פרשת דיזלגייט בישראל: המדינה מגייסת עד מומחה גרמני נגד פולקסווגן
ד"ר אקסל פרידריך שימש כעד מומחה במדינות נוספות שהגישו תביעות בפרשת דיזלגייט
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/4/2019

בהמשך לדיווח כי גם ישראל תתבע את פולקסווגן על נזקים סביבתיים בגין פרשת דיזלגייט, מידע שהגיע לידי infospot מגלה כי המשרד להגנת הסביבה מתכוון להזמין למשפט עד מומחה מגרמניה, ד"ר אקסל פרידריך, מומחה לזיהום אוויר מתחבורה, שישמש כעד מומחה לצורך הגשת חוות דעת כחלק מהתביעה.

כזכור, לפני 3 שנים התפוצצה פרשת דיזלגייט במסגרתה התגלה כי פולקסווגן התקינה בדגמים מסוימים של כלי רכב מתוצרתה בעלי מנוע דיזל תוכנה שמפחיתה את נתוני זיהום האוויר של מנועי הרכב ומפחיתה אותם משמעותית בעת מבחני רישוי לרכב. ואילו בשימוש בנהיגה רגילה, המערכת לא הופעלה כך שנתוני הפליטה (בעיקר של תרכובות גזים מזהמים מסוג תחמוצות חנקן (NOx גדלו בהיקפים גדולים מאוד. בישראל שווקו כ-12,000 כלי רכב בהם הותקנה התוכנה האמורה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. כתב אישום פלילי בגרמניה נגד מנכ"ל פולקסווגן בפרשת דיזלגייט, 23.04.2019
  2. מדינת ישראל תתבע את פולקסווגן על נזקים סביבתיים, 16.10.2018
  3. דיזלגייט: מנכ"ל אאודי נעצר ופולקסווגן נקנסה במיליארד $, 21.06.2018
  4. מנהל בכיר בפלקסווגן נידון ל-7 שנות מאסר, 10.12.2017
  5. גזר דין ראשון בפרשת דיזלגייט - מהנדס נידון ל-40 חודשי מאסר, 29.08.2017
  6. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

בישראל אין ציוד למדידות זיהום אוויר הנדרשות

בעקבות החלטת ישראל להצטרף למדינות אחרות בעולם ולתבוע את פולקסווגן, באמצעות פרקליטות המדינה, כחלק מהתביעה נוצר צורך בחוות דעתו ובעדות של מומחה בתחום, שיקבע שכלי הרכב של פולקסווגן אכן מזהמים באופן משמעותי יותר בתנאי נסיעה רגילים לעומת בזמן מבחני הרישוי, ויקבע את שיעור הפליטות העודפות.

מבחינה משפטית קיימת עדיפות לבחור מומחה שביצע מדידות זיהום אוויר בעצמו בכלי הרכב של פולקסווגן ומכיר את פרטי הפרשה ומאפייני זיהום האוויר של כלי הרכב.

בנוסף, מאחר ובארץ לא מתבצעת בדיקה לפליטות NOx בעת מבחני הרישוי וגם לא קיים הציוד הנדרש לביצוע המדידות לא בוצעו מדידות לרכבי פולקסווגן. לכן כי ישנה חשיבות רבה לידיעתו של המומחה מגוף ראשון לגבי המדידות שבוצעו באירופה ברכבי פולקסווגן דומים, וכי אין בעלי תפקידים מקבילים בישראל שביצעו מדידות דומות.

עד מומחה בתביעות של ממשלות רבות כנגד פולקסווגן

העד המומחה אותו מזמנים, ד"ר פרידריך, מכיר את פרשת דיזלגייט מראשיתה, בקיא בתקינה האירופית וכן בהבדלים בינה לבין התקינה האמריקאית. הוא משמש כעד מומחה בתביעות דומות במדינות מערביות נוספות והיה שותף בגיבוש תקינת "5 EURO".

ד"ר פרידריך עבד 28 שנה במשרד להגנ"ס בגרמניה, שם שימש בין היתר כמנהל אגף "סביבה, תחבורה ורעש" וכראש האגפים ל"הגנת הסביבה הימית" ושל "בתי זיקוק, דלקים והפחתת חומרים אורגניים". משנת 2008 עובד אקסל כיועץ עצמאי. ובמסגרת תביעות שנערכו בעולם נגד קבוצת פולקסווגן בשל פרשת דיזלגייט, שימש ד"ר פרידריך כעד מומחה של ממשלות נוספות.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: