הקבינט הביטחוני: החלופה של יבוא אמוניה באונייה קטנה עדיפה מבחינה ביטחונית
הקבינט קיבל פה אחד את המלצת הוועדה לבחינת החלופות לייבוא אמוניה בטווח הקצר. עיריית חיפה ועמותת צלול פרשו מהועדה עוד קודם לכן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/12/2017

ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-בטחוני), קיבלה פה אחד את המלצות ומסקנות "הוועדה לבחינת החלופות לייבוא האמוניה (בטווח הקצר), בקריטריונים הביטחוניים המתייחסים לעתות שגרה", לפיה קיימת עדיפות ביטחונית לחלופה של יבוא אמוניה באמצעות אוניה קטנה בהזרמה ישירה.

בהודעת הקבינט נמסר כי המלצות הוועדה הסתמכו על סקירות מקצועיות ועמדות של הגופים הביטחוניים שסקרו את האיומים השונים, סבירות התממשותם וכן את המענה הקיים להגנה מפני איומים אלו. הוועדה בחנה את 3 החלופות שנמצאו קבילות גם מצד הגופים הביטחוניים, והחליטה להעדיף את החלופה של יבוא אמוניה באמצעות אוניה קטנה בהזרמה ישירה.

עיריית חיפה לא מקבלת את מסקנות הועדה

נזכיר, כי לפני שבועיים דיווחנו כי נציגי עיריית חיפה ועמותת צלול החליטו לפרוש מהוועדה, שאת הקמתה יזמו ואף התחייבו לקבל מראש את מסקנותיה. לאחר סיום עבודתה ולפני שמסקנותיה הוגשו לקבינט הם הודיעו על פרישת נציגיהם מהועדה בטענה שהוועדה אינה מתנהלת ואינה מקיימת את דיוניה לפי כתב המינוי שניתן לה ע"י ראש הממשלה, ולכן גם מתנגדים לקבל את המלצותיה ומסקנותיה.

לאור עמדת עיריית חיפה, לא ברור מה המשמעות של החלטת הקבינט הביטחוני והאם יש פתרון לפתיחת המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים. נזכיר, כי כבר לפני כחצי שנה קיבלה הממשלה החלטה לגבי אותה החלופה המועדפת לייבוא אמוניה – באמצעות אוניה קטנה, וכבר אז עיריית חיפה לא קיבלה את הפתרון המוצע ומנעה מ'חיפה כימיקלים' לקבל רשיון עסק, צעד שלדברי החברה מונע את פתיחת המפעל הצפוני של החברה.

עובדי חיפה כימיקלים מוחים על פרישת העירייה מהוועדה

עובדי חיפה כימיקלים בצפון הודיעו אמש, כי הם מוחים על פרישת נציגי העירייה מהוועדה שמינה הקבינט מדיני בטחוני לבחינת חלופות בטוחות למיכל האמוניה, פרישה שלדבריהם יתרה את הוועדה מתוכן. "מיכל האמוניה כבר לא פה. גורמים חיצוניים הציגו חלופות, מה עוד רוצה יונה יהב?" אומר אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים של המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים. "אנחנו רואים איך ראשי עיריות אחרים, מקרית שמונה עד דימונה מתגייסים לטובת העובדים בימים קשים אלה, ורק ראש העיר שלנו - בניגוד להבטחותיו ובגלל מאבקי אגו - זורק מאות משפחות לרחוב."

התייחסויות

תגובת עיריית חיפה: "עיריית חיפה  תלמד את ההחלטה ותגבש את המשך דרכי פעולתה לשמירה על ביטחונם של כמיליון מתושבי המטרופולין, וזאת לאור ההסתייגויות שעלו ביחס לעבודת הוועדה".

תגובת עמותת צלול: "סגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה הוא ניצחון חסר תקדים של החברה האזרחית, ששם את בטחון הציבור מעל אינטרסים אחרים,ועמותת צלול גאה על היותה הכוח המניע מאחורי הישג זה, שהסיר סכנה מעל חיי כמיליון איש מתושבי חיפה והקריות. לאחר סגירת המכל נותרה בעינה סוגיית ייבוא אמוניה באופן בטוח למפעל חיפה כימיקלים. עמותת צלול פרשה מועדת המומחים תוך מחאה, לאחר שנוכחנו כי הדיון אינו מעמיק וחסר פניות כמצופה, ומתוך סירוב לשמש כ"עלה תאנה" על הליך שלתחושתנו לא היה תקין.

הפתרון הבטוח ביותר כחלופה למכל האמוניה הוא רק הקמת מפעל לייצור אמוניה, וכל חלופה אחרת היא רק בבחינת "מסוכן יותר או פחות". איננו שמחים עם החלופה שנבחרה, שלטעמנו היא מסוכנת הרבה יותר מחלופת האיזוטנקים. עם זאת, הדגש המרכזי צריך להיות עכשיו הבטחת פתרון קבע ארוך טווח שיהיה בטוח לציבור והגבלת משך השימוש באוניה הקטנה לשנתיים-שלוש בלבד, עד להסדרת פתרון הקבע."

--------

כתבות נוספות בנושא:

  1. עיריית חיפה ועמותת צלול פרשו מהוועדה לבחינת חלופות ליבוא אמוניה, 30.11.2017
  2. ביה"ד לעבודה אישר את סגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון, 13.11.2017
  3. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  4. יהב מציע כי צוות מומחים בלתי תלוי יבחר את החלופה ליבוא אמוניה, 26.09.2017
  5. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.09.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot