של מפעלי המיחזור בישראל ועל מפעל אביב שסגר את קו מיחזור בקבוקי הפלסטיק לאחרונה, בין השאר בשל התחרות עם מפעלי מיחזור בחו"ל. לדבריו, המשרד להגנ"ס עדכן את תאגיד מיחזור האריזות 'תמיר' כי לא יכיר בפעילות של מעיכה ושטיפה של בקבוקים, כמיחזור מוכר לפי חוק האריזות, כפי שנעשה עד לאחרונה.

חשוב לזכור כי סעיף 6ה'(1) בחוק האריזות  מתיר לייצא למיחזור בחו"ל עד 20% מכמות פסולת האריזות המוכרת לצורכי עמידה ביעדי המיחזור, לגבי כל סוג פסולת בנפרד (פלסטיק, עץ, מתכת וכו'). כלומר, שאר הפסולת, 80%, חייבת לעבור תהליך של מיחזור בישראל.

נשאלת השאלה, מה נחשב כפעולת מיחזור? מכיוון שהחוק עמום בנוגע לסטנדרט למיחזור מוכר, מתנהל 'מרוץ לתחתית' בין מפעלי המיחזור, המציעים את פעולת המיחזור הזולה ביותר ובלבד שתחשב כ'מיחזור מוכר', כך שיוכלו להציע את המחיר האטרקטיבי ביותר לקליטה של פסולת אריזות. לאחר פעולת המיחזור הבסיסית ביותר שבוצעה, ניתן לייצא את הפסולת לחו"ל ללא מגבלת 20% מהכמות. וזה אכן המצב, כך שמפעל אביב שביצע פעילות מיחזור איכותית יותר, אך יקרה יותר, התקשה להציע מחירי מיחזור אטרקטיביים.

נחזור לדבריו של סמט בכנס, שבעצם אומר לתמיר ולאתרי המיחזור, עליכם להעלות את סטנדרט המיחזור כי פעולת המעיכה והשטיפה של בקבוקי הפלסטיק לא תוכר כמיחזור מוכר לטובת יעדי המיחזור של חוק האריזות.

סמט הדגיש כי המשרד להגנת הסביבה לא יהסס לקנוס את היבואנים והיצרנים החתומים עם תמיר, שלא יעמדו ביעדי המיחזור בשל כך, כפי שחברות המשקאות הגדולות נקנסו בכ-50 מיליון ₪ לאחרונה, על אי עמידה ביעדי האיסוף של חוק הפיקדון.

התייחסויות

מתאגיד מיחזור האריזות תמיר נמסר: "תמיר רואה חשיבות רבה בקידום פתרונות מחזור למכלי המשקה הגדולים בישראל ולהרחבת פתרונות המחזור בישראל של האריזות בכלל ותמשיך לפעול בהתאם והכל על פי הוראות החוק והנחיות המשרד להגנת הסביבה."


הדברים נאמרו במסגרת כנס 'סביבה 2050לשנת 2019


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>