מי יממן את שיקום הקרקעות המזוהמות בפריפריה?
האם ערך הקרקעות שישוקמו במרכז יממנו את הפריפריה? כיצד יש לשלב חברות בינלאומיות בפרויקט השיקום? ומדוע מתעלמים מזיהום מי התהום?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/2/2017

במסגרת כנס סביבה 2050 שהתקיים לאחרונה, התנהל דיון מעניין בנושא פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, הנמצא בשלבי ביצוע ראשוניים ונחשב לפרויקט השיקום הסביבתי הגדול והמורכב ביותר בישראל.

מכרזים בינלאומיים או מקומיים?

נוכח היקף פרויקט השיקום ומורכבותו, עלתה השאלה האם צריך להיעזר בחברות מחו"ל?

ד"ר גלעד גולוב, מנכ"ל החברה לשירותי איכות הסביבה, החברה הממשלתית המנהלת את פרויקט שיקום הקרקעות בשם המדינה, אמר כי הוא מאמין בשת"פ בין חברות ישראליות לחברות מחו"ל. לדבריו, אמנם לחברות בחו"ל יש ניסיון של עשרות שנים, אבל יש לא מעט חברות ישראליות שצברו ניסיון בשנים האחרונות ויש להם הרבה מה לתרום.

גולוב הוסיף כי בשביל שהפרויקט יצליח חשוב להכיר את נורמות העבודה המקצועיות הנהוגות בארץ ולא מספיק לבוא עם ידע הנדסי מחו"ל. לכן, הסביר גולוב, המכרזים ישלבו חברה ישראלית עם חברה בינ"ל.

אלי אליאס, סמנכ"ל חטיבת ההנדסה בקבוצת תהל, חברה הנדסית עם ניסיון של עשרות שנים בפרויקטים בתחום המים, התשתיות והפסולת, הסכים עם גולוב. לדבריו צריך לשלב ידע מחו"ל במקומות בהם זה נדרש. אליאס הסביר כי השוק הישראלי נמצא היום בתהליכי בניית יכולות בתחום שיקום קרקעות מזוהמות. גם הרגולטור וגם השוק הפרטי רוכשים ניסיון, ידע ויכולות, בתחום זה כמו גם בטיפול במי תהום מזוהמים, כך גם התפתח ענף המים בישראל.

ד"ר רפי מנדלבאום, מנכ"ל חברת LDD טכנולוגיות מתקדמות, החברה הוותיקה בישראל בתחום שיקום קרקעות מזוהמות, חידד את הדברים. לדבריו, הטכנולוגיות לא מסובכות ויש חברות בארץ שכבר צברו ניסיון בשלבים השונים של שיקום קרקע מזוהמת. מנדלבאום הזכיר כי סקרי קרקע נעשים בישראל כבר 20 שנה, יש מעבדות מוסמכות, רגולציה וחברות מנוסות שצברו ניסיון בעשרות פרויקטים ומוכרים טכנולוגיות ישראליות בחו"ל.

מנגד, הודה מנדלבאום, יש יתרון למוניטין של חברות זרות בישראל. נקודה רגישה כשמדובר בשיקום קרקעות מזוהמות המיועדות למגורים. ייתכן שמוניטין של חברה זרה יקל על הציבור בישראל לסמוך שהשיקום נעשה בצורה ראויה המאפשרת מגורים.

מה דינן של הקרקעות המזוהמות בפריפריה?

אמנם באזורי הביקוש ערך הקרקעות מאפשר את מימון שיקום הקרקע, אך מה דינן של הקרקעות המזוהמות בפריפריה?

אלכס חפץ, ממלא מקום מנכ"ל קק"ל, אמר כי המדינה וקק"ל צריכות להיכנס איפה שקיים כשל שוק, היכן שאין כדאיות כלכלית. כלומר בפריפריה.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, הסביר כי קיים פער עצום בין היכולות הטכנולוגיות שיש בארץ, לבין הרגולציה ומה שקורה בפועל. לדבריו בישראל יש יכולות טכנולוגיות וניסיון, אבל היכן שזה לא כלכלי אין שיקום, אלא עם הרגולטור או בית המשפט מחייבים זאת. ברכה טען כי הקרקעות המזוהמות בפריפריה לא ישוקמו עד שלא יהיה בישראל חוק קרקעות מזוהמות שיחייב הקמת קרן ממשלתית למימון הטיפול באותם בפריפריה.

ד"ר גלעד גולוב, הסביר כי ניתן לממן את שיקום הקרקעות המזוהמות בפריפריה מהכספים שהמדינה תרוויח ממכירת הקרקעות המזוהמות במרכז. למשל, שיקום הקרקע באתר תע"ש רמת השרון, שם ניתן לבנות 45 אלף יחידות דיור, ייצר ערך קרקע של כ- 40-50 מיליארד ₪. שיקום האתר צפוי לעלות כ- 2 מיליארד ₪, כלומר, 4% בלבד מערך הקרקע. כך שיישארו עודפים בשביל לשקם קרקעות בפריפריה.

שכחו את זיהום מי התהום

נקודה נוספת שעלתה לדיון הייתה ההתעלמות משיקום מי התהום המזוהמים, כחלק מפרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה. המזהמים בקרקע זולגים למי התהום, והופכים אותם ללא ראויים לשתייה וחלקם מתנדפים חזרה לקרקע ועולים כגזים רעילים המסכנים את בריאות הציבור.

אלי אליאס, סמנכ"ל תהל, הסביר כי זיהום מי התהום גורם לאיבוד מקור מי שתייה חשוב ומסכן את בריאות הציבור. אם לא רוצים להיות תלויים במי ההתפלה היקרים, צריך לשקם את מי התהום המזוהמים הנמצאים כמעט בכל אתר עם קרקע מזוהמת, הסביר אליאס.


הדברים נאמרו במושב 'טכנולוגיות סביבה - מים וקרקעות' בכנס סביבה 2050 בהנחיית עדי יפת, מנהלת תחום המים בתוכנית ניוטק במשרד הכלכלה

---------------------

קישורים רלוונטיים:

  1. מי מוכן לקנות קרקע מזוהמת של משרד הביטחון? 18.09.2016
  2. האם שיקום קרקעות מזוהמות יקפיץ את ערך הנדל"ן בשכונות סמוכות? 16.05.2016
  3. מי ישקם את הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות? 09.11.2015
  4. PFAS  | המזהם שנאסר לשימוש באירופה וארה"ב, אך בישראל לא מטופל, 15.11.2016
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compostor@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>