דליפה נוספת באיזוטנק של אמוניה
דליפה של איזוטנק עם אמוניה בנמל אשדוד. האיזוטנק נפרק מהאוניה ובודד להמשך טיפול מבוקר בקפסולה אטומה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/11/2017

המשרד להגנת הסביבה דיווח כי במשלוח איזוטנקים שהגיעו לנמל אשדוד, התגלתה היום דליפה קלה מאחד האיזוטנקים המיועד למפעל דשנים של כי"ל בחיפה. צוות איגוד ערים לאיכות הסביבה, בפיקוח המשרד להגנת הסביבה, נמצא במקום. האיזוטנק נפרק מהאוניה ובודד להמשך טיפול מבוקר בקפסולה אטומה.

המשרד להגנת הסביבה בודק את נסיבות האירוע, ומפקח על פעולות החירום בנמל.

מה מלמדת אותנו דליפת האמוניה על הסיכון ביבוא אמוניה באיזוטנקים?

לפני מספר שבועות החל יבוא של אמוניה באיזוטנקים לצורכי תעשיית הדשנים בישראל, כתחליף למיכל האמוניה שנסגר. האיזוטנקים עם האמוניה מיועדים למפעל הדרומי של 'חיפה כימיקלים' ולמפעל 'דשנים' הממוקם בחיפה ונמצא בבעלות של כי"ל. המפעל החיפאי של 'חיפה כימיקלים' נותר בינתיים סגור.

לפני כחודש דווח על דליפה מאיזוטנק של אמוניה בנמל חיפה, מהמקבץ הראשון של איזוטנקים שהיה מיועד למפעל 'חיפה כימיקלים' בדרום. עם הדליפה היום מתחילה להסתמן סטטיסטיקה בעייתית של דליפות אמוניה קטנות מהאיזוטנקים.

כבר לאחר דליפת האמוניה לפני כחודש ניתחנו את השאלה: האם דליפת האמוניה מוכיחה את הסכנה ביבוא אמוניה באיזוטנקים? והסברנו כי על פניו נראה כי דליפת האמוניה כמו זו שהייתה היום בנמל אשדוד מספקת הוכחה חיה לבעיות הבטיחות הנובעות מיבוא אמוניה בעשרות/מאות איזוטנקים שיסתובבו ברחבי ארץ. מנגד, אם מדובר בדליפה קטנה שלא תגרום לנזק ותטופל בקלות יטענו מצדדי האיזוטנקים כי עדיף לטפל בדליפות קטנות מאיזוטנקים של אמוניה ללא נפגעים שיקרו בתדירות גדולה מאשר דליפה גדולה של אמוניה מהאוניה.

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. דליפת אמוניה בנמל חיפה, 01.10.2017
  2. האם צילום ממצלמה נסתרת יערער את מהימנות דו"ח הפרופסורים? 30.10.2017
  3. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  4. היסטוריה: מיכל האמוניה ריק, 19.09.2017
  5. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.09.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot