כתב אישום נגד החברה ומנהליה - כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן
המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום פלילי נגד החברה ו- 3 ממנהליה, עקב הפרות של היתר הפליטה לאוויר ורישיון העסק. לפי המשרד, החברה פלטה מעל 90 טונות גזים עודפים ומזיקים בין השנים 2018-2016
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 11/7/2022

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום פלילי נגד חברת כרמל אולפינים (כאו"ל) מקבוצת בז"ן, ונגד 3 ממנהליה, בגין עבירות בקרת לפיד והפרות נוספות שגרמו לזיהום אוויר. כתב האישום הוגש לאחר שכבר הוטל עיצום כספי של 2.2 מיליון ש"ח על כאו"ל בגין חלק מאותם ארועים.

לפי הודעה של המשרד להגנ"ס, בין השנים 2016 ו-2018 הופעל לפיד שריפת עודפי גזי פליטה באחד ממתקני החברה (מתקן אתילן) באופן שלא הביא לערבול יעיל של האוויר וזרם הפחמימנים, שכן הפעלתו נעשתה שלא ביחס גז קיטור מתאים ובאופן החורג מהנחיות היצרן. כמו כן הופעל הלפיד באופן שאינו מבטיח שריפה ביעילות מרבית ונטולת עשן נראה לעין – גם לא לפי הטכניקה המיטבית הזמינה BAT.

המשרד טוען כי לפחות ב-6 מהמקרים הופעל הלפיד שלא כהנחיות היצרן ולפחות ב-5 מהמקרים לא היה אפשר לבצע מעקב וניטור רציף של הלפיד באמצעות מערכת הווידאו. עקב כך נפלטו מעל 90 טונות גזים מזיקים עודפים בין השנים 2018-2016.

בבז"ן מגיבים: "בז"ן מכחישה את כל הטענות שעולות מכתב האישום ותוכיח את טענותיה המקצועיות בבית המשפט. פעילות הייצור בכאו"ל – שנחקרה במשך 6 שנים תמימות – מנוהלת ללא רבב, תוך הקפדה על הסביבה".


כתבות רלוונטיות:

  1. הבעיות בכאו"ל נמשכות. המשרד מפחית את הקנס ב-20%, 12.11.2017
  2. בז"ן, כאו"ל וגדיב נקנסו ב-1.54 מיליון ₪ בשל זיהום אוויר חריג, 03.8.2017
  3. קנס של 2.7 מיליון ₪ וחקירה פלילית נגד כאו"ל ומנהליו, 22.05.2017
  4. בית המשפט ביטל את צו הסגירה של כרמל אולפינים, 10.11.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot 

כתב אישום בגין הפעלה לקויה של הלפיד

כתב האישום הוגש נגד החברה ונגד 3 נושאי משרה בה: אסף אלמגור אשר שימש בעת ביצוע ההפרות סמנכ"ל בחברת בבז"ן ומנהל היחידה העסקית בכרמל אולפינים, אייל פינטו ששימש בעת ביצוע ההפרות מנהל המתקן ומנהל פעיל בכרמל אולפינים ואורית ברחורדר אשר שימשה בעת ביצוע ההפרות מנהלת תפעול בכרמל אולפינים.

מהליך האכיפה ומהחקירה עלה כי בין השנים 2016 ו-2018 הופעל הלפיד באחד ממתקני החברה באופן לא יעיל. לפחות ב-6 מהמקרים הופעל הלפיד שלא כהנחיות היצרן, באופן שהביא לעשן נראה לעין בפרקי זמן שונים במהלך אירועי הזרמת הגזים ללפיד. בנוסף לכך, לפחות ב-5 מהמקרים לא היה אפשר לבצע מעקב רציף אחר הלפיד בווידאו שכן אופן הצילום לא אפשר בקרה רציפה על הלפיד.

בעקבות כך נגרמו פליטות לאוויר של עשרות טונות של גזים לאוויר. באירועים בשנת 2016 הייתה פליטה עודפת של כ-61.12 טונות גזים. באירועים משנת 2017 הייתה פליטה עודפת של כ-24 טונות גזים. באירועים משנת 2018 הייתה פליטה עודפת של כ-6.89 טונות גזים.

כתוצאה מהשריפה הלא יעילה של הלפיד, היו עלולים להיווצר מזהמים כגון פחמן חד-חמצני הרעיל לנשימה, אתאן ומתאן - גזי חממה שהפליטה העודפת שלהם משפיעה על שינויי האקלים, אתילן ופרופאן אשר לאחר שהם נפלטים לאוויר עוברים שינויים כימיים ויוצרים מזהמים שניוניים כגון פורמאלדהיד - חומר מסרטן ודאי לאדם, ואוזון הגורם לבעיות רפואיות ונזקים הדומים לנזקי עישון.

הלפיד הוא מתקן חירום שתפקידו להשמיד באמצעות שרפה כמויות גדולות של חומרים אורגניים גזיים שאי אפשר לטפל בהם באמצעים אחרים, ומשיקולי בטיחות יש לשחרר כמויות של חומרים אורגניים אלה בזמן קצר. מעבר הגזים ללפידים נועד לשרוף את מרבית הגזים, שכן פליטתם לאוויר בלא טיפול בשרפה עשויה לגרום לפגיעה באדם ובסביבה.

לפי המשרד להגנת הסביבה, עקב האירועים תוקנו והוחמרו התנאים בהיתר הפליטה של החברה. כרמל אולפינים היא חברה-בת בבעלות מלאה של בז"ן העוסקת בין השאר בייצור ובשיווק של פולימרים המשמשים לתעשיית הפלסטיק במפעליה הנמצאים במפרץ חיפה.

התייחסויות

נציג בז"ן: "בז"ן מכחישה את כל הטענות שעולות מכתב האישום ותוכיח את טענותיה המקצועיות בבית המשפט. בז"ן ומנהליה מפעילים את מתקני הקבוצה במקצועיות ובבטיחות, תוך שמירה על תקני איכות הסביבה המחמירים ביותר החלים עליה. פעילות הייצור בכאו"ל – שנחקרה במשך שש שנים תמימות – מנוהלת ללא רבב, תוך הקפדה על הסביבה".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "האכיפה המנהלית של מחוז חיפה והחקירה הפלילית שניהלה המשטרה הירוקה של המשרד מעלות האשמות חמורות נגד החברה שגרמה לזיהום אוויר חריג שעלול לפגוע בבריאות הציבור. אנו פועלים בפיקוח הדוק ומשמעותי מול התעשייה כדי שאירועים כאלה לא יישנו. כל מפעל או חברה שתזהם או לא תעמוד בהנחיות עתידה לשלם על כך, הן בהליכים מנהליים הן בהליכים פליליים. נמשיך לשמור על בריאות הציבור ולבצע אכיפה מול מפעלים מזהמים".

עו"ד שרית גולן יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה: "אני מברכת על האכיפה וההעמדה לדין של מנהלי חברת כאו״ל אך הציפייה היא שאכיפה בלתי מתפשרת תיעשה בסמוך להפרות ולא 3-5 שנים לאחר מכן. אין כל הבדל בין פורץ לדירה שנעצר בסמוך למעשה לבין מפעל עברייני שגורם לנזקים לבריאות ולחיי התושבים."


עורכי דין בתחום איכות הסביבה: