קנס 1.5 מיליון ₪ על הנמל בגין הפרות זיהום אוויר
העיצום הוטל בשל עיכוב בהתקנת אמצעים להפחתת זיהום אוויר. הנמל בתגובה: האירוע חל לפני כ-3 שנים ומאז החברה עשתה כברת דרך משמעותית בתחום הקיימות ואיכות הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/1/2022

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בגובה 1,497,920 ₪ על נמל אשדוד, זאת בשל הפרת הוראות הנוגעות לצמצום זיהום אוויר.

זאת לא הפעם הראשונה בשנים האחרונות שמוטל על הנמל עיצום כספי של מיליוני ₪. בשני מקרים קודמים שילם נמל אשדוד סכום כולל של יותר מ- 10 מיליון ₪ בגין הפרות סביבתיות.

מנמל אשדוד נמסר בין היתר כי האירוע המדובר חל לפני כ-3 שנים ומאז החברה עשתה כברת דרך משמעותית בתחום הקיימות ואיכות הסביבה. החברה ציינה שתכבד את העיצום הכספי ותמשיך לשתף פעולה עם המשרד להגנ"ס.


כתבות רלוונטיות:

  1. קנס של 10,600,000 ₪ לנמל אשדוד, 15.5.2018
  2. נמל חיפה משלם קנס סביבתי של 2.2 מיליון ₪, 02.01.2017
  3.  קנס של 2.7 מיליון ₪ לנמל אשדוד, 17.12.2015
  4. האוניות בנמלי אשדוד וחיפה מייצרות זיהום אוויר כבד, 02.12.2019
  5. מידע נוסף על זיהום ים | infospot

הנמל לא התקין אמצעי מניעת פליטות לאוויר

לפי המשרד להגנ"ס, על נמל אשדוד הוטל העיצום הכספי הנוכחי לאחר שהפר הוראות שקיבל מהמשרד להגנ"ס שמטרתן צמצום זיהום האוויר. מדובר בהוראות שהמשרד מעדכן לנמל מעת לעת בהתאם לצורך.

כך, הנמל לא התקין אמצעים שנועדו למנוע את זיהום האוויר במועדים שנקבעו לכך, כולל אמצעים שנועדו למנוע את זיהום האוויר במועדים שנקבעו לכך ואי התקנה של מסוע (אמצעי שינוע) ואחסון ביניים מתאים בעבור מטעני צובר (גרעינים, גופרית ופטקוק).

לקראת המועד שקבע המשרד להגנ"ס בתור הדד-ליין לסיום ההתקנה, נציגיו הגיעו לוודא שההתקנה מתקיימת אך גילו שזה לא המצב. בעקבות כך נשלח מכתב התראה לחברה, ומשהגיע המועד והחברה לא התקינה את הנדרש הוטל עליה העיצום הכספי בגובה 1,497,920 ₪.

ב-6 השנים האחרונות: 3 עיצומים כספיים על נמל אשדוד

מלבד העיצום הכספי הנוכחי, על נמל אשדוד הוטלו עיצומים כספיים בגין הפרת הוראות סביבתיות שונות בשנים האחרונות. בסוף שנת 2015 הוטל על נמל אשדוד עיצום כספי של 2.7 מיליון ₪ בגין זיהום מי הים בגופרית בעקבות פריקה לא תקינה של החומר, ובשנת 2018 הוטל עליו עיצום כספי בגובה 10.6 מיליון ₪ בשל זיהום ים בעת פריקת אבקת תירס באירוע שהתרחש ביולי 2017.

בשני מקרי העבר המדוברים, הנמל שילם את העיצום הכספי. אך במקרה של העיצום הכספי בגובה 10.6 מיליון ₪, הנמל עתר לבית המשפט לאחר ששילם את מלוא הסכום, ובפסק הדין הוחלט כי המשרד להגנ"ס יחזיר 2,662,310 ₪ מהסכום, כך שבפועל הנמל שילם 7,986,930 ₪ עבור ההפרות במקרה זה.

האוניות בנמלים הן מקור לזיהום אוויר משמעותי

שווה להזכיר כי דוח שפרסם המשרד להגנת הסביבה לפני כשנתיים מצא כי כלי השיט בנמלים חיפה ואשדוד מייצר זיהום אוויר כבד המשפיע על איכות האוויר באזורים מאוכלסים הסמוכים לנמל. המשרד ציין אז כי היקף הזיהום בשני הנמלים גבוה יותר מהערכות קודמות.

בעקבות ממצאי הדוח, המשרד להגנ"ס גיבש תוכנית פעולה להפחתת זיהום האוויר מאוניות, אך לא ידוע לנו אם היא יושמה.

התייחסויות

תגובת נמל אשדוד: "האירוע המדובר חל לפני כשלוש שנים ומאז חברת נמל אשדוד עשתה כברת דרך משמעותית בתחום הקיימות ואיכות הסביבה. חברת נמל אשדוד מקדמת מדיניות ארוכת טווח של הפיכת הנמל למאופס אנרגטית, משקיעה משאבים רבים בנושא ורואה בו חשיבות מכרעת .נמל אשדוד, מכל נמלי ישראל, הצטייד בציוד פריקה חדשני הטוב מסוגו בעולם השומר על הסביבה הימית כמו מדלים, משפכים ירוקים ומסוע, בהיקף של כ-200 מיליון שקל. אנו נכבד את העיצום הכספי ונמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה לטובת מימוש מדיניות נמל ירוק".

ראש אגף איכות אוויר ושינוי אקלים במשרד להגנת הסביבה ד"ר צור גלין: "להוראות שנותן המשרד לחברות ולמפעלים יש חשיבות רבה לשמירה על בריאות הציבור והסביבה. לא נאפשר לחברות ולמפעלים לנהוג ברשלנות ולהפר את ההוראות או לא לעמוד בדרישות הסביבתיות. המשרד ימשיך לפקח על הקיום והעמידה בהוראות לפי חוק, כדי לשמור על האוויר של כולנו".


עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>